| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii care supervizeaza lucrari sunt mai inteligenti decat cei care executa lucrari? Pentru ca primii au timp sau isi fac timp sa gandeasca mai mult. De aceea in mai putine cazuri unii muncitori ajung sefi. Insa un om care mediteaza mai mult la viata lui, este mai "sef" pentru viata lui si mai "stapan" pe viata lui. Corect?

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu e corect. Poți fii inteligent și să nu vrei să îți bați capul cu responsabilități în plus, fiind supervizor. Pentru un om ce nu vrea să își bată capul și să trăiască liniștit acolo în colțul său e o decizie chiar inteligentă. Argumentul tău nu demonstrează deloc prima afirmație și nici ultima. Degeaba meditezi la viața ta dacă ești prost grămadă, tot vei lua decizii proaste.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Poți fii inteligent și să nu vrei să îți bați capul cu responsabilități în plus, fiind supervizor. Pentru un om ce nu vrea să își bată capul și să trăiască liniștit acolo în colțul său e o decizie chiar inteligentă." happy

| Freya1 a răspuns:

Nu.Niciodata un om nu a ajuns sef decat daca a avut cine sa il ajute sa faca asta in rest orce om devine sef pe propriele puteri si mai ales prin munca.Sef pe viata ta oricum esti ca nu poate decide nimeni pentru tine dar cand e vorba de munca nu exista asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"nu poate decide nimeni pentru tine" - dar cu manipularea cum e?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Manipularea nu este o decizie luata de o alta persoana pentru tine si manipularea este tot decizia ta adica daca vrei sa fi sau te lasi manipulat atunci poate sa hotarasca altcineva il locul tau tot cu voia ta

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

"Manipularea nu este o decizie luata de o alta persoana pentru tine si manipularea este tot decizia ta adica daca vrei sa fi sau te lasi manipulat atunci poate sa hotarasca altcineva il locul tau tot cu voia ta" - Da. happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Freya1):

Ceea ce scriu acum, nu-mi apartine. Doar citez dintr-un manual de manipulare (secret de stat!).
Trei metode de manipulare psihologică: funcționează de fiecare dată!

Manipulare psihologică: trei metode care nu dau greș
Metoda 1: bad cop, good cop
Una dintre cele mai eficiente tehnici de manipulare psihologică implică stârnirea fricii sau stresului celeilalte persoane, pentru ca mai apoi acestea să fie calmate brusc de cel care manipulează. După un astfel de șoc emotional, persoana manipulată este pur și simplu dezarmată și nu mai gândește cu luciditate, fiind mult mai predispusă la decizii emoționale și la a răspunde pozitiv la anumite cereri. Este o tehnică de manipulare folosită inclusiv de polițiști: poate ai văzut în filme tehnica „bad cop, good cop", în care unul dintre polițiști este extrem de dur, pentru ca imediat să intervină cel „bun", de care cel arestat se agață ca de o salvare și căruia îi mărturisește tot.
În viața de zi cu zi, această tehnică poate că nu este atât de evidentă, dar este foarte eficientă. De la agenții de asigurări, care le prezintă cele mai teribile scenarii potențialilor clienți, pentru ca apoi să le ofere „salvarea", până la manageri care îi sugerează angajatului că slujba lui atârnă de un fir de ață, pentru ca mai apoi să îi ceară să stea peste program, această tehnică poate face pe oricine să acționeze într-o anumită direcție.
Metoda 2: schimbul social și vinovăția
O tehnică de manipulare psihologică folosită de oameni de marketing, escroci și, mai mult ca sigur, de mulți oameni din jurul nostru este cea a schimbului social. Aceasta este foarte simplă și are rezultate incredibile: o persoană îi oferă alteia o recompensă psihologică sau îi face un favor, pentru ca mai târziu să îi ceară la rândul ei o favoare. Indiferent de ce îi cere, persoana „manipulată" mai mult ca sigur va accepta, pentru că se va simți obligată și va fi cuprinsă de vinovăție dacă va refuza. Favoarea inițială poate să fie una destul de mică în comparație cu ceea ce va cere mai târziu manipulatorul, dar de obicei nu reținem decât că îi suntem datori.
Cu această situație ne înfruntăm mai des decât ar trebui, ceea ce ne arată că foarte multe persoane din jurul nostru vor să ne manipulze. De exemplu, cineva care te-a ajutat în trecut sau căruia îi datorezi bani te manipulează dacă îți aduce aminte despre acest lucru înainte de a-ți cere ceva. Probabil că multi oameni aplică inconștient această tehnică simplă și eficientă de manipulare psihologică, fără a avea neapărat intenții rele. Până și părinții folosesc această formă de manipulare pentru a-și convinge copiii să facă ceva.
Metoda 3: tehnica piciorului în ușă
Pe cât de simplă e, pe atât de bine funcționează această metodă de manipulare psihologică: o persoană te roagă să faci ceva foarte ușor și mărunt pentru ea, pentru ca mai apoi să vină cu adevărata rugăminte. Este dovedit științific că dacă acceptăm să facem ceva, oricât de mic pentru cineva, suntem apoi mult mai dispuși să o ajutăm și să acceptăm ce ne cere pe viitor. Aceasta este și una dintre cele mai folosite tehnici de manipulare în vânzări, când inițial accepți să cumperi ceva mărunt, după care ești convins să investești mult mai mulți bani pe ceva mai substanțial.
Ca să eviți aceste tehnici de manipulare psihologică, este de ajuns să poți să le identifici. În cazul primei metode, observă oamenii care vor să te sperie sau să te panicheze cu ceva, pentru ca mai apoi să îți prezinte soluția. A doua tehnică este mai greu de evitat pentru că nu ai de unde să știi că o personă care îți face o favoare îți va aminti constant de ea pentru a obține ceva de la tine. Cât despre a treia metodă, trebuie doar să înveți să spui „nu" atunci când e cazul!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Ceea ce scriu acum, nu-mi apartine. Doar citez dintr-un manual de manipulare (secret de stat!).
Trei metode de manipulare psihologică: funcționează de fiecare dată!

Manipulare psihologică: trei metode care nu dau greș
Metoda 1: bad cop, good cop
Una dintre cele mai eficiente tehnici de manipulare psihologică implică stârnirea fricii sau stresului celeilalte persoane, pentru ca mai apoi acestea să fie calmate brusc de cel care manipulează. După un astfel de șoc emotional, persoana manipulată este pur și simplu dezarmată și nu mai gândește cu luciditate, fiind mult mai predispusă la decizii emoționale și la a răspunde pozitiv la anumite cereri. Este o tehnică de manipulare folosită inclusiv de polițiști: poate ai văzut în filme tehnica „bad cop, good cop", în care unul dintre polițiști este extrem de dur, pentru ca imediat să intervină cel „bun", de care cel arestat se agață ca de o salvare și căruia îi mărturisește tot.
În viața de zi cu zi, această tehnică poate că nu este atât de evidentă, dar este foarte eficientă. De la agenții de asigurări, care le prezintă cele mai teribile scenarii potențialilor clienți, pentru ca apoi să le ofere „salvarea", până la manageri care îi sugerează angajatului că slujba lui atârnă de un fir de ață, pentru ca mai apoi să îi ceară să stea peste program, această tehnică poate face pe oricine să acționeze într-o anumită direcție.
Metoda 2: schimbul social și vinovăția
O tehnică de manipulare psihologică folosită de oameni de marketing, escroci și, mai mult ca sigur, de mulți oameni din jurul nostru este cea a schimbului social. Aceasta este foarte simplă și are rezultate incredibile: o persoană îi oferă alteia o recompensă psihologică sau îi face un favor, pentru ca mai târziu să îi ceară la rândul ei o favoare. Indiferent de ce îi cere, persoana „manipulată" mai mult ca sigur va accepta, pentru că se va simți obligată și va fi cuprinsă de vinovăție dacă va refuza. Favoarea inițială poate să fie una destul de mică în comparație cu ceea ce va cere mai târziu manipulatorul, dar de obicei nu reținem decât că îi suntem datori.
Cu această situație ne înfruntăm mai des decât ar trebui, ceea ce ne arată că foarte multe persoane din jurul nostru vor să ne manipulze. De exemplu, cineva care te-a ajutat în trecut sau căruia îi datorezi bani te manipulează dacă îți aduce aminte despre acest lucru înainte de a-ți cere ceva. Probabil că multi oameni aplică inconștient această tehnică simplă și eficientă de manipulare psihologică, fără a avea neapărat intenții rele. Până și părinții folosesc această formă de manipulare pentru a-și convinge copiii să facă ceva.
Metoda 3: tehnica piciorului în ușă
Pe cât de simplă e, pe atât de bine funcționează această metodă de manipulare psihologică: o persoană te roagă să faci ceva foarte ușor și mărunt pentru ea, pentru ca mai apoi să vină cu adevărata rugăminte. Este dovedit științific că dacă acceptăm să facem ceva, oricât de mic pentru cineva, suntem apoi mult mai dispuși să o ajutăm și să acceptăm ce ne cere pe viitor. Aceasta este și una dintre cele mai folosite tehnici de manipulare în vânzări, când inițial accepți să cumperi ceva mărunt, după care ești convins să investești mult mai mulți bani pe ceva mai substanțial.
Ca să eviți aceste tehnici de manipulare psihologică, este de ajuns să poți să le identifici. În cazul primei metode, observă oamenii care vor să te sperie sau să te panicheze cu ceva, pentru ca mai apoi să îți prezinte soluția. A doua tehnică este mai greu de evitat pentru că nu ai de unde să știi că o personă care îți face o favoare îți va aminti constant de ea pentru a obține ceva de la tine. Cât despre a treia metodă, trebuie doar să înveți să spui „nu" atunci când e cazul!" - interesant. Ceva asemanator: cand ii da cineva mana cuiva acela ii ia toata mana adica ii cere tot mai multe. Cand vrea cineva sa cumpere ceva i se pune mai mult ca sa fie o suma rotunda. happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu ne blocam aici!

| oprescudorin11 a răspuns:

Vorbesti de sefi si muncitori, cand de fapt remarci ca sunt si unii si altii aiurea alesi.Nici intr-un caz pe COMPETENTA.
Eu am fost in toate combinatiile, nu sunt doar doua!
Un singur lucru (idee) mi-a ramas in minte: nu poti fi un sef adevarat in fata unuia caruia nu-i cunosti meseria si nu poti fi un muncitor adevarat -nici la sapa, daca nu muncesti(teoretic)(scuza-mi unele abuzuri de limbaj precum 'a defini ceva prin acel ceva'-eroare remarcata de Kant (tautologie)dar valabila in limbajul politicienilor, ziaristilor si sefilor si muncitorilor de 'doi bani'! 0K.
Lumea s-a schimbat! Enorm.
Procedurile au luat locul sefilor!
E ca si softul care inlocuieste cu succes hardul.Pas cu pas. nu cred sa mai existe nici sefi, nici hard diskuri mecanice.
Nu vor mai exista Napoleoni, Hitleri Stalini sau Alexandri cei mari!
Acum va veni fiul ultimului analfabet cu bani multi si-ti va rade in fata! Cat va dura? Nu stiu! aceasta perioada! E ca EVUL MEDIU!
Dar sigur va disparea!
NIMIC NU DUREAZA!
Dumnezeu transforma TOTUL!

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"nu poti fi un sef adevarat in fata unuia caruia nu-i cunosti meseria si nu poti fi un muncitor adevarat" - sunt de acord.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sa nu uitam! Epoca actuala este cea a perfectionarii 'procedurilor'. Astea sunt create de oameni BETON de carte, care apoi sunt ELIMINATI!
Asta pare si sensul. Numai ca in timp, acei 'socotitori de proceduri', isi vor prinde flocii in ele si vor claca.Caci din lacomie, nu vor mai plati pe adevaratii creatori si se vor scufunda in HIATUSUL CREAT astfel.
Asta va fi urmatoarea apocalipsa, a lor, caci sinceri, in nemernicia lor au subminat si CREDINTA, dandu-si seama ca sunt in afara Ei!
Nu numai in Romania, peste tot globul pamantesc e valabila subpozitia mea. Gresita, poate...

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu zic ca toti supervaizerii sunt rai!
dar nici nu cred ca au mai mult timp de gandire, caci majoritatea nici macar nu cunosc acest concept! Ei executa ce le-a dictat finantatorul, ca de acolo are bani de hartie higienica, suficienta ca sa curete dupa ce crapa in ei!