| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu dai in mama fericirii cu Prozac,Zoloft,Efectin,Cipralex, Aerlift(toate acestea sunt medicamente antidepresive) daca tot mărește serotonina hormonul și neurotransmitatorul fericirii?

Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

Unii dau. Se numeste stare maniacala. Pot deveni periculos de irationali si sa faca alegeri pe baza unei fericiri incontrolabile. Asta nu inseamna ca nu devin din nou depresiv dupa un timp, cu tot cu serotonina. Sunt si alte molecule care au rol antidepresiv si care pot scadea de la excesul de serotonina. Fericirea nu consta doar intr o molecula. Efectin merge si pe noradrenalina si pe serotonina, dar de asemenea, nu sunt suficiente doua molecule pentru a fi fericit. Antidepresivele astea pot agrava mai tare o depresie ce tine de alte sisteme ale creierului decat cel noradrenergic si serotoninergic

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că unii (nu eu) au nevoie de aceste medicamente tocmai ca să le stimuleze creierul lor să secrete acei neurotransmițători.