| SG1995 a întrebat:

De ce indivizi inutili si fara valoare nu sunt exterminati? Nu produc nimic si traiesc degeaba. Daca am scapa de astfel de indizivi printre care ma numar si eu societatea ar fi perfecta.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vine NOM si rezolva si asta

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai gandi asa negativ nu esti handicapat poti munci si sasi gasesti o fata si tu

| SG1995 explică (pentru RAY):

Majoritate vieti mi-o traiesc intre 4 pereti pe bani maica-mi, ori unde am lucrat am dat-o-n bara, nu ma prea descurc la capitolul socializare, si am fost respins de fiecare tipa de care m-am indragostit. Acum defineste tu norma si gradul de utilitate sociale a propriei mele existente.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Fi serios nu poti gandi asa o data eram si eu ca tine nimeni nu imi datea o sansa asta pentru ca si vor toti sa fi jos sa nu te ridici cu nimic, totul are un inceput man, totul e posibil crede-ma, totul e sasi folosesti minrea sa faci banii cat mai usor si cat mai multi, eu am complexe de inaltime dar asta imi da putere de multe ori, pana mea o viata traiesti nu ai ce pierde cu toti vom muri indiferent de ceea ce faci macar sa incerci sa ai ce isi doresti

| T0T a răspuns:

Tu de ce trăiești?

| SG1995 explică (pentru T0T):

Pentru ca-s prea las sa-mi iau gatul.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Îmi pare rău că nu am citit acel "mă număr și eu". Și eu am momente dese când gândesc așa dar totuși în cele din urmă realizez că am un scop și încă sunt câteva persoane pentru care prezența mea contează. Eu de unul singur pot ajunge un dezastru însă mi-a fost și îmi este demonstrat că am nevoie și de o singură persoană să mă facă cu totul alt om, unul puternic care știe că aparține unui loc și că în locul ăla cei 99, 999999999999% oameni care nu aparțin nu contează așa mult direct pentru mine și de asta trebuie să îmi urmez propria cale și să îmi demonstrez mie că nu mă voi limita doar la opiniile lor(dintre care multe sunt chiar lipsite de valori semnificative). Reușind să te stabilizezi psihic și să devii măcar relativ independent(cu minimul specific fiecăruia căci în general omul e o ființă socială, dacă nu are anumite probleme) poți să reușești și la școală/carieră sau unde vrei. Nici nu trebuie să ai nu știu ce carieră și să îți dai viața, te epuizezi, să calci peste cadavre pentru ea căci așa cum zicea "Sclavici" prin intermediul babei înțelepte, că tot a picat la bac, "Omul să fie mulţumit cu sărăcia sa, căci, dacă e vorba, nu bogăţia ci liniştea colibei tale te face fericit".

| LoveSleep a răspuns:

Total de acord. Dar a trebuit să vină idiotul (sau idioții) ăla (ăia) cu ideea lui (lor) de "drept la viață".

| minrest a răspuns:

Regimul nazist inainte de ww2 extermina idiotii, ca ar fi fost inutili, desi idiotii la tara munceau cat doi normali, pentru ca in felul asta se faceau cautati. Dupa declansarea razboiului, au inceput sa omoare din ce in ce mai multe categorii de germani cu infirmitati considerati inutili, inclusiv veteranii invalizi incarcati de decoratii din ww1, pana cand la sfarsitul ww2 au ajuns sa omoare pe infirmii de razboi chiar din ww2, si chiar cu infirmitati mici. Programul continua in spitale chiar si sub ocupatie aliata, asa ca afost nevoie sa trimeata ofiteri americani in spitale, sa opreasca programul de exterminare. Dupa cum vezi, ideea in sine de a elimina oamenii inutili e dezumanizanta. Noi ca oameni trebuie sa aparam viata umana, nu pentru ca ne e utila ci ca sa purtam o batalie eroica, de ariegarda, pierduta dinainte, impotriva mortii.

| Nilsson a răspuns:

De ce spui asta? Cine stabileste valoarea unui om?
Eu cred ca societatea ar fi mai buna daca ar fi mai multi ca tine care sa se gandesca cum sa fie de folos celor din jur.

| SG1995 explică (pentru Nilsson):

Cred ca societatea, resursele sunt pretioase le consumi fara sa produci nimic in schimb esti o nulitate.

| Nilsson a răspuns (pentru SG1995):

Resursele nu au nicio valoare, materia este inconstieta, valoarea lor e data de capacitatea de a-i faci pe oameni fericiti, ei pot constientiza valoarea existentei.
Scopul nostru este sa fim fericiti si sa ii ajutam si pe altii sa fie la fel, e un echilibru care trebuie mentinut, cei care traiesc doar pentru ei in detrimentul celorlalti si-au ratat menirea.
Cei care defriseaza mii de hectare de padure ca sa se imbogateasca ce sa mai zica daca tu te simnti nefolositor?

| octav005 a răspuns:

Apreciez faptul ca spui ca faci din aceasta categorie de oameni.

te invidiez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti nebun? Pentru ca Iah lasa sa creasca graul si neghina impreuna pana va decide sa bage neghina in foc la Armaghedon. Apocalipsa 16, 19.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are omul ceva fara sa fi primit? Din aceste considerente toti oamenii ar fi nulitati. Insa scopul omului este sa dea slava lui Dumnezeu si sa-l asculte si prin ascultare sa-i multumeasca. Chiar si omul care munceste nu se poate lauda pentru ca fara materie prima de la Dumnezeu nu ar avea cu ce lucra. Si pe patul mortii poate sa dea omul slava lui Dumnezeu si astfel sa valoreze mai mult decat oamenii care muncesc dar care nu-i dau slava lui Dumnezeu.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Ai vazut Death Note?

| SG1995 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Da.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru SG1995):

Si personajul tau preferat e Light, nu?

| SG1995 explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Hm care e legatura?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru SG1995):

Gandesti exact ca el. Si surpriza! El a murit.

| Kogaion a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Toti oamenii mor, deci n-ai nimerit-o.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Kogaion):

Sa reformulez. El a murit din cauza ideilor lui si pentru ca a avut God Complex.

| Elide a răspuns:

Nu știu ce să zic dar cred că pe vremea lui Ceaușescu era mai bine deoarece daca nu aveai servici ceva te lua după stradă toată lumea trebuia să facă cate ceva... spun din ce îmi povestesc părinții și bunicii când ei au apucat vremea aia când se respecta legea nu că în ziua de azi atunci nu existau mâncăruri pline cu aditivi că sa ne extermine de tot..omenirea de va duce la fund cat de curând...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Iti garantez eu ca nu ai vrea sa traiesti vremurile alea. happy

| DroIja a răspuns (pentru Elide):

Și în pușcărie te iau și te trimit la muncă încât să nu stai degeaba. De asemenea, te hrănesc, și sunteți toți egali.
Ia-ți părinții și bunicii și pune-le capăt melancoliei!

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Eu nu cred ca esti inutil. cred ca tiganii ar trebui sterilizati, iar legile aplicate asa cum trebuie. atunci nu ar fi nimeni inutil sau fara valoare.
din moment ce tu ai asemenea preocupari, ai valoare si poti fi util in multe situatii

| DroIja a răspuns:

Mi-aș face o listă cu oamenii fără de care societatea ar fi perfectă. După opiniile din jurul meu, fiecare știe fără de cine societatea noastră ar fi ideală, și din cauza cărora societatea merge prost.
...de fiecare dată, opiniile sunt diferite.

| Richard01 a răspuns:

Greșit,societatea ar fi perfectă dacă am extermina toti hoții din țară, pentru că din cauza lor au oamenii necazuri si nu au de muncă. Societatea ar fi perfectă fără parlamentari corupți, patroni corupți, primari corupți, etc.

| Shambler a răspuns:

Rasa evreiasca comunista e de vina. Au lansat toate mizeriile lor posibile prin creatiile lor, cum ar fi cre(s)tinismul, televiziune, muzica, jocuri, mancare etc. Trebuie sa te documentezi cum scapi de asta, si te asigur ca o sa gasesti scpare. Aaa da, si scapa de prostiile din capul tau, pe langa ca nu te ajuta, dar ii afecteaza si pe cei din jurul tau.

| heythere2004 a răspuns:

Nu exista indivizi inutili sau fara valoare, toata lumea are un scop.

| SG1995 explică (pentru heythere2004):

Daca nu produci nimic nu poti spune ca esti util cumva, traiesti doar sa ocupi spatiul gol.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru heythere2004):

Asa e, politicienii au scopul care se vede si sunt atat de utili incat tara ar merge mai bine fara ei.