| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor nu se descurca (sau nu le place) cu matematica?

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pentru ca e cancer, prea mult cancer

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca matematica, este o materie destul de dificila (pentru cei mai multi), si sunt destul de multe materii care trebuiesc invatate la scoala, mai ales in Romania. Mie matematica nu mi s-a parut deloc grea, aveam numai note de 9 si de 10, dar unora, li se pare o materie exagerat de grea. Trebuie sa o intelegi, ca sa ti se para usoara, dar sunt si exceptii de oameni, care sunt chiar prosti, si nu au cum sa priceapa asa ceva, nici macar daca vor sa o inteleaga. Cunosc oameni de genul. Am avut parte la liceu, de anumiti colegi, care aveau corigente peste corigente, nu stiu cum au ajuns in clasa a 12-a.

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu au destula materie cenusie.

| Darkmagic a răspuns:

Creierul uman este impartit in ''zone'' analitice si artistice.
Daca nu esti geniu, aceste ''zone'' nu se dezvolta egal, de aici si impartirea la nivel mondial in competente pentru real sau uman. Adica unii ''cu matematica'', altii, mai slab inzestrati analitic, merg ''cu literatura''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca trebuie sa reții mai mult decât ai nevoie.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai nu zau. Cred ca e mai multa toceala la romana.
Iar chestia cu majoritatea oamenilor nu le place matematica e doar asa de fatada. Sa nu zic de toti reporterii de 2 lei care cand sunt probele la bac se duc si iau niste interviuri pe la nu stiu ce licee de unde promovabilitatea tinde exponential la 0 si te miri ca toti spera la un 5. Sa nu mai spun ca sunt multi smecherasi de astia care au o lene de aia grasa si nu pun mana in clasa a 8-a sa faca ceva la mate(de parca la romana ar face) si iau note de 3-4 la mate dar ei vor la liceu teoretic la filologie/stiinte sociale ca vezi doamne s-ar descurca. Prea putin din cei care merg la filo merg pentru ca le place cu adevarat; multi merg acolo ca sa scape de mate sau de liceele tehnologice. Si dupa ajung in a 12-a, dau bacu si nu stiu ce facultate sa faca, fac o facultate de tri lulele tri surcele si dupa nu isi gasesc de lucru si ajung pe la kfc, mc etc si tot ei dau vina pe sistem.
Concluzie: daca ti-a placut sa fugi de responsabilitati cand esti mic, dupa sa nu te plangi.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Nu știu dacă trebuie sa râd sau sa ma mir. Nu am zis ca nu îmi place matematica pentru ca susțin limba și literatura română laughing. Nu susțin nici o materie din sistemul de învățământ, nu mi-a plăcut școala și nu am nici liceul terminat. Am vrut sa ma refer doar la faptul ca sunt prea multe formule de învățat care probabil nu o sa le folosești niciodată în viață. Nici scrierile lui Ion Eminescu sau Mihai Creanga nu o sa te ajute prea mult când faci un Burger.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de formulele care le inveti ci de felul in care le aplici. Nimeni nu te pune sa le inveti pe toate. Majoritatea se deduc. Exact asa e si la fizica. Faza e ca multi nu mai vor sa invete deloc si pot sa afirm ca in viitorul apropiat li se atrofiaza creierul. Si majoritatea formulelor au aplicatii practice si iti spun asta pentru ca am terminat anul 1 la Calculatoare si am vazut cum toate sistemele de calcul(calculator, telefon, tableta) foloseste matematica sa nu mai spun ca toate dar absolut toate dispozitevele electronice folosesc logica fundamentala(SI SAU NU).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca majoritatea profilor nu stiu s-a se faca placuti, nu predau calumea, nu stiu s-a te faca s-a placi materia respectiva.
matematica chiar e o materie frumoasa, da, nu este pentru oricine, insa, un factor important preponderent influentabil il constituie profesorii.

un profesor in primul rand trebuie s-a fie prieten cu elevul, ceea ce nu prea vezi in scoli, mai toti se comporta ca niste comunisti, nazisti, dusmani care te ameninta cu o nota mica daca gresesti cu ceva.
si cum matematica presupune concentrare, normal ca daca esti constant stresat, ca pe ace, cu frica, se duce dreacu concentrarea, si ajungi s-a o urasti si s-a iei si note mici.

si e valabil la toate materiile.
cand ai profi care predau oribil, care nu-si dau interesul, care nu-ti ofera sprijin si ore suplimentare de pregatire, numai de scoala nu-ti arde.

nu mai zic de majoritatea parintilor inapti, bolnavi dupa note mari, de-si abuzeaza psihic si streseaza copilul in draci, de-l ameninta cu pedepse si alte rahaturi, normal si asta ii scade copilului randamentul mental si iubirea pentru scoala.

e de-ajuns s-a dai o raita printre intrebarile de aici, de exemplu, cati copii nu povestesc prin ce calvar trec acasa din cauza asta.

factorii externi sunt in primul rand de vina cand e vorba de descurcatul cu scoala, si nu vorbim doar de matematica.

| DryIce a răspuns:

Inteligenta tehnica = matematica, sah, etc.; inteligenta spatiala = geografie, desen tehnic; soferit; etc.; inteligenta muzicala = muzica; inteligenta senzorial-cognitiva = limbi; drept-avocatura, etc.; si mai sunt inca 2 inteligente si mi lene sa ma gandesc acuma. Intelegi tu concluzia.

| IseeVoices a răspuns:

Glumesti nu? tu cumva te descurci cu absolut toate materiile? daca da probabil esti printre cei 1% din toata lumea.
Gusturile difera de la oameni la oameni.

| anonim_4396 explică (pentru IseeVoices):

Nu e vorba de gusturi, ci ca marea majoritate detesta matematica si trebuie sa fie o explicatie pentru asta. Din ce cauza? De unde pleaca? Suntem indrumati prost de mici sau pur si simplu matematica nu e pentru oricine?

| IseeVoices a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca pleaca si de la turma. Vezi 100 ca zic ca e grea atunci zici si tu ca e grea in subconstient (chiar daca nu ai facut-o) si cand ajungi s-o faci o sa ti sa para grea pentru ca nu mai ai cum s-o intelegi. Eu nu am avut nicio problema cu matematica cel putin la liceu mi-a placut foarte mult alaturi de engleza.

| MoonWolf a răspuns:

Pentru ca, nu sunt roboti...

| SallAll112 a răspuns:

Aceasta intrebare este una mai simpla decat crezi. Unii oameni pur si simplu refuza sau nu le place sa gandeasca. Matematica este in mare parte bazata pe gandire.Sa nu mai vorbim ca unii se gandesc ca aceasta materie nu le va folosi, si nu se mai caznesc sa retina atatea formule.

| MrUniverse a răspuns:

Există două variante:
1. Sunt leneși
2. Pur și simplu nu se prinde de ei

Eu aș merge mai mult pe prima variantă: aveam în clasa a 7-a o colegă care nu știa absolut nimic la Matematică, mereu îmi copia tema, era să rămână și corigentă.
Însă anul următor, în clasa a 8-a s-au schimbat lucrurile. A mers la pregătire și a început să se descurce excelent.
Asta înseamnă că era doar leneșă.

| MariMaria14 a răspuns:

Pt ca unii nu se pricep si de acea nu le mai place matematica.Matematica este o stiinta exacta si complexa, de acea matematica nu este pentru oricine.

| yanniskiller100 a răspuns:

Sunt sigur ca exista milioane de motive care demonstreaza acest fapt.Parerea mea este ca majoritatea copiilor li se baga in cap de la inceputul parcursului in invatamant ca matematica este grea, si da mari batai de cap.Astfel,copii au in cap acest lucru:''Nu imi place matematica.E foarte grea si plictisitoare'', acestia refuzand sa mai gandeasca. Sper ca am fost de ajutorhappy