| Jay1 a întrebat:

De ce minţim în fiecare zi şi tot restul vieţii e natural?

Răspuns Câştigător
| 1231242 a răspuns:

Cand nu am putut spune ce gandesc, am preferat sa ma retrag si sa nu spun nimic, dar nu am putut sa mint.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu generaliza ca nu toti suntem mincinosi.
Daca esti obisnuit sa minti, poate este timpul sa te dezveti de acest obicei prost, care iti va aduce numai necazuri si probleme, pe viitor.

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

AnaMaria50 De cate ori ai mintint in viata ta, si chiar te-a ajutat minciuna?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Probabil esti copil mic de crezi ca toata lumea minte.
Daca eu minteam, nu mai eram azi ceea ce sunt si nici nu primeam respectul de care ma bucur printre colegii de munca, sefi, prieteni si familie.
Din pacate, nu sunt o persoana mincinoasa, nu am mintit si nu cred in minciuna, dimpotriva, cred ca un mincinos ajunge sa sufere in viata, tocmai din cauza minciunii lui.,

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

Nu exagerat aşa minciuni mai micuţe. ex:un amant o aventură, din tinereţe ascunsă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Nici macar atata!

Nota: Din motive personale, a trebuit sa sterg informatia privata happy

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

Inainte de facultate la varsta 16-17 anii? si oamenii cinstiti au dreptul la minciună de 2-3 măcar in viaţă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Imposibil!
La educatia spartana pe care am primit-o nu am putut mintii niciodata.Am mai epxlicat si cu alte ocazii, nu am avut voie saies afara decat 2 ore sambata si 2 ore duminica si intotdaeuna cu acordul parintilor si la nevoie cu voia parintilor, cand mi-am facut prieten.
Din pacate, ce se intampla acum zeci de ani, nu se mai intampla acum, cand toti mint.
La 16-17 ani nu stiam decat scoala, invatat pe rupte si acasa.

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

Şi adulţii mint, însă motivele lor sunt mult mai complexe. Cu toţii spunem minciuni nevinovate pentru a nu răni sentimentele cuiva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Nu este cazul meu!

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

AnaMaria50 Bine eşti o excepţie ceva mai rar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Poate de aceea par mai dura pe forum, pentru ca nu suport minciuna si nu am sa mangai niciodata pe cineva pe cap, spunandu-i ca-i ok sa calce stramb sau sa faca porcarii.
Am mai spus si cu alte ocazii, mi-am pedepsit aspru copii pentru minciuna si niciodata pentru porcarioare, sau accidente (spart ceva, stricat sau intarziat acasa ori la scoala ).
Pentru mine, minciuna este cea mai rea si mai urata caracteristica a omului. Iar daca esti unul din ei, atunci nu vei fii prietenul meu niciodata.

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

De multe ori ca să nu rănim sentimentele cuiva aprobăm ceea ce spun.

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

Bine, AnaMaria50 te înţeleg zâmbim frumos şi încercăm să fim amabili.

| Jay1 explică (pentru 1231242):

E aşa da, da sunt foare rare persoane ca tine.

| 1231242 a răspuns (pentru Jay1):

Cand nu am putut spune ce gandesc, am preferat sa ma retrag si sa nu spun nimic, dar nu am putut sa mint.

| Sn4k3 a răspuns:

Ca sa nu spunem adevarul

| Endoryus a răspuns:

Esti naiv rau de tot dar crezi minciunile mai sus. E imposibil sa existe om pe planeta asta care sa nu minta.

| Jay1 explică (pentru Endoryus):

Da aşe e imposibil ca omul să nu mintă, dar am făcut o mică excepţie de data aceasta, bine.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Trebuie să minți, e un TREBUIE, nu e un moft, adică, din punctul meu de vedere adevărul trebuie să îl știi doar tu, dacă spui mereu adevărul, lași loc pentru slăbiciuni, bineînțeles nu zic să minți acum mereu, e imposibil, dar după cum ți-am spus, unele lucruri trebuie doar TU SĂ LE ȘTII.

Bun, acum legat de scurta ta conversație cu Ana, din câte am văzut ea pare a fi un angajat model, dar a uitat să spună toată lumea mă respectă în față, dar în "spate", te asigur eu că lucrurile nu sunt chiar așa, sunt "uscături" absolut peste tot. Nu o cunosc pe Ana personal, dar am avut experiențe personale și am văzut la alții mai multe..ca să trag concluzia asta.

Acum să îți dau un exemplu, reclamele sunt mai mult de 50% minciuni, iar sâmburele de adevăr îl afle tu pe parcurs, oameni politici, de câte ori nu am auzit de autostrăzi, de 10 ani numai asta aud, acum îți dau un exemplu personal, am avut un amic, care mereu se ducea la baie, el spunea că are probleme cu vezica, când am aflat că se ducea la baie să ia anti-depresive(am aflat după ce ne-am împrietenit și am prins încredere reciproc), am aflat mult mai multe de atât, dar nu asta contează, cred că te-ai prins unde bat, nu?

Acum, ultimul lucru de pe listă, de ce ai pus întrebarea asta?
Cine te-a trădat sau de ce ai fost pus să minți? Nu trebuie să răspunzi, sunt doar întrebări retorice.

Spunem minciuni de cele mai multe ori, ca să ne ascundem DUREREA, cel puțin asta e în cazul meu, dar NU TREBUIE să mă crezi pe cuvânt, du-te în lume și află.

Dacă cineva a avut cheful necesar să citească tot ce am scris aici, apreciez.happy

| Jay1 explică (pentru 1231242):

Salutări! Ai oferit un răspuns bun, te susţin ai dreptate aşa este, am făcut o excepţie pentru ANA.
Nu trebuie să ne simțim jigniți când ceilalți ne ascund adevărul, de vreme ce noi ni-l ascundem adesea nouă înșine.

| Robert160 a răspuns:

Ar fi bine daca am spune toți adevărul?
Mințim din diferite motive: de rușine, pentru a proteja ceva, etc.

| Jay1 explică (pentru Robert160):

Deci miniciuna de multe ori ne ajută?

| Robert160 a răspuns (pentru Jay1):

Pe termen scurt.