| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu exista dovezi stiintifice care sa confirme existenta lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| waXonwaXoff a răspuns:

Dumnezeu face sa nu exista, ca sa ne testeze credinta!

26 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Încă de la bun început știința poate confirma lucruri despre natură. O dovadă științifică care ar demonstra că Dumnezeu există, ar fi totuna cu una care ar demonstra că Dumnezeu nu există - pentru că dacă ai demonstrat științific că El există, atunci înseamnă că L-ai surprins pe undeva prin natură și ai reușit să-i demonstrezi științific existența. Însă dacă ai făcut asta, atunci ai demonstrat că nu există un Dumnezeu care a creat natura (pentru că tocmai ai demonstrat că El face parte din natură).

În schimb am putea folosi știința ca un fel de indicator. De exemplu Big Bang arată că a existat un început absolut al universului, ceea ce arată cel puțin că universul a avut nevoie de o cauză (pentru că a „început" să existe). Acest lucru poate fi cel puțin un motiv bun de gândire, dar nu de excludere al lui Dumnezeu.

| Razvan a răspuns:

Pentru ca fiecare om trebuie sa il descopere individualhappy

| danut a răspuns:

"1 Corinteni 2, 5: pentru ca CREDINTA voastrã sã fie întemeiatã nu pe întelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu." Dumnezeu vrea ca oameni sa creada in EL, sa aiba CREDINTA si nu dovezi stintifice pentru a face o separatie intre cei care au o reala dorinta de a trai intr-o societate creata de Dumnezeu si ceilalti care L-ar accepta doar din interese meschine si prin stiinta personala (umana) si nu de dragoste dezinteresata si acceptare totala a darului facut de Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Un posibil raspuns. E ilegitim sa pretinzi ca daca Dumnezeu nu poate fi descoperit prin stiinta nu poate fi descoperit de loc. De ce fierbe apa? Poti raspunde in termeni de molcule si temperaturi sau o a doua explicatie: pentru ca vreau sa fac un ceai. Si a doua explicatie e o descriere valida a realitatii. Dar premisa ca cunoasterea stiintifica este singura cale de cunoastere n-a dovedit-o numeni.

| Gospell a răspuns:

Daca ai fi fost Dumnezeu, si ai fi avut puterile Lui... crezi ca te-ai fi lasat descoperit de oameni, ca apoi sa fii asaltat de rugaciuni zise din interes si nu din credinta?

| Eron a răspuns:

Simplu, pentru ca oamenii incearca ca il elimine pe Dumnezeu din viata noastra, nu sa il introduca.Asa ca Dumnzeu ne-a spus ca EL ne-a creat pentru ca ne iubeste. Oamenii de stiinta spun ca am aparut intamplator. Dumnezeu nu are nici o treaba. Dumnezeu a spus ca ne-a dat si un mediu placut in care sa locuim. Oamenii de stiinta sustin ca planeta aparut prin Bing-bang, inatamplator. Dumnzeu si-a sacrificat Fiul pentru salvarea mea si a ta, insa omaneii de stiinta, nu stiu ce sustin, insa nu cred ca ei sunt de acord.Asa ca nu te astepta ca stiinta sa il sustina pe Dumnezeu, ci stiinta incearca sa il elimine.
Cu Dumnezeu este la fel ca si cu aerul.Aerul nu-l vezi, insa el exista si fara el noi nu am putea trai.

| waXonwaXoff a răspuns:

Daca d-zeu nu exista si eu cred in El, nu pierd nimic insa daca el exista si eu nu cred in El atunci am pierdut totul..."

| Ea12345 a răspuns:

Idem Paul27:,, Crede si nu cerceta!"

| Elena_1106 a răspuns:

Asta nu stiu
cred ca noi credem asat deoarece ne gandim ca cineva a creat spatiul si galatiile etc. si pentru ca nu am descoperit cine a facut asta sau ce a facut asta ne-am ales un 'zeu la fel ca si grecii sa ne inchinam lui drept ca cica el a creat lumea
nu spun ca nu sunt credincioasa dar daca ar exista si ar fi venit pe pamant asa cum scrie inbliblie de undse a coborat din spatiu

| User a răspuns:

Crede si nu cerceta!

| zalisa a răspuns:

E ca aerul. nu-l vezi dar il simti

| PlAC a răspuns:

Cum ar fi?

| PlAC a răspuns:

Ce dovezi vrei mai mari, in afara de faptul ca cei care duc viata Sfanta, dupa ce mor nu putrezesc? Si ca cei care nu pacatuiesc sunt feriti de rele.Si ca Solomon, cel mai intelept om si cel mai mare judecator care a fost inainte de Hristos, il lauda tot timpul pe Dumnezeu si scria toate pildele pe care le descoperea in timpul vietii cu aportul aproape total al Domnului.Si ca tot ce s-a zis prin prooroci inainte de Hristos s-a implinit.Adica venirea Domnului si altele.Si cate adevaruri a prezis Hristos care s-au intamplat si se intampla in zilele noastre? Si ca atatia oameni au zis ca de la Dumnezeu vine totul si ca Moise a vorbit cu Dumnezeu si ca Iisus a biruit pe toti pentru ca inainte de Iisus Hristos oamenii se inchinau la idoli, iar dupa rastignirea lui Iisus si raspandirea Crestinismului idolii s-au prabusit si oamenii n-au mai inchinat pe idoli.Se faceau jertfe de oameni pentru idoli.Traiau in complet total, era sclavie, infern pe pamant.Adica erau omorati oameni pentru un anumit imparat, rege(ca jertfa) ca sa se demonstreze puterea lui(a idolului). Daca nu venea Iisus fiinta umana disparea de pe Pamant pana acum.Era ceva bine? Cum de au disparut obiceiurile astea? Pt ca a aparut Iisus si ne-a salvat! Dar nu definitiv, mai departe trebuie sa ne salvam noi.Ca sa dobandim viata bucuroasa vie si vesnica.

| Orannginna a răspuns:

Pt ca nu vei putea dovedi niciodata pe plan stiintific ceva care exista pe plan religios. Se bat cap in cap. Dumnezeu e intangibil, este alegerea ta daca vrei sau nu sa crezi in el, dar nu il poti vedea, "testa", etc.

Răspuns utilizator avertizat
| BlueByte a răspuns:

Mmmm, ca dosarele securitatii, nici o urma, sau evaporat laughing Nasollaughing

| Live.Laugh.Love a răspuns:

thinking nimeni nu stie laughing nu ezista dovezi
noi trebuie sa credem!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Dumnezeu exista, face minuni dar ne da de ales daca sa credem sau nu...

| luvieere a răspuns:

Există dovezi ştiinţifice - e un fapt confirmat de faptul că atât de mulţi oameni se gândesc la El. Divinitatea există prin intermediul atâtor miliarde de oameni care se roagă, pierd şi câştigă speranţă, se calmează sau se înfurie, ucid sau salvează vieţi în numele ei. Ca nucleu al credinţelor atâtor miliarde de oameni, Dumnezeu există. Există prin credinţa ta, prin faptul că te gândeşti la El. E un factor de decizie, un concept în numele căruia se infăptuiesc acţiuni, un nucleu motivator pentru o bună parte din mişcările ample ale lumii - războaie, proteste, pelerinaje, decizii luate la cel mai înalt nivel. Prin efectele pe care le are asupra umanităţii, există şi va continua să existe atâta timp cât vor fi oameni care vor crede. La fel cum un stat, un organism internaţional sau o companie, EXISTĂ şi au, la o scară mai mică, o influenţă asupra unor grupuri de oameni, la fel, Dumnezeu EXISTĂ fără a fi o entitate tangibilă, ci una ideatică, foarte puternică. Cum nu poţi demonstra existenţa unei firme sau a unei ţări decât pe baza unor convenţii şi unor scrieri stabilite între oameni, la fel existenţa Divinităţii rezultă din credinţa umană, din "convenţiile" acestora de a crede într-un El atotputernic. Recunoaşterea umană e ceea ce-L face să existe, iar scrierile sfinte ale atâtor religii îi dau legitimitate în acelaşi grad în care actele ar da unei asociaţii umane.

| Lawrence a răspuns:

Păi acum 10000 de ani nu existau aparate de fotografiat cu care sa faca poze asa că l-au vazut si l-au pictat! daca nimeni nu l-ar vi vazut de cand s-a creat pamantul, de unde sa stie că exista?

| Pitika_5185 a răspuns:

Dumnezeu este o "creeatie" dizvina, nu una stiintifica...deci cred ca deduci singura happy

| Pitika_5185 a răspuns:

Divina*

Răspuns utilizator avertizat
| palaghianu a răspuns:

Nu sunt deloc un credincios convins, insa am auzit odata ceva versuri care sunau ceva de genul:"Ca n-ai crezut, vei plange-odata/dar n-ai sa plangi c-ai prea crezut.
It's like wind:You can't see it, but you fell it". Vale

| asphyxiated a răspuns:

De ce? asta intreaba-te pe tine.pentru ca daca nu vrei sa existe, exista. si daca tu crezi ca exista, vei gasi alte trei milioane de raspunsuri mai mult sau mai putin plauzibile.

| lollipop127 a răspuns:

Buna intrebare...nimeni nu stie