| 6684464 a întrebat:

De ce existam?
Marea majoritate a lucrurilor ce ni se intampla nu le controlam constient(cum ar fi asimilarea), deci, practic, existenta noastra nu depinde de noi(reproducerea nu se intampla din cauza constiintei, mama habar nu are ce se intampla in uterul ei). Nu e ca si cand noi am fi vrut sa ne nastem, tot ceea ce vrem este sa traim, dar de ce existam?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

în ultimă instanță, scopul organismelor vii e perpetuarea speciei (reproducerea)

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cauza instinctului de supravietuire,crestini viseaza la paradisul vesnic dar nimeni nu vrea sa moara,vei vedea ca religile au baza in acest instinct care este capital,cel mai puternic,frica de moarte,de suferinta,de rau, manipularea omului se face prin frica, daca nu esti ca mine vei pati ceva rau, te va pedepsi dumnezeu, dumnezeu ofera un confort mental, o securitate

| 6684464 explică (pentru RAY):

M.da, adevarul e ca toata Biblia se rezuma la versetul Ioan 3:16. Dar de ce vorbim de religie in categoria asta?!

| RAY a răspuns (pentru 6684464):

Pentru ca au fost oferite explicati religioase

| relian a răspuns:

Si de ce ar trebuie sa simti tut to? De controlat stai tu linistit totul este controlat, nimic nu este lasat asa la plesneala.Cand ceva se defecteaza atunci stii deja, apare o boala, o durere, de abia atunci simti.Nu trebuie s-a simtit tot,pentru ca nu este nev oie de asa ceva.E ca si cum ai merge la plimbare dar stii tine si sacu asta de nisip in spate,caral asa acolo ca poate ai nevpie cine stie laughing cam asa lucreaza organismele,simtim numai ce este nevoie sa simtim. Daca ai simti prea multe probabil nu ar fi fost bine,stie natura de ce ne-a facut asa stai tu linistit.
Reproducerea nu se intampla constient spui tu? Deci tu cand faci sex nu simti nimic sa inteleg? sau poate ca nici nu faci sex laughing ori cand o femeie naste nu simte? Ei lasa-ma,mai dat gata laughing stii tu ce simte o femeie? Eu din cate stiu femeile simt si cand raman insarcinate,apar simptome, se intampla modificari in corpul lor, ele simt, ca unele nu stiu dela ce sunt a ele simtopme aia e alta poveste, dar organismul reactioneza, daca esti nesimstit asta e stai asa laughing

| 6684464 explică (pentru relian):

Majoritatea lucrurilor si schimbarilor din corpul tau nu le simti. Ai idee cate celule au murit si cate s-au format cat timp ai scris asta? Nici macar nu stii numarul, ce sa mai spun de controlul tau asupra lor...

| relian a răspuns (pentru 6684464):

Deci corpul tau este controlat de cine anume, asa dupa tine? Omule tot ce isca in organismul uman este controlat de creier, asta asa sa retii si tu ceva bun.Chiar si bacteriile alea intestinale si alea sunt controlate tot de creier laughing alea lucreaza cu organismul ne da ceva organismu le da lor ceva, dar cu acordu sefului de la mansarda.Nu ai control? Ai zburat vreodata cu un avion? Avionul ala este controlat? Este chiar daca pilota sa zicem doarme laughing avionul sta pe pilot automat,dar aia nu inseamna ca nu il mai controleaza nimeni.
Tu cum am spus confuzi avioanele cu submarinele,confunzi simturile cu prefectura cu controlul.Dao la jalea lasa asa cum a cazut, nu te afunda si tu mai rau laughingCu ce te ajuta daca stii cate celule au murit? Nu stii tu, nu simti dar cineva stie, creierul stie, deja lea si inlocuit laughing

| 6684464 explică (pentru relian):

Ca sunt controlate de creier sau nu, nu sunt controlate de tine, constient. Daca totul s-ar opri din functionat si ar astepta comanda ta ai muri; deci, revenind la intrebare, cine/ce ne-a evoluat pana in punctul acesta(nu foarte important de raspuns referitor la intrebare) si DE CE(foarte important)?
Sunt sigur ca nu este un om care sa fi aflat raspunsul cu certitudine, iar daca a facut-o l-a ignorat de frica. Am pus la incercare gandirea voastra filozofica, este o intrebare "conversationala".

| relian a răspuns (pentru 6684464):

Cine sau ce,ce anume? Cine nea creeat? Natnura,norma,logic doara nu cucu bau laughing.Ai pus la incercare gandirea voastra?laughing adica te consideri mare cunoscutator sa inteleg laughing fugi man de aici ca bati gardurile.
Constient sau inconstient organismul ca intreg controleaza tot,inconstientul face parte tot din acst organism,asa ca nu stiu exact unde bati,ori ce anume ai vrut sa intrebi.
Sincer nu inteleg ce vrei sa intrebi, reformuleaza, nu esti clar.
Ce /cine nea evoluat, adica ce ai vrut a spune? Invata sa intrebi ceva, apoi sa ajungi sa pui la incercare gandirea voastra laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In mod sigur-sigur tu nici nu o sa afli! "biserica"pe care o slujestislavesti te tine departe de cunoasterea adevarlui dovedit, sau intuit de stiina

| BlueDark a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Hai,spune tu, minte stralucita, care e scopul nostru-n viata...Ca dvs. nu sunteti plafonat de Biserica, asa ca noi...

| JackR a răspuns:

Buna intrebare: de ce existam? Filozofii, oamenii de stiinta si neofitii se chinuie sa raspunda la ea, de la inceputurile existentei umane. Probabil unii au aflat raspunsul, asa cum il vor afla si unii dintre noi, dar nu vom fi capabili sa-l daruim lumii pentru ca, in momentul in care vom stii cu exactitate de ce existam, murim. Si asta face existenta noastra o continua goana dupa un raspuns care nu ne foloseste la nimic. Dar este al naibii de placut sa alergam dupa el... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice organism se adapteaza la mediul lui inconjurator, ce tine de mâncare/asimilare nastere acolo este creierul reptilian(reproducerea) restul de existentã este o intrebare cam nefolositoare. Nu cred cã ai stiut sa mergi de când ai iesit din burtã, subconstientul absoarbe informatiile dupã nu mai ai nevoie de constient, la fel e si condusul sau orice altã chestie care o inveti noua, prima datã ai nevoie de mintea constientã dupã iti intrã in mânã. La fel este si cu celulele, prima datã din putine, in mai multe pânã au format corpul, fiind un sistem automat.Creierul este un sistem complex, asta ne face oameni nu Roboti. Teoretic este o intrebare inteligentã, dar daca o gândesti logic e ca si cum ai intreba, de ce ai devenit om. Tine mai mult se imprintul lui Dumnezeu, vezi geometria sacrã - floarea vietii

| Romanul86 a răspuns:

Existăm datorită vieții! Ce este viața? Un mister.

| Ionut58282856 a răspuns:

Existam pentru ca reproducere, atat, e simplu raspunsul, nu incerca sa gasesti un raspuns absurd. Exista pentru ca am fost nascuti si nu toti vrem sa traim de fapt eu habar nu am, pot sa mor. Asta e singurul raspuns, pentru ca traim de-asta traim.

| Steregoi a răspuns (pentru Ionut58282856):

Raspunsul unui ignorant.

The answer of an ignorant.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu sunt ignorant dar asta e adevarul. Noi nu putem afla. Nu ar fi mai bine sa te bucuri de viata decat sa mori cu informatii care nu te ajuta deloc? Ca dupa ce mori sunt sigur ca nu o sa ajungi nicaieri, pentru ca (in alta ordine de idei) noi am creat chestia asta cu Dumnezeu doar ca nu neplace moartea. Revenind aici asta e chestia si cu universul. Nu e raspunsul unui ignorant e raspunsul unui realist. Tu fa ce vrei si nu o lua personal

| Steregoi a răspuns (pentru Ionut58282856):

Eu merg pe ideea ca in "spatele" realitatii percepute de om mai este o realitate paralela. Realitatea paralela e ca un "software" ce sta la baza functionarii materiei sau la baza legilor fizice. Nu e nimic intamplator.

I go on the idea that the "behind" the perceived reality of man is a parallel reality. Parallel reality is like a "software" that is the basis for the function of matter or the basis of physical laws. There is nothing accidental.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Steregoi):

Ba da, daca te impiedici de o piatra e ceva intamplator. Ceea ce face sa para ca nu e intamplator e gandirea ta de " dar daca piatra nu era acolo" dar piatra e acolo si a fost intamplator, poate e mai greu de inteles

| Steregoi a răspuns (pentru Ionut58282856):

Durerea nu este accidentală atunci când cineva este împiedicat de o piatră. Cineva distras poate fi împiedicat de o piatră.

Pain is not accidental when someone is hampered by a stone. Someone distracted can be hampered by a stone.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Durerea nu este accidentală atunci când cineva este împiedicat de o piatră. Cineva distras poate fi împiedicat de o piatră.

durerea este involuntara omule, porneste din creier si te anunta ca ceva nu e ok

| 6684464 explică (pentru Steregoi):

"Nu e nimic intamplator. " Tu crezi in destin?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Steregoi):

Cine prost si neatent e impieducat de o piatra? sau pe suprafete plane ca mine. Acum vorbind serios nu e intamplatoare durere aia la care te referi tu pentru ca tu ai constinta si nu mai lua citate de pe internet ca nu avea nici o legatura cu universul. Universul e univers, omul e om.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Ionut58282856):

Te impiedici de piatra pentru ca: ori esti "berbec", ori ai alte preocupari si ignori obstacolul! iar asta nu tine de aleatoriu. dar Steregoi, sau altii poate nu pricep asta.winking laughing

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am spus mai sus raspunsul la chestia asta dar cine sa citeasca

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Imvata sa scrii si sa vorbesti in engleza ca te faci de c@c@t.

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Cand erai mic radeau parintii de tine cand incurcai cuvintele sau nu te exprimai prea bine. Ce ai tu impotriva unora ca mine care invata limba engleza? Ce te dai atata mare? Du-te si te culca. Se scrie invata si nu "iMvata". Tu nu sti sa scrii nici romaneste daramite in limba engleza. Si vorbesti aiurea pentru ca engleza mea e destul de buna. Nu ma laud ca stiu engleza la perfectie ca unul nascut englez dar ma descurc suficient de bine. Tu care te-ai nascut roman iti bati joc de limba romana. Somn usor *

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Am scris raspunsul acela in graba, dar fiind utilizator junior nici nu il pot modifica.
In orice caz, litera aceea care nu-si are locul in cuvantul "invata" este nesemnificativa comparativ cu numeroasele greseli pe care le-ai facut tu cand ai scris in engleza.
Eu abia ce am terminat clasa a 8-a si la engleza, in afara de orele de la scoala nu am facut pregatire, dar totusi scriu mai bine decat tine in engleza.
Am observat 3-4 greseli in comentariul tau si asta fara sa ma uit atent.

"Tu care te-ai nascut roman iti bati joc de limba romana. "

Daca am gresit o litera nu cred ca poate fi luata drept bataie de joc, dar acele cateva randuri in engleza scrise de tine sunt o rusine la adresa acestei limbi.

"Tu nu sti sa scrii nici romaneste daramite in limba engleza. "

Si totusi scriu mai bine in engleza decat tine. laughing
Si vezi ca "stii" e cu doi de "i".
Cum iti permiti sa iti bati joc de limba romana? Te-ai nascut roman si nici nu esti in stare sa scrii in propria limba? Vai, ce lipsa de respect fata de propria-ti natie. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Scriu suficient de bine in engleza. Un englez nu se asteapta si ar fi nesimtit si nedrept sa pretinda de la mine sa-i stiu limba la perfectie pentru ca nici el nu o stie la perfectie pe a mea. In plus toate limbile sunt de la Turnul Babel.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Aham,sigur. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Cine se lauda ca stie o limba straina e ca o gaina ce se lauda ca scurma in gunoi si ca a scurmat in gunoiul din Turnul Babel actual al societatii umane cu miile ei de limbi. Nationalismul contribuie si el la asa ceva. Mandria nationala in loc oamenii sa se iubeasca intre ei in cadrul unei societati globale si avand o singura limba asa cum doreste si a prevazut Dumnezeu.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Da da, fie cum zici tu. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Degeaba stie omul 100 de limbi straine daca nu intelege problemele existentiale in care se scalda lumea la nivel global. Eu la varsta ta de 14 ani nu invatam engleza ci citeam Biblia si bine am facut.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Bine,inteleg perfect. rolling on the floor
Ar fi si mai bine daca D-zeul tau ar fi existat, atunci poate Biblia te-ar fi ajutat. laughing
Imi pare rau sa-ti zic dar n-ai facut bine citind-o, doar ti-ai irosit timpul.
Nici nu poti compara citirea unei carti nefolositoare precum Biblia cu invatarea unei limbi straine care chiar ajuta la ceva. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Vorbești gresit. Ai doar 14 ani. Ai sa vezi cum ti se va complica viata fara credință in Dumnezeu. Credinta înseamnă a deduce existenta unor lucruri care nu se vad si care exista. Multi nu cunosc definiția corecta a credinței.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Da da, sigur.
Continua sa traiesti in minciuna. laughing

| Steregoi a răspuns (pentru ShoutoTodoroki):

Razi degeaba in loc sa iei lucrurile in serios. Problema ta e mai complicata decat crezi. O sa adopti la minciuni si iluzii si promisiuni omenesti desarte si false la greu dupa felul cum gandesti acum. Asa vad ca iti incepi viata. Sorry for you. Nu vezi ca societatea necredincioasa merge din rau spre mai rau? Nu ma refer la tehnologie. In felul in care gandesti risti sa ajungi o victima a societatii necredincioase.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru Steregoi):

Mie imi pare rau...sincer.
Si nu, nu pentru mine. laughing

| 6684464 explică (pentru ShoutoTodoroki):

Ia vorbiti in privat ca-mi bagati notificari aiurea.

| ShoutoTodoroki a răspuns (pentru 6684464):

Daca nu-ti convine da ignore, simplu.
Oricum conversatia dintre mine si Steregoi e incheiata, deci nu mai ai niciun motiv sa te ingrijorezi ca iti vor aparea notificari nedorite.

| Ionut58282856 a răspuns:

Eu zic sa dam decat raspunsuri la intrebare ca deja a devenit aiurea

| crTy a răspuns:

Interesanta intrebare
Vezi tu viata trebuie privita ca pe un dar, sau ca pe un intreg roman al carui scriitor esti chiar tu, sau eu, sau oricine altcineva.
Daca vrei poti cauta explicatia intrebarii acesteia intreaga ta viata dar vezi sa nu uiti esentialul\principalul factor: o viata avem, nu mai multe.
Sunt multe lucruri de care nu suntem constienti.de ale caror exostenta nu constientizam. Pentru ca asta suntem, o parte dintr-un intreg. Tocmai asta este frumos. putem fi surprinsi la fiecare pas cu cate o noutate de care habar n-aveam pana in acel moment.
de-alungul timpului s-a dorit controlul tuturor, fapt ce a dus la arderea informatiei. Inainte se punea accent pe informatie in timp ce acum se pune pe arme nucleare razboi rautate egoism si putere iar lista e lunga. interesele s-au schimbat iar noi am involuat. Nu avem habar cat de multe am pierdut si cate mai avem de aflat.
Sunt o devoratoare de SF dar prefer sa nu indrept discutia spre acea directie pentru ca n-am ajunge nicaieri laughing)))
daca ai intrebari poti sa mi le spui am sa incerc sa le fac fata

| Steregoi a răspuns (pentru crTy):

Nici vorba de scriitor uman. Si care e intregul?

Not a human writer. And what's the whole?

| crTy a răspuns (pentru Steregoi):

Stai ca n-am inteles laughing)))
Tu zici ca am fost complet paralela cu subiectul? Daca da ei bine asta este opinia ta fiecare ajutam cum putem iar tu ar trebui sa fii mai putin critic pentru ca pana la urma nu raspund pentru amuzament. Ci din interes. Din punctul meu de vedere n-ar trebui luat in ras. Dar tu faci ce vrei

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru crTy):

Nu te agita; ca nici el Steregoi nu stie engleza.winking laughing laughing laughing