| David600003300 a întrebat:

De ce in evul mediu nu s-a facut aproape niciun avans tehnologic?
Adica inca din antichitate, lumea devenea din ce in ce mai prospera, dar deodata in evul mediu lumea a inceput sa involueze. Timp de aproape o mie de ani nu s-a intamplat nimic nou din punct de vedere al modernizarii.
Cum s-a ajuns la asa ceva?
Funda!

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

N-a fost asa de mediu si intunecat pe cat se crede dar a existat o oarecare incetinire. E ceea ce face religia si coruptia din oameni.

Si ai 2 exemple majore pentru asta.
1. In perioada incipienta a islamului, gen de la inceput pana prin secolele 13/14 teritoriile islamice erau mult inaintea europei la capitolul cunoastere. Au profitat de trecerea drumului matasii pe la ei pentru a aduna texte din asia si europa pe care le-au tradus in araba. Asta a fost epoca de aur a islamului. Apoi au venit unii care au zis ca religia e mai importanta ca stiinta si apoi au luat-o la vale.

2. Unul din motoarele revolutie industriale si ale capitalismului in general a fost protestantismul, si mai exact o trasatura a lui care il punea pe Dumnezeu intr-un rol mai degraba de actor care nu vrajea cu nimic lumea asa ca ceea ce se intampla in ea trebuia descoperit. Asta e motivul epntru care avem atatea nume germane prin manualele de stiinta.

In plus, e usor sa vezi la nivel international o corelatie destul de stransa intre nivelul religiozitatii si saracie.

| RAY a răspuns:

Pentru ca religia a fost si este împotriva stiinteti,progresului, pentru ca ei se multumesc cu vesnicul raspuns dumnezeu si atat,daca gandesti vei ajunge in iadul vesnic, cauta dar nu cerceta, se poate vede si azi tarile religioase sunt împotriva științei, progresului, daca era dupa ei eram in copaci, cum a aparut viata? =dumnezeu, cum a aparut universul? =dumnezeu, de ce ploua afara? =dumnezeu stie, de ce sa iti folosesti mintea cand dumnezeu e raspunsul la tot

| Celcestietot a răspuns:

La ce fel de avans tehnologic te referi? Îmi poți da câteva exemple happy?

| minrest a răspuns:

A avut loc o decadere a Imperiului Roman, care a inceput in secolul trei. La probleme economice statul raspundea prin controlul economiei, pana s-a ajuns ca functia si ocupatia sa fie obligatorii si ereditare. Asta a determinat decaderea oraselor, pierderea populatiei urbane, caci obligatia de a avea o functie, cu cheltuieli obligatorii, sau o anumita meserie te ruineaza. Statul nu a mai putut face fata unor barbari pe care alta data ii domina fara efort. Barbarii astia ori ocupau teritorii, agravand criza, ori preluau locuri in societate pentru care nu mai erau romani disponibili, in special in armata. Asa ca s-au format state noi, barbare, in vestul Imperiului; totusi decaderea a continuat in noile state. A disparut si ce mai ramasese din orase, dar a ramas totusi o viata urbana infima pe langa sediile episcopale. De la diviziunea muncii din antichitate, s-a ajuns la o lume de tarani care isi faceau cam tot ce foloseau; mestesugari specializati mai erau pe domenii. Slabiciunea astea a atras alte invazii, pradatori Vikingi, Maghiari si Sarazini. Reactia a constat in atomizarea societatii in jurul unor castele, construite de oameni care au dispus la momentul potrivit de o mica forta militara, si care au uzurpat proprietatea asupra pamantului. S-a ajuns deci, in sfarsit, la o stare stabila, in secolul noua, dupa sute de ani de decadere. Iar din secolul zece a inceput incetisor cresterea oraselor, care a adus revenirea specializarii muncii, si astfel a fost nevoi si de noi tehnologii; ochelarii, armele de foc, apoi instrumente de navigatie, tehnici comerciale, multe altele.

| Bizon95 a răspuns:

Raspunsul e complex de fapt, dar pe scurt a fost din cauza ca biserica vedea stiinta ca o amenintare, asa ca o impiedica, cat mai rau

insa asta a fost in Yurop, in alte zone in schimb, au existat progrese, cum ar fi la islamisti, au fost o tona de chestii care ei le-au descoperit dar nu le-au imbunatatit (matematica mai ales) si care apoi au fost preluate de yuropeni cand a inceput renasterea (nu imi vin in cap exemple exacte dar stiu sigur, ca am vazut un documentar)... totusi, sa nu uitam ca cea mai mare ineptie si bolovan atarnat de gat al civilizatiei romane a fost sistemul de numeratie cu cifre romane, la care, daca numerele erau maricele, o simpla scadere sau adunare putea dura ore in sir, iar matematicianul putea si lesina de cat efort trebuia sa depuna, iar apoi au fost inlocuite cu cifrele ARABE, care permit inmultiri si impartiri de numere foarte mari in cateva minute si fara sa lesini de atata efort

iar in asia, chinezii aveau nave maritime de capabilitate echivalenta cu cele care au facut marile descoperiri geografice, dar, nu aveau sistem de navigatie, insa mai ales, MAI ALES! erau sabotate din "fabrica" din cauza ca erau construite de chinezi, pentru ocupatia mongola

TOTUSI, de la chinezi au venit hartia, tiparnita, si praful de pusca, DE ASEMENEA descoperite si neimbunatatite, si de asemenea yuropenii le-au imbunatatit in draci, de ex. hartia si tiparnita au fost primele afaceri cu un profit ZDROBITOR, din cauza ca pana atunci era pergament (care e foarte fragil) si totul era scris de mana, apoi, brusc dupa ce a aparut hartia si tiparnita imbunatatita de europeni (chinezii nu au reusit sa faca o solutie de presare cu adevarat puternica, europenii au rezolvat problema serios) bibliile care erau EXTREM de scumpe, pentru ca un scrib ii lua si 3-5 ani sa scrie una, au devenit brusc la un pret si de 300 de ori mai mic

de praful de pusca nu iti mai spun...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Timp de 1000 de ani in Europa Stiinta era o ramura a Bisericii (Catolice)., Iar afirmatia ca
biserica a oprit stiinta este total eronata. Progrese se faceau incontinu in toate domeniile, biserica era locul stiintei. Problema a fost ca mai toate manuscrisele, bibliotecile vechi s-au pierdut/au fost distrusi odata cu caderea imperiilor "civilizate".

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

ESTI DUS MAMA, serios, FOARTE SERIOS

intreaga inchizitie era despre ANTI-GANDIRE-LIBERA
exemplu CATEGORIC:
Galileo Galiei a fost pus in genunchi de biserica pentru ca a emis teoria ERETICA cum ca pamantul se invarte in jurul soarelui si nu pamantul e centrul universului
https://ro.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei

asa ca ce ar fi sa vii tu cu niste dovezi la ABERATIA ABSOLUT INEPTA SI ABSOLUT IMBECILA cum, ca:
"Stiinta era o ramura a Bisericii (Catolice)"
si vreau sa spun dovezi... CLAREEEEEE!
mor de curiozitate ce o sa produci, CHIAR MORRRR

ca sa nu iti mai spun ca TE CONTRAZICI SINGUR, auzi:
"biserica era locul stiintei"
EVIDENT, mai bine sa fii credincios decat sa gandesti
ca doar motto-ul bisericii e:

CREDE SI NU CERCETA!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Sunt ateu, Insa stiu istorie Biserica Catolica., (ca ortodoxismul era doar un mijloc prin care Imparatul Bizantin isi manipula credinciosii, ulterior a ramas in picioare datorita Moscovei a 3-a Roma, deci egal cu 0 ) Nu se rezuma la credinta ci era o institutie., raspandita in toate domeniile posibile.
Insusi cercetariile astronomice de la inceputul secolului 20 erau facute de Biserica.
Galileo nu a fost declarat eretic pentru descopeririile sale (care erau sustinuti de miscare iesuita) ci pentru ca l-a atacat/insultat pe Papa., Asa ceva nu se face fara razbunare., aici vin in rol Inchizitorii care faceau treaba murdara a celor de sus. Nu aveau legatura cu religia ci Politica.
Pe intelesul tau oricine daca vroia o cariera trebuia sa intre in biserica., si sa-si publice teoriile in cadrul Bisericii, nu ca or fi avut ei legatura cu credinta., ci era formalitate. Biserica = Politica/Putere, iar Biserica nu accepta competitia.
Iar taranimea trebuia controlata cumva : aici intervenea rolul credintei., justificand orice decizie prin actiune divina. Dar in acelasi timp, protejandu-le de ei insusi de furia/agresivitatea/prostia omeneasca.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama draga, ai prins niste idei foarte, FOARTE BINE, de exemplu, ca rolul religiei e controlul prostimii si tine si in ziua de azi binemercic

insa, intelegi FOARTE gresit ideea de biserica si ce au facut ei stiintei

SI in ziua de azi biserica se rahateste pe minimum de bun simt in... igiena, se da paine si vin dintr-o lingura, tuturor enoriasilor veniti la sluja de pasti... ACEEASI LINGURA, dupa care spun ca nimeni nu se imbolnaveste "daca crede"

sincer, as omora cu pietre orice preot care se duce vreodata la doctor, ca doar nu are nevoie, si nici voie (ca doctorul foloseste stiinta, care e eretica) sau asa sustine religia lui

iar Galileo Galilei intr-adevar l-a insultat pe papa, dar EXACT CU FAPTUL CA ***NU*** A VRUT SA RENUNTE LA IDEEA LUI a fost insulta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Religia a fost necesara omenirii. Natura noastra auto-distructiva ar fi oprit orice incercare de progres. Era necesar ca multimea sa fie controlata/sa-i fie frica de ceva supranatural. Practic bazele religiei/ bisericii au fost create de imparati/persoanele educate sus-puse ale vremii., creand biblia din adunaturi de manuscrise care in opinia lor puteau aduce stabilitate in ordinea sociala.
Am mentionat biserica Catolica., dar si Islamul la inceput, prin anii 1000` era casa mariilor filozofi, matematicieni, astronomi sa nu uitam ca cifrele de azi au fost create de musulmani., Insa Ortodoxismul a fost/este null din aceste puncte de vedere. Practic Imparatii Bizantini au creat ortodoxismul ca o unealta personala. Iar in timp Ortodoxismul a reprezentatul partii inapoiate a europei.
Cat despre Galileo, Pune-te tu in locul papei., papa fiind aproape superior regiilor cineva sa-l jigneasca., Daca eu as fi fost Papa as fi reactionat la fel, poate mai rau.
Iar ortodoxismul a jucat rolul crucial in formarea identitatii romane., adoptarea ortodoxismului (old slavonic church) se presupune ca provocat adoptarea unui stil de viata mai asezat., in defavoarea transhumantei ducand la procesul de formare a statelor romanesti.
Ca ateu, respect religia veche (nu abominatiile de religii care iau nastere azi) Bisericiile vechi de sute de ani consider absolut fabuloase, ca o pagina de istorie. Am si cunostinte de preoti catolici am fost cu ei la bere :))). Iti recomand piesa asta: "is preoti in clip" + a fost filmata parca in Ro
https://www.youtube.com/watch?v=af59U2BRRAU