| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu sunt considerate razboaiele lui Napoleon ca primul razboi mondial?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca razboaiele lui Napoleon au fost purtate doar in Europa.

| sabin89 a răspuns:

Eu aş întreba altceva: de ce nu este înfierat Napoleon precum e Hitler?

| romeo78 a răspuns:

Războaiele au fost la început de cucerire, cotropire și jefuirea.
De asemenea, au fost războaie locale, războaie continentale, care erau doar pe suprafața unui continent.
Iar, ca un război să poată fi denumit mondial, trebuie să fie implicate direct țări de pe continente diferite.
Războaiele napoliene nu sunt considerate "mondiale", deoarece nu a implicat în mod direct țări de pe alte continente.
Iar, războiul din 1914 a început ca un conflict Austria - I
Iugoslavia, dar prin implicarea ulterioară a SUA s-a numit "mondial"

| TheGentleman a răspuns (pentru romeo78):

Nu numai asta, au fost implicate coloniile țărilor combatante

| romeo78 a răspuns (pentru TheGentleman):

Coloniile nu au fost implicate cu voința lor, ci obligate. Cetățenii acelor colonii nu erau liberi, de aceea au existat ulterior mișcări de independență față de imperiul care îi controla, mișcări care au culminant după primul război mondial cu dispariția imperiilor, apariția noilor state.

| RAY a răspuns:

O conspiratie americana evreiasca care a vrut sa faca ca poporul German sa ramana in istorie,glumesc desigur,pentru ca nu s-a produs la nivel mondial, nu a produs atatea victime, distrugeri, era doar in europa, dar, DeeaCarmen are foarte mare dreptate in ceea ce afirma, faza e ca in primul razboi mondial a fost haos mondial

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că nu era război mondial.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa poți pune tu întrebare pe TPU.

| DeeaCarmen a răspuns:

Cred ca daca te gandesti in istorie, s-ar putea sa ajungi si la imperiul roman ca razboaiele care le-a dus sa fie un razboi mondial