| SERIALS a întrebat:

De ce exista unii oameni singuratici la varsta de 30-40 ani? Mi se pare destul de naspa sa fii singur si sa nu formezi o familie la o asa varsta, plus sa fii ca un adolescent sau student la anii aia.

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista oameni ne casatoriti la varsta de 40 de ani (la 30 e inca devreme happy ) aia dintr-o multime mare de cauze, unii pentru ca au ales asta iar altii pentru ca nu au reusit.

In cazurile in care au incercat si nu au reusit, au divortat sau si-au pierdut parterentul/patenera din varii motive e clar ca exista o oarecare trauma iar unii ajung sa creada ca relatiile sunt o chestie indepartata care nu mai este pentru ei. Exista terapeuti specializati pe astfel de situatii pentru ca majoritatea considera ca sunt prea batrani ca sa se mai uite cineva la ei, ca toti ceilalti potentiali parteneri sunt luati (avem si expresii pentru asta aia cu femeile ca locurile de parcare si toti barbatii buni sunt luati) etc.

In cazul celor care decid asta nu vad problema, de cele mai multe ori nu exista o presiune psihica de nici un fel pe ei pentru ca statusul lor este ales no fortat asupra lor. Omul poate alege cum vrea sa-si traiasca viata, daca vrea sa fie casatorit sau nu sau daca vrea copii sau nu etc.

Acum, la 30 e cam devreme, avand in vedere instabilitatea financiara daca nu cumva te sustin partintii e aproape imposibil sa susti o familie din 2 salarii minime pentru simplul fapt ca unul s-ar duce pe chirie. De copii nici nu se pune problema.

| RAY a răspuns:

In concluzie trebuie sa ai iubita ca daca nu esti nebun la cap

| anonimg a răspuns:

Și tendința aceasta este în creștere; pentru că la numărul acestora se adaugă și al acelora care divorțează.
S-au amintit multe cauze; dar ele sunt mai multe. Este o problemă la nivel național; nașterile sunt în descreștere din pricina instabilității financiare.
Nu-l laud pe Ceaușescu (chiar a fost tiran); dar înainte nu era ca astăzi să schimbi zeci de firme până la pensie. Și erai și mulțumit de salariu. Adică puteai să pleci în concediu cu cel mai mic salariu; astăzi, cel mai mic salariu pe o lună îți ajunge doar două săptămâni (și asta dacă nu pleci în concediu). N-ai cum să-ți faci o familie cu un astfel de venit.
Unii într-adevăr câștigă bine și sunt bogați. Dar majoritatea oamenilor sunt săraci și se chinuie să trăiască de azi pe mâine. Doar cei fără minte se aruncă să își facă familii, înmulțind sărăcia și mai mult. Divorțurile sunt și ele la ordinea zilei în toate clasele sociale.
Repet: doar oamenii fără minte intră în aceste timpuri în astfel de relații. Eu îi plâng de milă pentru că știu că familiile lor nu vor rezista orice ar face.
Ar trebui specificată și înlocuită cu o nouă expresie (că doar expresie a fost dintotdeauna) fraza: "Până când moartea relației ne va despărți."

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Are legatura cu lumea moderna vestica- lumea feminista. Pana si Rusia se confrunta cu probleme de genu.
Femeile au devenit prea independente., prea fitoase se uita numai la baietii de top. Si isi permit a fi independente., deindata ce au luc de munca/sursa de venit Unde avanseaza datorita abilitatii de as-i desface picioarele.
Cunosc personal foarte multe femei singure de varste 30+ si is singure pentru un motiv anume : is cu capul in nori. In acelasi timp baietii singuri is ceva absolut normal.
Si eu dau incet inspre 30 si sunt constient ca nu am sanse de deveni familist., si deja nici nu mai vreau.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă îți permiți să fii familist, atunci trebuie să fi. Apoi dacă îți propui acest lucru, vei găsi și ajutorul potrivit.
Ajutorul potrivit este acea femeie care te va susține la greu și care o vei susține și tu; vă veți sprijini unul pe celălalt și veți avea ca principiu să nu vă despărțiți prin orice veți trece. Aceasta este cea mai buna educație pe care o veți învăța și voi doi dar și copilul.
Astăzi există o lipsă totală de o astfel de educație atât în rândurile tinerilor cât și adulților; cum dau un pic de greu ei se despart. Iar dacă nu se despart, se înstrăinează unul de celălalt.
Este rău că nu există o astfel de educație. Dacă ar exista o astfel de educație în rândurile tinerilor, ei nu s-ar mai despărți ușor; iar cei care o vor face nu vor răni pe celălalt și nici el nu va suferi atât de mult.
Atunci băieții și fetele vor învăța că fiecare are obligația să își îndepărteze defectele de caracter; vor învăța după ce criterii să își aleagă partenerul care s-ar potrivi cu ei; iar părinții vor fi trași la răspundere dacă nu își educă și sprijină copiii la această educație.
Dar cine să-i învețe pe tineri ca să nu mai viseze la feți frumoși și la ilene cosânzene? Ei chiar și când ajung adulți visează la așa ceva. Fiecare om trebuie să fie maleabil și să fie de acord cu binele, și să rămână drept în ce privește răul. Dar cei mai mulți sunt pe invers și își aleg partenerul după gusturile lor; la urmă se va dovedi că viața lor cât a fost de dulce la început atât de amară va fi după ce va trece euforia dragostei. Educația tinerilor -si nu numai- pe care și-au format-o, au învățat-o și este susținută de stat și societate, este aceasta: frumusețe și bogăție. Și nici nu văd altceva. Din pricina aceasta divorțurile prind din urmă numărul căsătoriilor; iar cei care au rămas împreună sunt nefericiți sau își caută dragostea în brațele altor parteneri; iar cei singuri nu îndrăznesc să intre în relații: cei cu minte din pricina că văd că nu mai exista caractere, iar cei fără minte pentru că nu găsesc parteneri după principiile lor greșite care să fie frumoși și bogați. Aceasta este ce numesc eu lipsa de educație printre oameni.
Și statul român este principalul vinovat. Pentru că cu toate eforturile lui de a susține familia, el doar se preface că o susține; dar el nu o susține -nici educațional, nici financiar, nici material. El poate că dă un deget ca să pară că dă, dar i-a cu două mâini înapoi. Pentru că există o instabilitate continuă. Dacă un om are un loc de muncă -si trebuie să îl aibă- atunci locul de muncă este instabil iar salariul mic. Aceasta este din pricina statului.
De asemenea nu există în școli nici un fel de educație morală. Materia numită "religie" nu-i învață pe copii decât cum să se închine la sfinți, și nu cum să trăiască frumos pe pământ; religia din școală n-are nici o legătură cu lumea înconjurătoare, cu principii morale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

La 26 de ani mi-am cumparat locuinta din banii lucrati de Mine., intr-adevar nu ceva stralucitor dar o garsoniera spatioasa arhisuficienta nevoilor mele. Bani pentru cele zilnice am + si rezerva, insa locul de munca consider "instabil".
Insa toate astea nu au legatura cu gasirea partenerei., conteaza educatia cum ai spus si tu., si socializarea/integrarea intre cei de varsta ta -> capitol la care sunt total deficitar.
Stau printre oameni., le ascult insa eu gandesc radical diferit.

| Sn4k3 a răspuns:

Fiecare cu stilul sau de viata. Traiesti cum iti place, nu ca sa nu li se para altora ''naspa'' viata ta laughing

| Bizon95 a răspuns:

Sincer, explicatia e simpla dar ABSOLUT CLARA:
daca pana la varsta aia nu au ajuns sa fie cu nimeni, atunci s-au adaptat la singuratate si, atat timp cat efectiv NU sare iepurele de nicaieri, atunci nici nu s-ar mai chinui sa se DERANJEAZE sa isi caute pe cineva

| Dalmore a răspuns:

Imaturi, iresponsabili, probabil și cu probleme psihice sau au un defect foarte mare care îndepartează oamenii. Cunosc mulți așa, majoritatea depresivi sau care se cred prea speciali pentru lumea asta laughing. Singurătatea o mai înțelegi, că nu mereu alegi să rămâi singur, oamenii mai mor, mai își dau jos niște măști etc. Dar de unde ideea asta că cei cu familii sunt mai fericiți? Cunosc la fel de mulți oameni nefericiți în relații toxice la vârstele alea. Sau care au degeaba familii, că nu prea dau pe acasă, sunt ocupați cu băutura și păcănelele. Idc, viața nu-i ușoară, că altel am fi toți în același punct laughing așa că ar trebui să ne frece mai mult ce avem în curtea noastră. Nu ai cum să-i înțelegi, oricum, până nu ajungi în situația lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare își trăiește viata cum dorește. Nu ai nici un drept să judeci viata altora. Și eu am aproape 30 ani și ma simt bine singur. Ai ceva împotrivă? Ai auzit despre a 11-ea porunca? Vezi-ți de treaba ta.

| Raducons a răspuns:

Pentru ca nu au mediul favorabil sa se dezvolte si cel mai important au probleme cu un viciu.Depresia este acolo la locul ei si gata

| sayWhaaat a răspuns:

Tie ti se pare "naspa", altuia poate ca nu, toti suntem diferiti. De asemenea, merita mentionat ca fericirea nu consta in simplul fapt de "a forma o familie", multi sunt singuri si nefericiti, dar si mai multi au o familie si sunt nefericiti.

Arta e in a forma o familie cu cineva cu adevarat special, nu cu prima sau a doua fata cu care te-ai culcat. Trebuie sa cauti foarte mult, pentru ca pe langa faptul ca e plina lumea de proaste, trebuie sa ai si chimia aia speciala cu persoana de care iti place, ca e posibil sa nu simta la fel pentru tine.

De aceea exista si asa multe certuri si divorturi, din cauza ca relatiile in cele mai multe cazuri sunt intre 2 oameni nepotriviti, care s-au "combinat" din convenienta, nu pentru ca s-au cautat cu adevarat unul pe celalalt. E foarte important, cand vine vorba de subiectul asta, sa nu te minti singur.

| AS1989 a răspuns:

Exista diverse motive pentru care exista barbati singuratici la aceste varste.Dar in opinia mea cele 2 motive mai importante sunt: fie asa vor ei, nu vor sa isi asume anumite responsabiliati legate de familie si copii, fie pur si simplu nu gasesc pe cineva din varii motive.Cel mai probabil e din cauza femeilor care nu mai vor familie in ziua de azi, vor doar distractie si bani.