| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne plangem ca trece timpul prea repede si noi nu invatam sa ne bucuram de timpul ala?

Răspuns Câştigător
| Nevroza a răspuns:

Traimi prin iluziile trecutului si viitorului.
Trecutul trebuie sa il luam ca o lectie, dar nu trebuie sa ne refugiem in el.
Viitorul e o proiectie a gandului, iar daca nu se indeplineste, un individ sufera.
Prezentul este ceva ce acum fac. Am scris aceasta propozitie, urmeaza alta.

Ca sa intelegi. In ziua de azi nu mai traim in prezent. Suntem prinsi, gandindu-ne la viitor sau la trecut. De aceea, psihologic vorbiind, "timpul trece repede". Cand traiesti in prezent te bucuri de faptul ca gandul este conectat cu constiinta si cu actiunea pe care o savarsesti. Sper ca nu am folosit un limbaj "academic". Bafta!

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

De dragul de a ne plange.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca trece repede oricum te-ai bucura de el. Clipesti si boom, ai 50 de ani.

| ywar a răspuns:

Pentru ca atunci cand esti tanar ai impresia ca timpul iti apartine, iar atunci cand esti in amurgul vietii ai mai vrea sa "cumperi" o clipa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde și de om.Nu toți sunt așa.Toti suntem diferiți. Poate că acum ne pasa de alte lucruri și nu ne gândim că timpul trece și trebuie să trăim fiecare clipa însă când ne vom maturiza vom înțelege