| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor cred despre ei ca sunt mult mai buni decat restul?

28 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Doar n-ai vrea sa tin cu ursul? Normal sa am o parere mai buna despre mine decat despre altii, ea fiind formata in functie de caracterul meu - egoismul meu, in functie de modul meu de-a intelege realitatea.

| Arthur a răspuns:

" Dacă noi n-am avea de loc mândrie nu ne-am plânge de a altora. "

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu de ce altii cred asta, dar eu chiar sunt! big grin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din cauză că suferă de personalitate cronică!
Pa, pa.

| anad a răspuns:

Orgoliul, vanitatea, complexele, judecata gresita, supraaprecierea, egoismul, prostia, feminismul, misoginismul, xenofobia, iluzia...ne dau impresia ca putem si suntem mai buni decat ceilalti.

| raluca0306 a răspuns:

Nu stiu.dar oricum nu e bine..parerea mea.

| raluca0306 a răspuns:

Parerea mea, este ca totul tine de educatie.

| RAY a răspuns:

Ipocrizia ne defineste cel mai bine, nu vedem gunoiul din fata noastra dar o vedem pe al altuia, inca nu ti sila ca esti om?

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca fiecare are ceva de spus si de afirmat, poate de aratat lumii, oamenilor, societatii, dar din pacate se exagereaza cand vine vorba de afirmare...
Fiecare fiinta are innascut sentimentul de superioritate fata de altii. Dar superioritatea fata de ei ti-o afirmi doar atunci cand ii ajuti si deschizi ochii in jur si vezi ce nu multi vad. Aceea e superioritate adevarata si nu afirmarea de sine care duce la egoism intr-un final, din pacate

| dragos9234 a răspuns:

Ignoranta, prostie sau superioritate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vai ce mă enervează astfel de oameni,nu pot să-i suport!
Îşi dau nişte aere de superioritate, de parcă zici că ei nu ştiu cine sunt, sunt la fel ca şi ceilalţi, dar orgoliul nu le dă pace, asta este!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sunt buni toti...doar ca lumea a devenit o concurenta nebuna (nu ma intreba ca nu stiu pentru ce) si cu totii am uitat ca suntem buni (la fel de buni daca e sa ne raportam la creatie, talente, whatever vrei tu) si am inceput sa traim incetisor cu senzatia ca suntem mai putin buni decat altii, ceea ce duce la dorinta de a fi mai buni decat toti si de-aici incepe goana dupa care e mai bun ca altul si din ce punct de vedere. sper ca ai inteles ce-am vrut sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au invatat din religii, faptul ca poti deveni ceea ce vrei, numai daca crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Încrederea în sine nu e chiar așa rea, deși am observat că oamenii mai inteligenți, din cauză că sunt perfecționiști, au o părere mai proastă despre ei înșiși. O persoană mai puțin cunoscătoare are mai puține griji, nu știe de fapt ce e în jurul ei, așa că se consideră mult prea buni. Din ignoranță, mai pe scurt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa-ti imaginezi ce s-ar intampla daca ar crede invers?

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Ei nu cred, nu cu adevarat cel putin.
Ei apeleaza la autosugestie pentru a se mintii singuri deoarece complexul de inferioritate este unul dintre cele mai frustrante emotii.Iar acesta, dupa cum prea bine stim deja, nu ocoleste pe nimeni.In orice caz, aroganta si ipocrizia isi spun cuvantul.
Eu nu pot spune ca ma aflu in cauza, ba chiar dimpotriva, si tocmai de aceea am spus "ei" si nu "noi", sa nu se interpreteze gresit.
In orice caz, subiectul ales este unul destul de interesant, o idee numai buna de dezvoltat...pacat ca nu ai cu cine deoarece necesita destul de multe cunostinte in ale psihologiei si deci nu oricine isi poate permite sa intre prea adanc in detalii pe aceasta tema.
Pacat, am mai fii invatat si noi ceva folositor.

-Numai bine.

| vampir004 a răspuns:

Asa se intampla, asta e, si mi-e mi se intampla acest lucru nu inteleg de ce se intampla chestii din astea intre oameni pana la urma toti suntem egali, avem drepturi toti dar nu se stie cand esti sus si poti sa cazi

| Solsagan a răspuns:

Pentru că, să vedem, sunt mai buni decât restul?

| whattt a răspuns:

Sa fie in centrul atentiei

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Din mândrie!

Răspuns utilizator avertizat
| ale7 a răspuns:

Unii sunt increzuti, prea mandrii. P.S.: majoritatea oamenilor.

| Sleep a răspuns:

Din prea multa mandrie sau frica de a nu recunoaste ca sunt slabi.

| Georgiana234 a răspuns:

Unu se cred prea buni findca au bani, dar banul nu ajuta la nimic daca esti prost bata si nu sti pe ce lume traiesti. Trebuie sa ai si cap ca sa te consideri mai "superior". Suntem la fel. Nimeni nu e perfect! funditaaaa :**

| angelicabella24 a răspuns:

Pentru ca suntem oameni..in concluzie iubim,uram,invidiem,ne bucuram de viata,sau chiar incercam sa o scurtam,suntem incapatanati,rautaciosi,sensibili,ne e frica sa aratam de ce suntem noi in stare, si uneori cand vedem ca altul se straduieste sa de-a din el tot ce este mai bun, noua ne este ciuda, si asa hotaram sa zicem ca respectiva persoana e varza, si ca noi suntem de 1000 de ori mai buna ca aceea persoana,acest lucru datoreaza ca nu stim sa apreciem pe altii,dar cel mai mult arata ca chiar cei care se cred mai buni ca altii,nu au respect din partea cuiva,nu au fost apreciati,au avut retrairi oribile in care si ei munceau pentru a-si arata potentialul dar nimeni nu vroia sa ii aprecieze,mai mult munca lor era luata in batjocora, si de aceea unii oameni se cred mai buni ca altii, pentru ca si eu muncit mult, dar nu au fost apreciati si incurajati, asa ca s-au hotarat sa fie si ei rautaciosicu cineva care chiar reuseste si este apreciat pentru munca lui.

| 7DVision a răspuns:

Pentru ca autosugestia duce la succes, in majoritatea cazurilor. Ti-e frica?

| ClaudiuCretu a răspuns:

Asa sunt eu daca is mai buni ca voi asta e! 1