| mentholinks a întrebat:

De ce oamenii simt nevoia de "a avea" pe cineva? Animalele isi traiesc majoritatea vietii singure iar noi daca am evoluat din animale n-ar fi trebuit sa traim la fel?

37 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Noi nu am evoluat din animale, aceasta este o idee gresită, noi am fost creați cu nevoia de a avea pe cineva de a iubi, animalele nu gîndesc, ele actioneaza din instinct, pe cînd omul are creier.

| aurelian9871 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"animalele nu gîndesc, ele actioneaza din instinct, pe cînd omul are creier"
Iti pot enumera cateva mii de specii de animale care au mai mult creier decat tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai pentru ca am EVOLUAT

| T0T a răspuns:

Tu poți trăi singur într-o pădure, fiecare poate trăi cum vrea. Eu sunt unul dintre acei oameni și îmi e mult mai bine să petrec timpul cu cineva decât singur, în mare. Suntem ființe sociabile în general, dar nu zic că e neapărat o regulă, sunt și devianți. Nu știu de unde știi tu faza cu animalele însă animalele trăiesc și ele în grupuri, în majoritatea cazurilor.

| SG1995 a răspuns:

Unu la mana, n-am evoluat din animale, ci suntem o specie de animale, mai exact facem din clasa mamiferelor, din marea familie a primatelor, doi la mana nu toate speciile sunt solitare, majoritatea mamiferelor traiesc in comunitati ( turme, haite), motivul? Pai in cadrul unei comunitati e mau usor sa te aperi de pradatori. Oricum nevoia noastra sociala ca specie, vine din modul in care am evoluat, deoarece undeva in cursul evolutiei noastre o parte din instinctele noastre au devenit emotii si sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de aia si eu traiesc cu animalele.

| AutumnDay a răspuns:

"Animalele isi traiesc majoritatea vietii singure " ...Serios? Mai arunca o privire in jur. Pana si animalele umbla in haite, altfel nu s-ar descurca singure.

| tehno125482 a răspuns:

"Animalele isi traiesc majoritatea vietii singure " ...Serios? uite cateva poze care arata ca gresesti:
1.http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......1/lupi.jpg
2.http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......efanti.jpg
3.http://www.animalzoo.ro/wp-content/uploads/2015/12/lei-africani.jpg
plus noi avem creier animalele au instict.

| RAY a răspuns (pentru tehno125482):

Omul nu are instinct iar animalele nu au creier serios?

| RAY a răspuns (pentru tehno125482):

Primatele sunt sociale si traiesc in grupuri,noi facem parte din acel grup de mamifere sociale,majoritatea nu traiesc singure si sunt sociale,nu vorbesc de monogamie si de socializare,omul e o fiinta poligama sexual si social monogama, asta inseamna multe pe plan social, antisocializarea duce la depresie, tristete e ok sa ai cu cine sa vorbesti, imi spunea x ca vrea sa cunosca omul dar nu vrea sa vorbeasca cu nimeni, nu o sa poti cunoaste omul nici pe tine daca nu cunosti alte persoane, antisocializarea nu e o solutie si a respecta pe cei care merita a fi respectati

| tehno125482 a răspuns (pentru RAY):

Ti-as da un raspuns tot la fel de inteligent dar n-am chef.

| RAY a răspuns (pentru tehno125482):

Imi imaginez

| Ralukafay a răspuns:

Animalele nu traiesc nici pe de parte singure.Si ele au parteneri de viata, si ele fac "copii", siele au grija de copii lor sa nu pateasca nimic, sa creasca marii si sanatosi, care la randul lor si puiutii lor care cresc vor face si ei la fel.Deci,nimeni nu este singur pe lumea asta.Si cele mai rele vietati care traiesc pe aceasta planeta si noi le consideram un pericol pentru noi, ele de fapt au si ele un rost pe acest pamant si de asemenea nici el nu sunt singure, au si ele pe cineva si la fel si ele ca si noi, si ele isi duc rasa mai departe.Si nu, noi nu ne tragem din animale l, noi suntem facuti din Adam si Eva, ei au fost primii oameni de pa pamant.

| ElSueno a răspuns (pentru Ralukafay):

Ai stat mult sa te gandesti cand ai zis ca suntem facuti din Adam si Eva?

| Ralukafay a răspuns (pentru ElSueno):

Adam si Eva au fost primii oameni pe pamant.Nu este adevarat? Daca stam sa ne luam din ce am fost facuti, unii spun ca din maimute, altii spun ca din pesti si tot asa, ce o sa mai urmeze. Poti sa negi ca adam si Eva nu au fost primii oameni pe pamant? Ce ei s-au tras din maimute sau altceva?

| tehno125482 a răspuns (pentru Ralukafay):

Adam si eva e din domeniul religios si religia si stinta nu se inteleg prea bine.dci cea cu adam si eva cade.

| ElSueno a răspuns (pentru Ralukafay):

Uite, n-o sa mai zic nimic deoarece fiecare are dreptul la propria sa opinie, dar daca ar fi cum spui tu inseamna ca suntem facuti din incesti

| Ralukafay a răspuns (pentru ElSueno):

Asa e, ai dreptate, fiecare are dreptul la propria sa opinie.

| Ralukafay a răspuns (pentru tehno125482):

Atunci ce, ai fost facut din maimute? Nu. Dumnezeu a facut omul in a 6-a zi.

| xerxes1 a răspuns (pentru Ralukafay):

Nu au fost primii oameni.
Cel mai probabil Elohimii au modificat un lot de umanoizi ca sa-i foloseasca la munca.
De aici a aparut mitul sumerian cu Adam si Eva plagiat si de evrei.Dovezile exista chiar in ADN-ul nostru.

| Ralukafay a răspuns (pentru xerxes1):

In domeniul religios, toata lumea stie ca asa este.Adica si preotii, si profesorii de religie stiu de Adam si Eva.

| xerxes1 a răspuns (pentru Ralukafay):

Religia este o mare minciuna.
http://jurnalul.ro/......59817.html

| T2LS a răspuns (pentru tehno125482):

Nu ai idee cât de bine se înțeleg oamenii religioși cu știința. Ideea ta cade.

| T2LS a răspuns (pentru xerxes1):

Subiectul ăsta nu este unul religios, nici plasat la o astfel de categorie. Așa că încetați să vorbiți aici, pentru că sunteți pe lângă subiect. Vorbiți privat dacă doriți ceva.

| xerxes1 a răspuns (pentru T2LS):

Are legatura, dar esti prea mic ca sa intelegi.
Din toate punctele de vedere.

| SG1995 a răspuns (pentru Ralukafay):

Draga, pune mana pe o carte, nu pe ce spune x si y. Pe scurt de ce pui mei evrei sunt cei care au dreptate, de ce nu hindusi, budisti, shintoisti, ideea e ca mitul crestin al creatie nu e singurul, si sunt n mituri, mai apoi daca ai fi citit o macar manualul de biologie de clasa a 7 a n-ai mai scoate tampeni pe gura. Deci acum ca am lamurit si asta, sa ma lamurim ce e si cu evolutia. Conform acesteia teorie, toate vietatiile au baza un singur stamos comun, pe scurt nu se stie exact cum a aparut viata, dar se stie ca primele forme viata au fost marine, acestea s-au dezvoltat si s-au diversificat, pana s-au extins pe uscat ( de nu omul are stramosi pesti, ci toate creaturile de pe uscat au un stramos comun o vietate acvatic). Pe scurt evolutia spune ca toti suntem inruditi, un exemplu banal sunt doi veri primar care isi au stramosi comuni, bunici, strabunici s-a.m.d. De aici conchidem ca nici omul nu aparut din senin si nu e vreo creatura singulara, ci are si el un stramos comun evolutiv cu alte vietuitoare, mai exact cu o categorie de maimute denumite primate hominoide din care face parte gibonul, gorila, cimpanzeul si omul. Pe scurt intr-un limbaj mai grotesc putem spune ca omul nu a aparut din maimuta ci el insusi e o specie de maimuta.

| Ralukafay a răspuns (pentru SG1995):

Nu scot tampenii pe gura si am citit in cartea de biologie.Insa,si acolo ca si in cartea de istorie spune despre oameni si maimute.Deci,daca stam sa ne gandim un pic si tu scoti tampenii pe gura pentru ca nimic nu este exact.

| NameInUse a răspuns:

Pentru ca e mai usor sa supravietuiesti *in haita* decat de unul singur, asta ne-a ajutat sa evoluam si sa nu disparem ca specie, e ceva deosebit de important

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Oamenii sunt considerati a fi mai inteligenti decat animalele, cu exceptia delfinilor care se pare ca folosesc si mai mult din creier fata de cat folosim noi. drept urmare, oamenii cu ratiune si inteligenta sunt capabili a trai si actiona in echipa.

| SG1995 a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Serios, apai cu animalele care trsiesc in haite/turme/hergheli ce zicem?

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru SG1995):

Tocmai, noi nu suntem o turma, sa ne 'luam dupa turma'. gandim individual pentru ca avem cu ce

| SG1995 a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Intrebarea era de ce omul este sociabil, iar cel care a pus intrebarea a argumentat ca animalele traiesc izolate, cee ce evident e fals.

| Pabibabum09 a răspuns:

Hmm... Uita-te la concepția ta despre convietuitrea animalelor! Eu iti sfătuiesc sa te documentezi putin asupra modului de viata al unui organism inferior... Si pe bune, animalele dacă si-ar trai viata sigure, cum ar mai procrea? Aceasta afirmatie este valabilă si in cazul oamenilor, deci, cred ca nu este nevoie de explicație.

| T2LS a răspuns:

Ideea e că totul depinde de la om de la om. Unii doresc să conviețuiască mai retrași, pe când alții simt nevoia mare de a socializa, de a fi alături de cineva, de a nu sta singuri. Și animalele sunt la fel, chiar dacă cele mai multe acționează în haite deoarece așa șansa de reușită este mai crescută.

| radu877 a răspuns:

Nu toti oamenii simt nevoia asta...

| tehno125482 a răspuns (pentru radu877):

Dap exista un numar mare care vor sa stea singuri.trist sad

| faraonu123 a răspuns:

Te rog frumos, conteacteaza-l pe bacovia, v-ati intelege de minune. 2 filozifi in randul omenirii.