| Theo94 a întrebat:

De ce există ceva mai degrabă decât nimic?

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Daia.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asta inseamna "a exista".

| SingleForOne a răspuns:

Închide becul. Vezi ce realizezi,
și să ne spui și nouă. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai lu-at titlul asta de la Leo? laughing

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.youtube.com/user/presura1/community

Un titlu din cuprinsul cartii "Care e diferenta dintre un copil si un laptop?" de Cristian Presura, fizician care lucreaza la compania olandeza Philips.

https://www.youtube.com/user/presura1/videos

| TristanTzara a răspuns:

Pe scurt pentru că ori nu există nimic ori există ceva fără motiv.

Dacă e să ne gândim așa, există ceva ori nu există nimic, cel puțin așa e logic. Dacă nu există nimic, ei bine ne oprim aici.

Dacă există ceva acest lucru există ori fără cauză ori cu cauză. Dacă există o cauză putem să ne întrebăm de ce există acestă cauză, și putem să-i găsim și ei o cauză și așa mai departe. Deci ce putem deduce e că dacă există ceva, există ceva fără cauză.

| OctavianSps a răspuns:

Daca pui intrebarea asta la ambasada s-ar putea sa te angajeze pe loc.

| 7PotDouglah a răspuns:

Fiindcă nu-i vorba de "mai degrabă" ci de logică.