| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu credeți în supranatural? Sau de ce multa lume nu crede?
Eu cred că există supranatural și însuși Dumnezeu este supranatural și mai cred și în prezicerea viitorului și profeții, in esoterism sau tot ce tine de mister și spiritualitate /paranormal.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ca să ajung să înţeleg supranaturalul, trebuie mai întâi să pătrund sensul filosofic al termenului "natural".

| Mosotti a răspuns:

Nu cred pentru ca nu e nimic demonstrat, totul este o pura imaginatie, presupunere nebazate pe nimic.
Fara probe e zero. Eu daca-ti zic acum ca-s bogat ma crezi? Pana nu vezi nu conteaza.
Sau ca-s expert in cercetare.

Era o vorba "fapili conteaza nu vorbili".

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca multe lume se foloseste de ele pentru profit. Exeplu a: Banca Ortodoxa Romana (biserica refuz sa ii spun).

Dacă mâine ar apărea o companie care ar vinde aer îmbuteliat și ar avea suficient de mulți clienți, ai refuza să respiri din acest motiv?

| Wr3nch a răspuns (pentru Unknownzgw):

Comparatie ilogica dar buna incercarelaughing M-a facut sa zambesc.

Răspunzi la o disonanță cognitivă banală cu bias de confirmare. Bună încercare, m-ai făcut să zâmbesc happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Unknownzgw):

Chiar sunt interesat de legatura dintre aer, pe care il simt cand il respir si e gratis, si modul in care o organizatie profita de creduli si batrani ca ii jupuiasca de bani. Spune-mi mai multe.

Oricât ți-as spune e de prisos dacă nu ești dispus să renunți nici măcar la biasul de ancorare.

| Wr3nch a răspuns (pentru Unknownzgw):

O ma scuzi domnul psiholog, am citit cateva cuvinte pretentioase si ne dam smecherilaughing O zi faina atunci.

Clasicul ad hominem. O zi faină atunci.

| Wr3nch a răspuns (pentru Unknownzgw):

Pai ce as putea zice cand e clar ce am vrut sa zic si tu ma iei cu termeni de zici ca suntem la o dezbatare stiintifica, nu pe un site unde vin oameni care nu stiu cum sa isi traga un prezervativ pe penis.

Între stimul și răspuns te aflii tu, decidentul. Cel care decide modul în care reacționează (pentru că ești departe de acțiune, deocamdată rămânem pe planul reacțiunii).

Să pasezi responsabilitatea aceasta condițiilor de mediu e la fel de neonorabil ca cei care își scuză răspunsul penibil pe seama faptului că "întrebarea e penibilă".

| sabin89 a răspuns (pentru Unknownzgw):

"Între stimul și răspuns te aflii..."
Voiam să vin să te susţin, dar dacă am văzut că scrii "aflii" (cu doi de i)...

Mulțumesc de corectare, dar sunt sigur că e cea mai mică și nesemnificativă greșeală gramaticală pe care o puteai depista. Sunt sigur că poți mai mult.

Nu am nevoie de susținerea cuiva care apreciază efectul de halou happy.