| SG1995 a întrebat:

De ce nu am găsit viață microbiologică înafara Terrei?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

In afara terei nu am gasit viata pentru ca noi nu am parasit planeta sa cautam sa stim sigur ca nu este.Cum sa gasesti ceva cand tu nu iesi din casa?laughing Ai trimis un robot pe marte care nici poze nu stie sa faca laughing dapai sa mai caute si viata.Cand oamenii vor zbura in spatiu la alte planete, vor pune ei mina sa caute atunci putem spune ca am gasit sau nu ceva. Apoi viata cum o stim noi altundeva in sistemu solar nu prea este pentru ca nu-s conditii ca si aici.Vad unia tot baga la inaintare faptul ca sunt si pe pamint nu stiu ce bacterii care traiesc in medii f neprimitoare.Or fi nu a zis nimeni ca nu, dar bacteriile astea sunt pe pamint, ar fi putut f bine candva sa fi stata in alte zone primitoare apoi ceva s-a intamplat si ele sau adaptat acolo.Asta nu inseamna ca deacum gasim viata genu asta pe luna pe stiu si eu unde ca vezi sunt pe pamint asa bacterii. Daca am lua aceste bacterii de pe pamint si le-am duce asta asa teoretic vorbind pe alta planeta dar sa spunem ar avea conditii numai cum sunt unde traiesc aici aceste bacterii, cu siguranta ele vor disparea.Deci povesti de astea ca viata poate exista si nu stiu cum o fi dar deocamdata ata putem,nu am gasit nimic pentru ca stam la noi in casa, nu am fost prin vecini, iar rocile ce ne cad in cap se ard in atmosfera, se infesteaza cu viata la cadere, deci n-avem nici o dovada ca am gasit ceva, doara povesti.Sau ca nu am gasit.De gasit sigur n-am gasit nimic laughing

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

S-au gasit bacterii moarte in meteoriti.

| Darkmagic a răspuns:

Pe asta ai gasit-o aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15557828/
Cu placere. :)
E un rationament oarecum paradoxal, pe baza faptului ca viata se raspandeste ORIUNDE mediul ii permite.
Ai sa constati ca "prabuseste" Principiul Goldilocks, pentru ca Terra ARE microorganisme capabile sa functioneze dincolo de limita G.
Da de pamant cu Panspermia: - Neputand explica aparitia vietii pe Pamant, au "transportat" originea acesteia intr-un mediu inca SI MAI ostil decat Pamantul primordial.
2. Rationamentul pe care l-ai dat aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15558922/
intra in coliziune directa cu ecuatia lui Drake, Paradoxul lui Fermi: "Where is Everybody?" si Scara Kardashev.
Rezum deci prin: Sunt miliarde de sanse ca "miliardele de civilizatii existente"...sa ne gaseasca.
Nu s-a intamplat.

Are cineva alte argumente, le putem discuta, rugamintea mea este doar sa nu va "prostituati" cu "argumentele" de la intrebarea precedenta: "ăăă, trebuie sa existe viata, pentru ca ăăă... universul e mare!" :D
Pe baza unor astfel de "rationamente" infantile, intr-un univers "Mare", poate sa existe si Mickey Mouse, dar verde. :)

| astadesteptu a răspuns:

Sistemul Solar este absolut imens, de aceea este greu sa ne dam seama daca sunt 8 sau 9 planete, cu atat mai mult sa le mai si cercetam la nivel microbiologic. In plus, doar 1 dintr-un milion de planete are conditii necesare obtinerii vietii.