| Aihao19 a întrebat:

De ce ne este noua tuturor oamenilor asa frica de moarte?(ma includ si pe mine si pe toti bineinteles)

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De unde știi cum e tuturor? Unora le e frică de viață, moartea prezentând o scăpare.

| baru a răspuns:

Ne este frica de necunoscut, nu de moarte!

| AdelinaC a răspuns:

Poate ca e frica de necunoscut sau ca se termina viata fara a vedea o continuitate si fara a termina ceea ce ne-am propus

| relian a răspuns:

Nu stiu daca omului ii este frica de moarte cum spun unia, zic asta pentru ca nu stiu daca iti poate fi frica de ceva ce habar nu ai cum este.Mai degraba cred ca ne este frica de altceva, sa nu fim raniti, avem aceasta frica de durere, de ranire, dar sa fie cuiva frica de moarte nu crede ca are careva habar de asa ceva.Ne este frica ca se poate intampla ceva si n-o sa mai fim si noi vrem sa fim.Frica asta apare din experienta, din traume din ce vedem etc. Daca ar creste cineva fara traume sau fara sa vada, sa stie uite s-a dus persoana X, atunci nici nu ar avea persoana respectiva vreo teama de ceva.
Cand este sa ajungi acolo te asigur ca nu o sa iti fie frica deloc.Pur si simplu e ca si cum ai adormi laughing incepi sa nu mai simti nimic, si usor usor te afunzi intr-un somn.Nu te doare nimic, nu ai nici o treaba.Bine vorbesc aici de chestii fara durere.Dar banui ca si in cazul in care ai dureri de ceva, in acel moment totu devine simplu si nu cred ca mai simti ceva.
Nu este frumos sa mori, dar teama nu cred ca avem.Ce vedem noi prin filme ca zic unia sau fac alea is povesti, fac sa sperie lumea sau sa para mai stiu eu cum.

| Sn4k3 a răspuns:

Poate le e frica de modul in care vor muri sau au o viata prea buna si nu vor sa se sfarseasca. Nu stiu de ce altceva ti-ar mai fi frica de moarte.

| mentholinks a răspuns:

Ia nu mai include tu pe toti. Vezi-ti de copilaria ta. E normal ca la varsta asta sa-ti fie frica fiindca n-ai apucat sa vezi ce nenorocita e viata.

| PainTech a răspuns:

Din punct de vedere biologic, sa fii mort nu e prea folositor...

| siriusblack98 a răspuns:

O greseala majora a fost sa vorbesti in numele tuturor.Sunt alte lucruri de care mi-e frica dar de moarte nu.De ce? pentru ca reprezinta o certitudine pe care nu o poti ocoli sub nici o forma.Imi este frica de lucrurile care pot fi evitate dar la momentul respectiv nu ai habar cum.Iar celor ce le este frica de moarte se datoreaza faptului ca nu stiu ce se va intampla cu ei dupa trecerea in nefiinta.O putem numi si frica de necunoscut.Si totusi, frica asta de moarte cum o numesti tu, nu ti se pare oarecum fireasca? Adica intrebarea ''de ce ne temem'' chiar isi mai are rostul?!

| GoldenZenith a răspuns:

Suntem obișnuiți cu viața așa cum este ea, o cunoaștem. Dincolo de moarte nu știm ce este, iar omului i-a fost mereu teama de necunoscut.

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Https://www.tpu.ro/go-to-answer/15957831/

Inca un "De ce":
Frica este singura dintre emotiile principale cu rolul de a prezerva viata, asadar cei care au raspuns cu "Nu", pot avea unele probleme emotionale insa instinctul de conservare le functioneaza perfect, impiedicandu-i sa bage doua cuie in priza...
Probabil se refereau la "vitejia" in fata mortii...de batranete, fara sa se gandeasca prea mult la o moarte violenta... :D

| ALGator a răspuns:

Este o angoasa destul de subtila la baza căreia sta îngrijorarea și regretul de a nu îți mai putea continua viața. La asta se poate adăuga îngrijorarea care poate deveni spaimă pentru suferința care precede imediat moartea.
Absurd, pentru că lumea nu vrea să înțeleagă că e nemuritoare.

| PumpkinDoll a răspuns:

De unde stii ca ne este tuturor frica de moarte? Gandeste-te ca unii se sinucid,deci clar nu le e frica si pana la urma cand moartea o sa vina eu n-o sa mai fiu,deci nu mai e nimic,nu mai exist si daca nu mai exist clar nu mai simt nici frica, tristete, iubire, foame, sete etc. Daca stai sa te gandesti, cand esti pe moarte in chinuri vrei sa mori mai repederolling on the floor

| Victoria18 a răspuns:

De unde stii tu ca ne e frica tuturor? Nu crezi ca cam exagerezi?

| Aihao19 explică (pentru Victoria18):

Cine spune ca nu ii e frica de moarte chiar deloc minte cu nerusinare sau vrea sa para in ochii altora curajosi, e o ipocrizie sa spui ca nu iti este frica de moarte, deci nu sari asa.

| Nevroza a răspuns:

Deoarece suntem captivi "de ce se poate intampla". Nu e ceva concret, deci nu se intampla. Asta e problema... Daca analizezi moartea, nu e suferinta asa cum se zice, ci doar un somn de veci. De ce sa iti frica sa dormi? Somnul este pe jumatate moarte si crede-ma ca ai vrea sa dormi inainte sa mergi la scoala, nu? Mie nu mi-e frica de moarte, asta este parerea ta subiectiva! Bafta!

| Jouliete a răspuns:

Ne este friica de moarte deoarece nu vom mai trai, nu vom mai simtii nimic, vom pierde tot ce am castigat si am facut prin noexistenta noastra. Ne e friica de pierderea tuturor acelor sentimente precum iubirea.Cei care nu mai au parte de sentimente de fericire simt ca vor sa moara. Viața este in sine un miracol si trebuie sa ne bucuram de ea

| alexfab33 a răspuns:

Mai mult decat moartea in sine, cred ca ne este frica de durere si de necunoscut