| Mădă0611 a întrebat:

De ce oamenilor le creste lung parul de pe cap si animalelor cu mult par pe corp nu?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Probabil ca o compensare a lipsei cresterii parului de pe corp, dar cel mai interesant e lipsa cresteri parului pe fata la femei.

| Mădă0611 explică (pentru Hombre):

La asta ma gandeam si eu, voiam sa ma asigur ca nu e o prostie, ma gandeam si la detalii laughing Cum oamenii au ajuns in locuri unde erau cel putin doua anotimpuri si cum parul de pe corp e un incurca lume si e greu de dat jos, mai ales pentru niste primitivi, s-a renuntat treptat la el si s-a inlocuit cu cel de pe cap, care din cate observ tine cald si e mai usor de taiat. thinking
Da, oare care o fi explicatia thinking Selectia artificiala thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Al dracu tu cu caprele tele cu tot rolling on the floor

| Miauti a răspuns:

Unde diavolito ai vazut tu ca le creste parul in cap... la 28 de ani chelesc toti.

Era mai frumoasa intrebarea "de ce chelesc barbati dar le creste pe fata pe fata"

ale dracu cod genetic de ce dracu tr neaparat pe fata si acolo unde nu trebuie...

| RAY a răspuns:

In primul nu tuturor ne creste rapid parul de pe cap si la uni da la alti nu apoi parul creste mai mult pentru acele animale care au nevoie de el si unde au nevoie de el mai mult prin selectie naturala in timp

| Maxim96 a răspuns:

Asa a fost voia Creatoruluihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece asa este in codul genetic. La oameni este in codul genetic inclusiv lungimea maxima a parului. De aceea unele femei au parul pana an pamant si altele orice ar face nu le creste atat de lung.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Dar evolutia a scris codul genetic, de ce l-a scris asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

happy Acesta este un subiect relativ si depinde in ceea ce crezi tu. Este discutabil. Depinde de cum crezi tu ca a aparut viata pe Pamant. Daca preferi sa crezi ca Dumnezeu a creeat totul atunci raspunsul este cel din Biblie " Cred si nu cerceta". Iar daca vrei sa crezi ca totul a aparut in urma unui Big Bang, atunci trebuie pur si simplu sa accepti ca asa am evoluat de-a lungul a milioane de ani. Suntem intr-o continua modificare si adaptare. Imunitatea se schimba, media de varsta, media de inaltime, inclusiv scheletul, fizionomia. Poti vedea pe net cum omul primitiv avea o alta constitutie decat a noastra. Asta se datoreaza si mediuliu si modului de viata trait. Genetica este o ramura foarte frumoasa dar foarte grea! In codul genetic ne sunt "scrise " absolut toate trasaturile, informatiile desprea ceea ce suntem.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Pai de evolutie ziceam, adaptare la mediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu inteleg, dar cauti un raspuns care nu exista. Vrei sa cuprinzi intr-un raspuns milioane de ani happy. Evolutia se schimba si este influentata de schimbarea climaterica, de viata practic.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Aceeasi chestie e cu mersul biped, e un raspuns simplu, scurt, desi trecerea de la patruped la biped nu a avut loc peste noapte. tongue

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

" Cred si nu cerceta"
Asta e cea mai mare prostie. Biblia are mai multe laturi care daca raman necercetate pot aparea confuzii. Biblia indeamna omul sa cereceteze. Nu suntem intr-o continua modificare ci suntem intr-o continua distrugere. Din prima zi de viata incepi sa mori, celulele imbatranesc. O piatra in timp se macina, o bucata de fier corodeaza, lemnul putrezeste. Totul se distruge, nu se modifica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Daca citeai biblia stiai ca acesta este un citat din biblie happy. Nu e nimic, ai timp sa mai citesti. Iar prin simplul fapt ca ceva sau cineva se distruge inseamna ca se modifica. Tot ceea ce nu ramane in forma initiala se modifica. happy

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am citit Biblia, probabil va trebui s-o mai citesti tu.
Cercetaţi Scripturile, că socotiţi că în ele aveţi viaţă veşnică. Şi acelea sunt care mărturisesc despre Mine. (Ioan 5:39)
ubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit în lume.
21. Ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun. (1 Tesaloniceni |5|vers 21)

Lucrurile distruse fizic capata o noua forma,este cert ca nimic nu poate fi distrus cu adevarat(legea lui Lavoiser).
Dar ca sa-ti dau un exemplu. Trebuie depus un anumit efort pentru a pastra ordine,dar pentru a aparea dezordinea nu trebuie depus niciun efort,lucrurile astea sunt naturale,daca nu faci curat in casa apare dezordinea,daca un cuplu inceteaza sa mai comunice si sa aiba partasie,acel cuplu se distruge. Distrugerea lucrurilor este fireasca. Daca pui o bucata de lemn intr-o camera, el va putrezi, pentru a face acea bucata de lemn sa aiba viata, trebuie plantat si udat, si nu in toate cazurile prinde radacini. Pentru a creea oridne in univers este nevoie de un efort depus sau de o inteligenta capabila de a creea.
P.S. "biblia" este un nume de carte si se scrie cu litera mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

happy La primul meu raspuns daca nu ai observat am scris cu litera mare. la al doilea a fost o greseala. happy Chiar nu voi intra in polimica cu cineva care da copy-paste si nu poate respecta o opinie. Te pup!winking

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzele mele, credeam ca ai scris intentionat. Nu am dat niciun copy-paste, tot ce spun se bazeza pe deductii personale, citatele din Biblie sunt luate de pe Biblia online pentru a nu fi nevoit sa tastez eu tot. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt hair stylist dar am gasit ceva care poate, sau nu, fi interesant
http://www.studentie.ro/campus/despre_par_/c-732-a-18314

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Interesant. App de"Foliculii de par se gasesc deseori langa o glada sebacee care elimina substante grase pentru a lubrifia si proteja suprafata parului.", din cauza asta apar cosurile. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e codul nostru genetic

| HardCore7750 a răspuns:

Pentru ca asa le-a facut Dumnezeu

| Ruty a răspuns (pentru HardCore7750):

Sunt de acord cu tine
happy happy

| Mădă0611 explică (pentru HardCore7750):

Si de ce le-a facut asa? La ce folos?

| HardCore7750 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru a le tine cald, animalele nu stau in casa ca noi

| usuk a răspuns:

Si lor le creste, dar mult mai greu...de aici si fenomenul de naparlire
[si asta dar si buna adaptare la mediu, omul nu s-a putut adapta inca la acest mediu si de aceea inca ii creste parul pe corp]

| Medema a răspuns (pentru usuk):

Ahhhh am uitat de naparlire! Vream sa il scriu si pe asta la raspunsul meu de mai sus! Ai un vor de la mine!

| Medema a răspuns:

Parul animalelor este tocit instant! Elefantilor e creste par pe fata si la circ, circarii le-o rad, iar in natura elefantii se freaca de copaci! Si mai poate fi vorba si de codul genetic!

| FIFA14 a răspuns:

Depinde de gradul de înrudire cu animalele.
Unii au parul pe ei la fel ca maimutele.
Evolutia se pare ca functioneaza.

| Mădă0611 explică (pentru FIFA14):

laughing iar ti-ai facut cont. Daca nu m-am inselat ca acea "secta" era de fapt o persoana, inseamna ca nici acum nu ma insel cand spun ca tu esti ala care isi face n conturi pe zi. Ai probleme. puppy dog eyes

| FIFA14 a răspuns (pentru Mădă0611):

Se pare ca tu esti cu "probleme" citindu-ti raspunsul.