| AvalohAlyn a întrebat:

De ce majoritatea lumii "se inchina" la bani? Cam asa este din pacate peste tot.

3 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu cred ca se inchina oamenii la bani eventual cei carora niciodata nu le este de ajuns oriciti ar avea.Majoritatea covirsitoare a oamenilor au nevoie de bani sa-si asigure o existenta decenta.Nu stiu ce populatie are momentan Romania.Dar sunt convinsa caci 90% duc lupta pentru existenta caci nu le ajung banii pentru facturi, traiul zilnic,reparatii in casa,cresterea copiilor(gradinita,scoala,facultate),evenimente(botez,nunta,zi de nastere,inmormintare, accident, boala).De cumparat un apartament fara sa mostenesti, doar din salar, sa nici nu mai vorbesc.

| Teffan a răspuns:

Din cauza neputinței oamenilor de a se sustrage acestei influente nefaste a banului(intervine zona de confort și definitivarea lăcomiei în om, incapacitatea și lașitatea de a trai altcumva). Cauzele care au dus la apariția materialismului exacerbat, a consumerismului și a decadentei, atat morale cât și spirituale, rezida în ascensiunea unei forte obscure, care a prins rădăcini tot mai adânci în secolul 20, urmând sa se consolideze cu toată puterea în perioada pe care o trăim.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Da la ce vrei sa ma închin?