| BkAndrey a întrebat:

De ce o componentă a unui calculator este mai scumpă decât altele dacă sau folosit aceiași materie primă și același efort pentru a le produce?

Răspuns Câştigător
| Digikey a răspuns:

Cercetarea din spatele producerii tehnologiei dar si domeniu de utilizare.
De exemplu o placa de baza de ascensor nu e cu nimic mai breaza ca o placa de baza de PC, una costa 200 lei iar cealalta 2000 euro.

| BkAndrey explică (pentru Digikey):

Bine punctat...dar oare nu încearcă ei sa vadă cât de adânc se poate de băgat mână în buzunarul fiecărui fără a rămâne neobservat

| 4ndr33y a răspuns (pentru BkAndrey):

Cum sa nu, ia exemplu tubulatura auto si senzorii, foarte ieftini de produs si ajung cu preturi astronomice la noi.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Tu ai invatat la economie despre cerere si oferta? Despre asta e vorba.

| BkAndrey explică (pentru doctorandus):

Eu cred totuși că se creează un dezechilibru, vreau să văd unde si în ce măsură

| Digikey a răspuns:

Marketing.Acelasi procesor se vinde cu viteza blocata cu un pret mic si viteza mare de 4 ori mai scump.Au costuri de productie identice.

| doctorandus a răspuns (pentru Digikey):

De fapt, nu: ala blocat la viteza mica ar fi in realitate procesor defect la viteza mare. Aia de la marketing au o logica, nu sunt absurzi.

Adaugire: Masturbarea este OK conform consensului medical si consensului psihologilor, la nivel mondial. Nu este o opinie pe care as fi inventat-o eu, nu e o "parere personala" (nu e aruncatul cu parerea).

Marketingul nu are niciun motiv sa-ti vanda acelasi procesor ca i5 cand il poate vinde ca i7. Iar in general ma feresc sa fac overclocking manual si chiar limitez frecventa procesorului in caz de overclocking automat (de ex. in Windows am pus maxim 4200 MHz in loc de maxim 4900 MHz cum e el din fabrica, pentru ca la frecventa mare procesorul consuma mult si se incinge, iar castigul de viteza de la frecvente mari nu acopera cheltuielile).

| Digikey a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci nu stii nimic despre marketing si nu ai facut in viata ta un overcloking cpu.
Doar faci publicitate pe site ca masturbarea este ok.