| HeIsMyHero a întrebat:

De ce nu putem simti in viata reala acele sentimente/emotii pe care le experimentam in visele lucide? Ma refer sa simti acea stare pe care o traiesti in acel moment din vis.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar cine zice ca nu putem? Putem foarte bine. Creierul nu face diferenta intre real si imaginar. Nu putem constient, pentru ca creierul analizeaza, egoul nostru analizeaza si intervine mereu sa roada problema si sa vada de ce este asa. Daca ne imaginam ceva de genul, sigur ne gandim ca "acesta este un vis" si clar ne blocam calea de acces spre acea realitate falsa. Atunci cand visezi, egoul de zi cu zi doarme si avemun alt ego in vis, ce se leaga doar de acea realitate. In realitate ele sunt la fel si aceleasi, insa nu ne mai controleaza. De aici si alte intrebari, de ce noi, cum ne controleaza si cum ne lasam influentati de aceste ganduri sau cum scapam de ele.
In schimb daca am putea sa scapam de aceste ganduri, am fi ca... animalele (intr-o mica masura). O alta modalitate este alcoolul, drogurile. Te duc unde vrei sa te duca, cand esti treaz (in mare). Insa aceste "trucuri"sunt caile de jos, nereale, toxice. Mai exista si alte cai normale de acces la asemenea senzatii.

| Celcestietot a răspuns:

Eu am putut.

| Nilsson a răspuns:

La ce fel de stare te referi? La fericire?

| FaraNume1245 a răspuns:

Poți, da-i scump.