| CokoStar a întrebat:

De ce oamenii îşi doresc mereu ceea ce nu pot avea?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Daca e sa merg pe ideea ca ceea ce-mi doresc nu pot avea, atunci, nu vad la ce mi-ar mai folosi dorinta. Acuma bine, daca x are un salariu de 10 mil. lei vechi si-si doreste un avion, clar ca n-o sa-l aiba. Daca y are un salariu de 50 de mil., el isi poate dori si poate avea un bmw. Nu toata lumea exagereaza. Am si-o mica intrebare: de ce nu ne dorim si pe viitor ceea ce avem in prezent? Suntem receptivi la nou? Sau?

21 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La dorinte, e liber. Nu te poate opri nimeni sa vrei, sa speri. In orice caz, multi ne dorim lucruri relativ accesibile. Cel putin, dupa ce trecem de varsta la care tot ce zboara se mananca

| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că așa au o motivație, un țel.
Gândește-te că te simți bine când reușești să îți cumperi ceva ce la un moment dat părea imposibil.
Spre exemplu vrei foarte mult o mațină, dar în momentul ăla nu ți-o permiți, așa că mincești mai mult ca să poți să o iei. Iar când ai luat-o satisfacția va fi dublă.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca au sperante si nu accepta partea negativa a lucrurilor tot la pozitiv gandesc dar acel NU se poate apare din ce in ce mai des.

| TahionN a răspuns:

Din cele 4 adevaruri ale lui Buddha:
1. Viata inseamna suferinta (nastere, moartea, boala, dorinta a ceva ce nu poti avea etc)
2. Originea suferintei
3. Oprirea suferintei
4. Drumul ce duce catre incetarea suferintei.

| AG a răspuns:

Din prea multe motivelaughing
Pentru ca nu stiu sa aprecieze ceea ce au deja. Pentru ca simt ei nevoia sa lupte lupte si iar lupte pentru a obtine ceva. Pentru ca lucrurile pe care le primesc de-a gata li se par inutile. Natura umana mai pe scurthappy

| whatevernvm a răspuns:

Nu isi dresc mereu ceea ce nu pot avea, ci isi imagineaza ceea ce si-ar dori sa aiba. De obicei le place ceva ce nu isi permite, si poate si ceea ce are dar lasa de crezut ca le place mai mult ceva ce nu pot avea.

Este totul legat de psihic si de cum gandeste fiecare.happy

Baftahappy

| rossi46 a răspuns:

Pentru ca este contrar logicii sa-ti doresti ceea ce ai!

| Razvan_8794 a răspuns:

O scuza ieftina pentru nefericire.

| andreiuuutza a răspuns:

Din dorinta de a combate imposibilul! Unora le reuseste...

| Amaliutss a răspuns:

Ei vreau imposibilu ` pentru ca asa `s oameni din ziuaa de azi :-l.
ei vor ca totsii sa le faca pe plac pentru ca se crede nu stiu eu cinee chatterbox. asaa cred eu big grin

| William a răspuns:

Buna intrebare. Parerea mea este ca asa este natura omului, sa fie lacom sa vrea sa aiba mai mult indiferent cat ar avea, si mereu sa i se para ca altii au mai mult ca el/ea.

| Oti a răspuns:

Pentru ca nu isi pot dori ceea ce au deja si aspira intotdeauna la mai mult.

| Cita a răspuns:

De ciuda...

| Indispus a răspuns:

Destul nu e niciodata destul

| NeWebMaster a răspuns:

Pentru ca daca te complaci devii un ratat di asta nu din cauza gandirii de turma, e legea vietii... amu pe bune, voi chiar nua veti ce face numa sa itnrebati orice tampenie va trece prin minte?

| ghfgjgjkgj a răspuns:

Pentru ca daca le-ar avea nu si le-ar mai dori

| madylynatha a răspuns:

Ca sunt prosti asa ca tine cum te crezi kesha taio nu se compara kesha cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem " vanatori " si optimisti happy.
Si eu imi doresc si lupt pentru ce am.
Dar e trist ca uneori iti dai seama ca nu ai nevoie.

| melynda a răspuns:

Pentru ca sunt obisnuiti cu ceea ce au si nu mai prezinta un interes asa mare happy funda?big grin

| Bananas a răspuns:

Cautam pe google raspunsul la intrebarea asta. cat de lame poate fi chestia asta?laughing

| duaa_6615 a răspuns:

Pentru ca este greu d obtinut si asta ii intereseaza pe ei sa iti demontreze ca pot avea si ca reuseschappy