| AvalohAlyn a întrebat:

De ce ne trebuie scoala,de ce ne trebuie munca,de ce ne trebuie bani ca sa cumparam ceva,de ce viata asta e asa de grea si trista? Mereu trebuie sa te chinui,sa depui efort pentru orice ca apoi sa ce, sa mori? Si atunci ai muncit si ai scolit degeaba daca ai murit inainte de a ti indeplini visele.Viata asa cum e facuta si traiurile noastre vi se par corecte,drepte? Viata vi se pare frumoasa,corecta, dreapta? Cand aud pe unii ca viata e frumoasa....De ce e frumoasa? Ca doar cateodata implina numai chinuiala, efort si dezamagiri.

11 răspunsuri:
| darkhell217 a răspuns:

Ei au facut asa fel incat sa ai dependenta de bani si pentru a face rost de ei trebuie sa muncesti, sau alte inlegalitati, viata e ca un serial unde tu esti personajul principal si depinde de tine cat de frumoasa ti-o faci

| relian a răspuns:

De ce? Ca sa nu mai fim animale de aia laughing dara si animalele se chinuie stai linistit,doara ca ele se chinuie cam la fel,daca maninca una,mananca toate,stau cam in acelasi loc,impart ce gasesc,sau pasarile daca alearga mai rapid pot sa manince mai mult,vin alea lenese si maninca resturi daca mai gasesc laughing deci viata este o chinuiala continua,nu doara omu ci insasi VIATA laughing. Deci unia in cazul oamenilor se chinuie,altii o duc bine exact ca la pasari,esti harnic sau hot laughing prinzi sau ai mai multe insecte sa maninci ori boabe stiu si eu,daca esti lenes si prost o duci naspa cum zici tu laughing
Daca ni se par corecte? Toate is corecte, unuia care o duce bine i se va parea corect laughing si tie care sa zicem o duci greu acum, spui ca nu-i corect, dara maine de o bei duce bine o sa spui ca e corect laughing deci cei corect si ce nu e? Totu e corect in lumea asta, depinde cum privesti situatia, sau din ce pozitie laughing de sef sau de sclav laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar fi depins nimic de bani s-ar fi dus naiba toate resursele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca mereu trebuie sa te chinui si sa depui efort ca sa obtii ce vrei.Doar nu vrei totul pe tava, nu? Ciudat ca mereu cei care nu au o viata chiar atat de grea in comparatie cu altii sunt cei care se plang.

| AdrianVoicu a răspuns:

Ca sa nu murim de plictiseala laughing)

| umbra09 a răspuns:

Munca si scoala sunt ca sa nu mai vanezi sobolani cu arcu ca sa supravietuiesti.

| alin131 a răspuns:

Viata e un dar de la Dumnezeu!

Si da e frumoasa!

Probabil ca la cum te simt prin scris ceva te nemultumeste.

Gandeste-te la un pahar cu apa de izvor. La inceput e tulbure si daca il lasi sa se decanteze o sa ramana clar si limpede apa din el. Toate tulburarile vor merge la fundul paharului.

Eu ma rog la Iisus Hristos sa ma ajute in tot. Si bani si sanatate si orice as vrea sa rezolv.

| bozioru a răspuns:

Suntem 7.000.000.000+ oameni pe acest glob. Deja suntem prea multi, resursele incep sa fie prea putine ca sa satisfaca nevoile tuturor. Automat cresc preturile, pentru ca saracii de rand, adica noi, sa nu ne mai permitem orice.
Scoala ne trebuie pentru a intelege cum functioneaza sistemul (generalizat vorbind) din ziua de azi, fara de care ar fi haos total.
Munca, cu ajutorul cunostiintelor capatate prin scoala, ajuta sistemul sa functioneze si, tie iti aduce bani. (In teorie, cu cat faci mai multe, cu atat castigi mai mult, depinde si ce faci).
Cu acei bani, tu iti cumperi strictul necesar (macare, apa si o chirie sau un apartament/casa cu apa calda si un pat in care sa dormi).
Tot ce faci, incepand din momentul in care intrii la gradinita, TU faci parte din acest sistem. Vrei sa inveti, foarte bine, o sa ai bani, o sa ai ce manca si unde dormi. Nu vrei sa inveti, nu prea o sa ai nimic, DE CE? Pentru ca acesta este sistemul. De ce este asa? Pentru ca altfel nu am putea functiona asa cum trebuie, cum ar fi ca toata lumea sa-si ia ce vrea, cat vrea si cand vrea?
A, mai exista si cazurile particulare in care lenea poate sa primeze. Dar asta doar daca ai niste parinti care ti-au asigurat traiul, eventual si inca la 2 generatii dupa tine.

| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Nu trebuie nimic, nu te obliga nimeni. Daca vrei sa traiesti, faci bani si mergi la munca. laughing

| deniskira a răspuns:

Eu te cred desi asta este o intrebare fara raspuns desi ar exista 2 scopuri:
-religios:viata a fost creata pentru a decide pe parcursul ei daca sufletul e bun sau rau.
-stiintifi: viata inseamna tecnologie si avansare, descoperire si creeare.
Eu consider ca viata nu are un scop precis dar mai bine incerci sa te bucuri de fiecare lucru care te face fericit. Sper ca te-a interesat.

| Avlaedgad a răspuns:

Si, in plus, gandeste-te ca e posibil sa n-avem nici macar liber arbitru happy. Dar, ca sa dau o tenta pozitiva, uite cum gandesc eu: cunoasterea si intelegerea a faptului ca existi, gandurile filizofice, intrebarea ''Exista un Dumnezeu'' sunt foarte interesante si merita meditate la ele. Adica, poate te ajuta sa fii fericit daca dobandesti un nivel moral. Cel putin, asa cred. Simplitatea si frumusetea unor lucruri care nu-si gasesc explicatii este fascinanta. Ia spre exeMplu Dragostea.