| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nimic nu este gratis?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Pentru ca oferirea unor bunuri de orice tip, in mod gratuit este o intreprindere sinucigasa. O persoana se pregateste un numar de ani, in care consuma si nu produce, apoi achizitioneaza din resurse proprii materie prima, produce un bun de orice natura, prin munca ei, si acum ar trebui ca din vanzarea acelui bun sa isi acopere toate cheltuielile, sa traiasca la nivelul dat de utilitatea sociala a bunului respectiv, si sa castige ceva in plus, ca a condus cu bine procesul. Dar nu poate! Caci ofera bunul respectiv in mod gratuit. Nici macar nu poate face asta mai mult de un singur ciclu de productie, ba chiar nu isi poate plati nici supravietuirea fizica.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gratis sau pe bani pot să întreb într-o economie de schimb unde ceva costă și ceva este oferit gratuit, deci pe gratis.
Înainte ca obiectele să devină bunuri care pot constitui obiectul unui schimb, ele se găsesc în natură pe gratis. Un fruct în pădurea tropicală, o scoică colorată pe o plajă.
După ce un om primitiv a cules fructe multe, și dorește să facă schimb cu unul care are două maimuțe prăjite, eu îți dau 10 fructe, tu îmi dai o maimuță friptă, acele bunuri nu mai sunt pe gratis, ele au valoare prin munca depusă pentru dobândirea lor.
Laptele matern ți se oferă pe gratis. La fel, îngrijirea maternă la vârstă fragedă, căci dacă nu, este nevoie de altcineva, o dădacă să te șteargă la fund, și aceea trebuie plătită, deci nu este pe gratis. Dar la acea vârstă, când papa și ștergerea de rahat, că nu mă lasă robotul să îi spun pe nume, ți se pare că aceste bunuri și servicii sunt pe gratis. Dar mama trebuie să mănânce și asta costă. Dta ești mental la faza în care nu ai aflat încă că bunurile și seviciile costă, și ești încă uimit de această constatare. Dta ai dori încă să fie totul gratis ca pe vremea când stăteai în poala mamei și o mâncai pe ea, și de aceea pui întrebarea. Ca să înțelegi că asta nu se poate, trebuie să treci prin procesul de sevraj, pe românește înțărcare, care are două faze. Una, te lasă mama jos din brațe. iar a două, înțărcarea mentală. Dta ești încă în faza asta, de aceea mă aștept să mai pui multe, multe întrebări din acestea caracteristice fazei de viață de la 3 la 6 ani, cu exacerbare pe la 5.

| Meme10Memu a răspuns:

Totul este gratuit asa cum trupul tau l-ai primit gratuit. Faci ce vrei tu cu trupul tau.