| Vernusio a întrebat:

De ce ne-ar fi frica de sfarsitul lumii? Tie ti-e frica? Eu il astept.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă sfârşitul ar fi unul brusc, nu prelungit şi chinuit(or) ca cel de acum, nici mie nu mi s-ar părea chiar tragic.
Oricum, poetică ideea.

| Adry05 a răspuns:

Da pentru ca simt ca mai sunt lucruri pe lumea asta pe care nu le-am facut si imi doresc.

| Elide a răspuns:

Câteodată zic sa vina sfr sa ne ia pe toți dar câteodată mă înspăimântă rău gândul ăsta, sfârșitul nu va fi al nostru ci al tuturor oamenilor rai! Pt ei este sfârșitul!

| mimi a răspuns:

In primul rand oamenii se tem de sfarsitul lumii caci le este teama sa moara. Cred ca nu atat de multi oameni viseaza sa il vada. In al doilea rand, sfarsitul lumii va veni peste foarte foarte mult timp, si nici tu, nici copiii tai, nici copiii copiilor tai nu o sa il vada, deci nu iti face sperante desarte.

| BucurCristina a răspuns:

Asteapta-l mult si bine pentru ca sfarsitul lumii va veni peste milioane de ani, atunci cand soarele se va stinge.Tu o sa mori de batranete(probabil)pana va veni sfarsitul lumii.E putin probabil sa ne ciocnim cu o planeta sau ceva ca sa se distuga pamantul, si mai putin probabil sa vina un sfarsit al lumii in care Dumnezeu sa se coboare pe Pamant si sa faca nu stiu ce.Intrebarea ta e ilogica pentru ca tu nu o sa mai fi atunci cand o sa fie sfarsitul lumii.

| RAY a răspuns (pentru BucurCristina):

Bravo pentru ca cat de cat ai habar de stiinta, pacat ca traim intr-o societate aflata in secolul 11, 12 nici atat, cu adevarat in 5 miliarde de anii soarele isi atinge sfarsitul dar nu uita ca andromeda se indreapta spre noi sau un asteroid,cometa, sau umanitatea se va sinucide singura, in orice caz nici un zeu, personaj imaginar nu va cauza vreo apocalipsa, asta pentru ca dumnezeu e un personaj imaginar, ma bucur cand oamenii cu o minte deschisa iar tu mergi pe drumul corect, continua sa inveti
https://www.youtube.com/watch?v=CZobczeN3so

| BucurCristina a răspuns (pentru RAY):

Multumesc,acum vad raspunsul tau pentru ca nu am mai intrat in ultima vreme pe site-ul asta si apropo eu am 10 ani si stiu asta de pe internet, persoana care a pus intrebarea putea sa se documenteze macar un pic inainte sa o puna si sa afle ca intrebarea e complet gresita.

| Caty68 a răspuns:

Pentru ca este sfarsitul lumii si ca noi toti vom muri in dureri fiind poate inecati de apele agitate, arsi de foc sau omorati de clădirile ce vor cădea...altceva nu mai spun

| Curioasa12349 a răspuns:

Probabil, pentru ca oamenii cred ca acest eveniment va fi unul foarte rău ca în filmele horror și ar prefera să moară natural de vârstă decât să moară când vine sfârșitul lumii. Spre exemplu și eu vreau să văd cum va fi sfârșitul lumii pentru că sunt curioasă și chiar dacă am văzut pe net anumite chestii sfârșitul lumii sau așa nu știi niciodată și nu mi-e frică nu am de ce și poate că va fi un eveniment nefericit dar totusi va da nastere unei noi generatii si unei noi lumi, mai buna sau mai rea decat aceasta! Funda?

| Meda_Medana_1964 a răspuns:

La toti ar trebui sa ne fie frica. Daca tot il astepti citeste Apocalipsa lui Ioan sa vezi ce te asteapta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meda_Medana_1964):

AlI e pentru copii. Sa vezi iadul budist ce misto e. Are si frig, si foc, si monstri. Mult mai misto decat plictiseala asta crestina cu foc si pucioasa.