| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce in randul homosexualilor se intalnesc rapoarte de felul,,superior"-,,inferior", activ-pasiv, dominator-submisiv, ca un fel de heterosexualitate falsa, ca si cand, intr-un cuplu de barbati, unul din acestia trebuie sa fie femeie (simbolic)?
Pentru ca, sa recunoastem, instinctul nostru inca dicteaza faptul ca barbatul e pradator si femeia prada, arhetipul de barbat e cel care domina, iar femeia cea care se lasa dominata in aparenta cel putin.
Homosexualitatea nu se refera la atractia a doua (sau mai multe) comportamente (strict) masculine/feminine?
De exemplu, intr-un cuplu de barbati gay, un individ va emana mai multa feminitate, nu neaparat inferioritate, dar genul acela de submisivitate feminina, un usor complex fata de cel ce il,,domina" si in cele din urma el se va considera,,femeia" din acea relatie iar esenta lui masculina piere.
Credeam ca gay-ii sunt atrasi strict de masculinitatea/feminitatea reciproca, si nu vor dori sa aiba senzatia ca manipuleaza o femeie cu penis iar in cazul femeilor la fel, si nu vor mai exista arhetipuri - una din cele doua nu va mai simti nevoia sa fie,, barbatul", sa preia controlul.
Ma intrebam care ar fi explicatia faptului ca acest model arhetipal traditional (femeie-barbat) este preluat chiar si de gay. In principiu, barbatul gay accepta ca partenerul sa adopte o postura feminina, deci nu ar fi complet ...gay. Asta mi se pare ciudat, contradictoriu.
Voi ce parere aveti?

Si cititi cu atentie inainte sa vorbiti, sa nu existe alte interpretari.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal nu vad logica in acest pasiv-activ,da ai dreptate zici ca e un fel de hetrosexualitate falsa, poate ca e vorba de actul intim,cine stie, in fine homosexulitatea este foarte promovata in europa, usa de zici ca e ceva wow si feminismul, nu inteleg de ce se promoveaza si de ce vor sa scimbe ceea ce inseamna barbat-femeie, femeia nu este prada barbatului, femeia si barbatul formeaza un cuplu egal in drepturi care se iubesc, in scimb gay fac discriminare sau ce fac

| mihai69 a răspuns:

Cred că adevărul e undeva pe la mijloc. Nu toți sunt așa cum spui tu. Sunt și cazuri când ambii parteneri au „drepturi" egale în cuplu.

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

Ce inseamna,, adevarul e undeva la mijloc''?
Nu am spus ca sunt toti asa, e doar ceea ce am observat la majoritatea, sa nu mai spun de comunitatea homosexuala americana, etalata public prin fanfare si parade. E vorba de grosso-modo, ca nu faci,, cercetari'' cu exceptiile. big grin

| mihai69 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Înseamnă că ăia de care spui tu există, dar nu sunt nici pe departe „majoritatea", tot așa cum nu sunt rromii cu care ne confundă pe noi, românii, cei din vest, doar pentru că ăia sunt mai vizibili și mai deranjanți. Așa și ăștia, sunt mai „vocali" ies în evidență, dar nu ei sunt „norma".
@Donsavas a explicat deja foarte bine.

| Donsavas a răspuns:

Nu este adevărat. Nu are legatura homosexualitatea cu genul abordat. Ei tot barbati/ele tot femei sunt. A fi pasiv sau activ este o preferință dar de obicei preferința asta tine de cat de usor simt plăcerea cand se lasa sau se pun în postura sexuala. Nu vor sa se simtă femei sau bărbați. Ca se cred ei mai efeminizati sau femeile masculinizate, asta e partea a doua
Pe ei nu i intereseaza sa joace roluri, sa imite ci sa simtă.

| SG1995 a răspuns (pentru Donsavas):

Nu e o preferenta, e o relatie de subordobare, chestiune prezenta si in relatiile hetero unul e alfa, altul beta, doar beta e asociat cu feminitatea de aici ideea ca gay sunt efeminizati. In plus diferenta varsta si statut social joaca nu rol, sici nu vorbim de orientarea sau fanteziile sexuale ci de cum functioneaza relatiile, dar cum am zis fenomenul si ls hetero exista, doar ca e "norma" ca femeia sa fie inferioara.

| SG1995 a răspuns:

Nu e un arhetip ci un stereotip, uiti ca sunt destule cupluri hetero in care femela conduce, barbatul fiind elementul pasiv.
Doi la mana explicatia fenomenului sta in faptul ca asa a evoluat societatea, si desi homosexualitatea a existat de cand hau si parau nu au fost cazuri de cupluri gay de lunga durata in timpuri vechi, evident, ca societatea s-a schimbat azi dar modul de functionare e cam in acelasi stereotip un element puternic-unul slab.
Elementul slab e asociat cu femeia din cauza ca femeia in antichitate era un bun nu persoane, iar relatii gay in acea perioada erau de la egal la egal, taman ca nu erau de lunga durata si era mai mult pur sexual. Oricum ai privi chestiunea e vorba de o schimbare sociologica, pusi intr-un contex omul va cauta o ierahie. Uite exemplu eu vad in femeie elementul activ intr-o eventuala relatie, eu fiind mai pasiv, chiar si asa in fanteziile mele sexuale sunt elementul activ. Ideea de fond e ca multe chestii tin de dezvoltarea sociala si psihologica in acest caz, si nu ii ultimul rand bu uita cs orice aranjament are o ierarhie chestiune specifica nu doar omului.

| SG1995 a răspuns (pentru SG1995):

Well egalitatea in cuplu e mit, ca pot lua decizi impreuna e adevarat dar indivizi unui cuplu nu sunt egali, unul din din ei va fi alfa, iar altul beta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Ok, înțeleg că ești gay, dar chiar trebuie să-mi cotezi toate răspunsurile ca „Eronate"? De ce ești heităr?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
Tragi repede concluzii, nu-s gay, dar raspunsurile tale chiar sunt superficiale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Ba da, man, esti. Pe mine nu ma duci happy

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune, chiar facem asta? rolling on the floor
Nici bi nu sunt darmite gay, ca sunt o fire deschisa si accept ca exista diversitate nu ma face face gay, da na mai bine "gay" decat homofob. laughing

| Steregoi a răspuns:

Pana cand ala sau aia face hemoroizi si pe aia o va durea si ustura limba. Vaginul nu face hemoroizi. Limba e pentru a ramane in gura si nu pentru a fi scoasa. Cameleonul e o exceptie.

| Nilsson a răspuns:

Tu te astepti sa gasesti logica intr-o nebunie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că homosexualii sunt duși cu capul. De aia.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca e o boala psiho sexuala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Doar psiho. Fără sexuală.
Acuma... hai să fim sinceri, dacă tot sunt așa de multe femei frumoase pe lumea asta, cum dracu' să te uiți la bucile unui bărbat?
O faci doar dacă ești bolând, nu?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Mi-e foarte greu sa ma pun in postura unui barbat - mai ales homosexual, sunt femeie big grin

| mihai69 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Tocmai s-a stabilit fără urmă de îndoială că NU este.
http://www.psychologytoday.com/......l-disorder
http://www.psychiatry.org/......by-science