| Florin123y a întrebat:

De ce murim?

45 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi cât să tot trăim...De la un moment dat ne mai şi plictisim.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Crezi ca putem trai in lipsa hedonismului? sau in lipsa instinctului de supraviețuire?

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Cat de hedonist ești?

| sabin89 a răspuns (pentru RAY):

Stai că acum sunt ocupat să citesc comentariile lui Memu. Foarte interesante.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca este asa cum zice plutonierul Garcea:
https://youtu.be/bS6ruQeFQyc?t=198

"Omul traieste cat traieste si spre sfarsitul vietii moare"

| hxneymiilk a răspuns (pentru Simpatic):

Inspirațional Garcea happy

| Simpatic a răspuns (pentru hxneymiilk):

A fost un personaj deosebit cel putin la inceputurile trupei vacanta mare cand era trioul mugur, pietreanu, sava cand ii ascultam inclusiv pe casete audio sau pe video...ce vremuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauză ca Adam si Eva nu au ascultat de porunca data de Dumnezeu in Eden, aceea de a nu mînca din acel pom, ei nu au ascultat si au vrut sa fie egali cu Dumnezeu si din aceasta cauză ei au inceput sa îmbatrîneasca sa se îmbolnaveasca si in sfîrsit sa moara, iar acest lucru se intimplă cu noi deoarece toți am moștenit păcatul Adamic si noi ne imbolnavim imbatrînim si murim, unii mor de tineri numai apucă batrînețea.

| Florin123y explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa fim serioși. Omul nu poate fi egal cu un Dumnezeu infinit niciodată.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florin123y):

Normal ca nu, doar ca Adam si eva asta au vrut sa fie ei mai destepti decît creatorul, si nu le-a mers, ce bine.

| Florin123y explică (pentru CristiDinBucuresti):

De unde știi tu asemenea informații?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florin123y):

Din Biblie, daca ai o Biblie citeste toata cartea Geneza, si vei afla.

| Florin123y explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce nu as citi mitologie greaca?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Florin123y):

Deoarece Biblia contine cuvintul lui Dumnezeu, nici o alta carte scrisă de om nu contine adevaruri, doar Biblia, restul cartilor mitologie greaca si altele nu prezinta informatii demne de incredere asa cum prezintă Biblia.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Florin123y):

Deoarece Dumnezeu, autorul Bibliei, este mai maret decat orice alt zeu din orice mitologie ( greaca, romana, etc. ) din toate timpurile. Dumnezeu este fara inceput si atotputernic. Dumnezeu nu are tata sau mama.

| Simpatic a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cu o remarca, Dzeu nu a scris Biblia!

| RAY a răspuns:

Ca entropia sa nu fie mare, e un echlibru in universul asta, viata inseamna entropie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când întrebi de ce. ce sens are întrebarea ta?
Întrebarea ta are oare sensul. de ce nu suntem nemuritori?
Sau care este motivul morții în general?
De ce se termină viața individului uman?
La orice răspuns prea simplu, mai poți pune apoi 1000 de întrebări de clarificare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din multe motive, dar sa luam alternativa. Sa nu murim? Unde ar ajunge lumea daca nu ar mai muri nimeni?

| hxneymiilk a răspuns (pentru DoarBogdan):

Suprapopulare și extincție totală. Cred că asta vrea el.

| DoarBogdan a răspuns (pentru hxneymiilk):

Pai da, asta ar fi un fapt. Lucrurile sunt asa cum trebuie sa fie, din pacate sau din fericire (asa gandeste creierul nostru).

| T0T a răspuns:

Pentru că nimic în univers nu durează la infinit într-o formă fixă. Totul evoluează, se transformă.

| relian a răspuns:

Pt ca ne uzam piesele si la un mom dat nu mai functioneaza laughing daca nu ar exista uzura am trai mult si bine sau prost fctie de ce face fiecare.
Am mai putea spune ca orice atom are un timp de injumatatire deci mai devreme sau mai tarziu totu va dispare, se uzeaza si dispare, ori se transforma in altceva.
Am putea spune murim pentru a ne transforma in altceva

| Frank51 a răspuns:

Ca sa nu traim mai departe
Ca sa fie bine sa nu fie rau
Ca sa nu se sufoce pamantul
Ca sa poata trai multi altii dupa noi
Ca sa nu ne chinuim traind in continuare

Mai vrei motive? Eu de abia astept moartea.

| hxneymiilk a răspuns (pentru Frank51):

Ești bine?

| Frank51 a răspuns (pentru hxneymiilk):

De ce n-as fi? Moartea este cea mai buna chestie care se poate intampla, ar fi aiurea sa traiesti o vesnicie, mi se pare nenatural. Cred ca am ajuns la un nivel la care pot intelege concepte mult prea abstracte, si deci consider moartea ca pe ceva necesar, ceva ce este natural si de care trebuie sa vorbim linistiti si pozitivi, nu de care sa ne fie frica.

| hxneymiilk a răspuns (pentru Frank51):

Nu, mi s-a părut puțin cam depressing, doar atât.

| siriusblack98 a răspuns:

Ca să dăm o șansă la existență și altora.

| Florin123y explică (pentru siriusblack98):

De ce am da-o?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Florin123y):

Că nu e după tine.

| Florin123y explică (pentru siriusblack98):

Dar după cine e?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Florin123y):

Bă băiatule, dacă prostia ar avea luminițe, capul tău ar fi instalație de Crăciun.

| Apokales a răspuns:

Ca altfel nu am avea loc unii de altii pe pamant. Plus ca din ce inaintezi in varsta incepi sa-ti pierzi motivatia, nu mai ai aceiasi dorinta arzatoare ca la inceput, nu mai ai increderea aia ca poti schimba lumea. Daca nu ma crezi, atunci analizeaza evolutia sportivilor de performanta sau a oamenilor de stiinta, lucrurile fenomenale le-au facut la inceputul carierei. Sau si mai bine uita-te la artisti, acolo nu mai este vorba de performanta fizica sau intelectuala, este vorba de cu totul si cu totul altceva. Odata ce au atins culmile gloriei si si-au atins scopul, nu mai au pentru ce lucra din greu sau, ma rog, vei observa o usoara deficienta in performantele lor.
Oricum, mi-ai adus aminte de un film si ti-l recomand "Interviu cu un vampir" (1994). Filmul iti arata ca nu toti trec testul timpului.

| StrongHeart a răspuns:

Eu cred ca adevarata intrebare este "De ce traim?".

| Florin123y explică (pentru StrongHeart):

Felicitări. La întrebarea mea se mai poate răspunde, la a ta mai greu.

| Meme10Memu a răspuns:

Moartea e ceva nenatural sau nefiresc la om. Nu exista moarte naturala la om. Alea sunt minciuni cand se afirma ca "un om a murit din cauze naturale."

| Meme10Memu a răspuns:

Dumnezeu a creat placerea de a trai la om. Fericirea e intretinuta si de hormoni. Cand Dumnezeu va mentine nivelul optim de hormoni oamenii nu se vor plictisi sa traiasca vesnic pe pamant. In conditiile actuale, cand Dumnezeu lasa ca oamenii sa imbatraneasca, evident ca glandele endocrine imbatranesc si odata cu acestea nivelurile de hormoni scad si oamenii nu mai simt aceeasi tragere de inima si fericire pentru a realiza lucruri bune ca in tinerete.

| Meme10Memu a răspuns:

Numai cine vrea sa traiasca vesnic cauta adevarul. Cata realitate poate afla omul in 70 de ani? Foarte putina. E ca un om in cusca ce nu apuca sa iasa din cusca la 70 de ani si sa vada ce e afara pentru ca nu apuca sa se deschida usa custii ca moare.

| TLF92 a răspuns:

Cel mai mare merit pe lumea asta stiti care e -> CA NU DOARE PROSTIA, mare noroc

| HelpingHands a răspuns:

De ce nu? Ar fi vreun motiv să nu murim? Tot ce începe trebuie să se termine! Până și stelele explodează la un moment dat. Se zice că și luna a avut viață organică și iată că acum e un astru mort.

| Meme10Memu a răspuns (pentru HelpingHands):

Vorbesti minciuni din perspectiva premisei gresite ateiste ca "universul nu ar fi fost creat de Dumnezeu" care are ca scop ca oamenii sa recastige viata vesnica pierduta de Adam si Eva.

| EceEgeman a răspuns:

Pentru că aşa este firesc.
Dacă ţi-aş explica pe cale religioasă aş putea spune că Adam şi Eda au comis un păcat care l-a făcut pe Dumnezeu să-şi piardă încrederea şi, relativ, mai târziu să le ia nemurirea.
Însă pe de altă parte vorbind, precum oricare alt lucru, fiinţă sau fenomen al naturii suntem trecători.
Spre exemplu un lucru, fiind folosit el începe să se deterioreze, să se strice, deşi continui să îl repari, nu mai este ca înainte şi la un moment dat el nu va mai putea fi reparat. Spre exemplu, o plantă, la un moment dat îi vor cădea frunzele, se va ofili şi va muri. Spre exemplu, ploaia ea se opreşte la un moment dat făcând loc pentru alte fenomene precum ninsoarea, lapoviţa, caniculă.
La fel şi noi oamenii suntem destinaţi să trăim o perioadă de timp apoi să îmbătrânim, să ne pierdem din puteri, să ne îmbolnăvim şi să murim.
Deşi ţi se pare puţin ciudat imediat ce ne-am îndeplinit obiectivele în viaţă, imediat ce am trecut prin toate experienţele vieţii, ne simţim împăcaţi cu ideea de a muri.

| Rangoler a răspuns:

Ca sa nu traim!

Întrebări similare