| anonim_4396 a întrebat:

De ce omul este atat de performant fata de celalalte vietuitoare ale Pamantului? Oare e o intamplare?

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Peeformant? Adica?

| RAY a răspuns:

Exista animale in natura care sunt unicate la anumite capitole, dar omul daca vezi comportamentul lui isi dai seama ca e o primata primitiva

| RainmakerX a răspuns:

Nu avem aripi, piele groasa care sa te apere de taieturi, colti, gheare, nu putem sa respiram sub apa, iar o gorila ar fi mult mai puternica decat noi.

Omul are un corp slab... mintea este singura sa arma adevarata.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Da, dar acea minte il completeaza pe fizic de o mie de ori!

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adevarat dar niste aripi nu ar strica laughing

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu l-a facut pe om sa fie stapan peste restul vietuitoarelor.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Si gandacul sa aiba cel mai bun sistem imunitar

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Cand te referi la Performanta in cadrul unei specii vs alte specii sau la intreaga lume vie, Performanta inseamna Supravietuire si Inmultire.
Specia umana a cam terminat-o cu adaptarea la mediul actual si cu selectia naturala, supravietuirea acesteia depinzand cvasi total de tehnologie, tehnologie intretinuta de industrii orizontale.
Ii iei speciei umane definitiv O industrie orizontala, (sa spunem Energia)...si specia umana se duce direct in cap.
In doar cativa ani, mai mult de jumatate din populatia de umani dispare prin conflicte si neadaptare, restul se intoarce la arcul cu sageti si la mila pradatorilor, a bolilor, a virusilor.

Nu performanta, ci Ultraperformanta este o vietate pe nume urs de apa sau tardigrad.
(⭐vezi pe internet cam ce poate un tardigrad, nu-mi ajung aici literele sa-i scriu capabilitatile)
Cert este ca la "ursul" ala nu s-a reperat o evolutie la care sa se preteze, nici un mediu la care sa se adapteze, supravietuieste in orice mediu situat intre (130C/-273C), si daca maine Terra dispare, "ursul" nenorocit face cu "mana" din spatiul vid... speciei umane "performante".

Mai discuta cineva despre Performanta in cadrul lumii vii, cand opunem oricarei specie de pe Terra un astfel de "tanc"?

P.S. Ti-am spus ca nu ai a te teme de supravietuirea contului, o sa traiesti cu Kazimyr cat un urs d'ala! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da, stiu si eu de ursul acela, dar totusi, cum se hraneste?

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da, stiu si eu de ursul acela, dar totusi, cum se hraneste? Si apropo, tu ce prefera sa fii:
1. Un om
2. Un urs dintr-acela
3. Un virus nemuritor
Si inca ceva, acele fiinte,, indestructibile" cum isi petrec viata? Adica oare cum se bucura de ea? Ei nu pot vorbi, asculta muzica, face probleme la matematica, barfi despre altii, etc...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Stai! Ti esti ala care si-a dat seama ca sunt smecherul de la Craiova? Foarte tare frate! Te saluta fratele tau, actualul kazymir!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca este o intamplare, asa a fost sa fie ca omul sa se dezvolte atat de bine.Sunt multe teorii dar asta ar fi cea mai plauzibila. Oricum sa nu îi excludem pe extraterestrii, care ar putea fi si mai evoluati ca noi.O teorie spune ca acestia si-au combinat adn-ul cu al nostru(cu maimutele)si a iesit omul modern, si asta te cam pune pe ganduri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a fost o intamplare,nu va lasati prostiti de prosti, deci evolutia nu e o intamplare, evolutia are niste mecanisme selectia naturala si sexuala, nu exista la intamplare, la intamplare nu pica nici o frunza e cauzata de ceva anume, totul are o cauza http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......turor.html http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......turor.html

| IIIshaneIII a răspuns:

Pentru ca are procesor Intel si rami Kingston

| elena97890 a răspuns:

Nu ai de unde sa stii ce alte fiinte mai exista, s.ar putea sa existe fiinte in alte galaxii cu mult superioare omului asta in cazul in care crezi intr-o teorie plauzibila de formare a universului, daca crezi ca dumnezeu e atotputernic si a facut tot din nimic atunci omul este cel mai dezvoltat si nu exista nicio probabilitate de fiinte care il intrec

| anonim_4396 explică (pentru elena97890):

Ăămmm, frate....nu stiu cum sa-ti spun dar eu am spus foarte clar:,, fata de celalalte vietuitoare ale pamantului", nu ale cosmosului. Fii mai atent!

| pombar a răspuns:

Da, este ciudat de ce numai oamenii sunt asa de dezvoltati si celelalte animale sunt resursele noastre pentru ca sunt proaste si neputincioase (din pacate). Teoria evolutiei este o prostie. Adevarul este ca nimeni nu stie adevarul. Mai poti sa te intrebi si ce faci dupa ce mori.

| DragosTrandafir a răspuns:

Dupa teoria mea Noi am evoluat din Maimute cu timpul am capatat abilitatea de a comunica, De a vana, De A inventa, De a cauta raspunsuri tuturor intrebarilor, Acum partea trista e ca lumea inevolueaza, Desi avem inca abilitatile mentionate mai sus

| aimullah123 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Tu din ce maimuta te tragi, din Babuin sau din Macac? big grin

| RAY a răspuns (pentru aimullah123):

Termina cu prosti de astea, din ce maimuta se trage, intrebare de copil de gradinita, daca erai prezent la biologie ai fi stiut ca omul are un stramos comun cu cimpanzeul atat, iar a spune ca sa tras dintr o maimuta din prezent e de tot rasul, o gandire foarte lipsita de ratiune

| Theo94 a răspuns (pentru aimullah123):

Specia umana a evoluat dintr-un stramos comun cu al maimutelor de azi, nu din maimute, teoria ca ne-a creat din pamant un mos care sta pe nori e o tampenie mai mare ca tine!

| aimullah123 a răspuns (pentru Theo94):

Bine frate, atunci tu crezi mai departe in teoria aia cu explozia din nimic care a creat intreg universul. Dar mai gandeste-te, de ce pamantul e singura planeta pe care exista fiinte vii, de ce pamantul este la o distanta perfecta de soare, de ce nu cad frecvent asteroizi pe pamant, de ce a aparut prima maimuta, de ce omul este perfect, fara nicio greseala. Cand ceva apare asa singur dintr-o data nu apare perfect. Si apropo, tampit e altcineva cu tot neamul lui de la maimuta incoace.

| RAY a răspuns (pentru aimullah123):

Bine frate, atunci tu crezi mai departe in teoria aia cu explozia din nimic care a creat intreg universul.
nu e adevarat asa ceva, culmea e ca continui sa minti desi stii ca e o minciuna, stiinta nu afirma ca a fost o explozie si ca creat totul, iar faza cu pamantul la o distanta buna, vorbim de probabilitati din 9 planete una e la o distanta buna,probabilitatea era mare,meteoriti cad mereu, prima maimuta? omul este perfect? exista boli pentru orice organ,omul nu este perfect,maimuta nu o aparut, vezi ca minti multe omule, eu nu mint despre teism, crezi ca asa ajunge un om la credinta prin minciuni, fi sincer

| Theo94 a răspuns (pentru aimullah123):

Singura planeta cu viata de care se stie, am vazut la diverse documentare ca si cei de la NASA spun ca exista viata in univers in afara de cea de pe Pamant, esti tu mai inteligent de cat ei (?), omul nu este perfect, nimeni nu este perfect, o groaza de oameni au defecte, in corpul uman sunt organe sau structuri biologice vestigiale cum sunt maselele de minte, plica semilunară a ochiului, parul de pe corp, etc. Vestigiale adica care si-au pierdut total sau partial functionalitatea.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Vestigialitate

Referitor la ultima fraza, te autodescrii?

| aimullah123 a răspuns (pentru Theo94):

Da-i Doamne minte!

| aimullah123 a răspuns (pentru RAY):

Ok frate. Tu crezi in ce vrei, eu cred in ce vreau. Bafta!
Nu stau sa ma complic cu tine.

| RAY a răspuns (pentru aimullah123):

Omule dar numai minti, tu te folosesti de stiinta dar o ataci, minti, oare ce crede un copil care merge la scoala daca stiinta este o minciuna

| aimullah123 a răspuns (pentru RAY):

Ok frate. Gata cu discutiile astea ca nu isi au rostul. Cel mai destept cedeaza asa ca te rog sa cedezi.

| RAY a răspuns (pentru aimullah123):

Ce cedare? eu doar ti am spus sa nu minti atat, adica tu ca crestin daca minti cum vrei sa convingi un ateu de credinta ta prin minciuna

| DragosTrandafir a răspuns:

Sunt animale cu mult superioare noua rolling on the floor) si la mentalitate si la comportament

| aXy99 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Te inseli.

| DragosTrandafir a răspuns (pentru aXy99):

Da-mi un singur motiv care sa nu al pot combate ezoteric si recunosc ca ai dreptate.

| aXy99 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Ce animale ne sunt superioare? Pana si astea "dragalase" si "inocente" (pe care le consideram noi asa) se ucid intre ele.

| DragosTrandafir a răspuns (pentru aXy99):

Noi ne ucidem intre noi Fara motiv si chiar ne si sinucidem arata-mi tu un animal dragalas sau inocent care se sinucide, sau omoara pentru a isi atinge scopurile personale sau pentru bani, Animalele mai mari omoara doar pentru hrana sau pentru ca se simt amenintati

| aXy99 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Sunt putini cei care fac asta.
Si crede-ma, multe animale omoara din diverse motive, chiar si mici. Am vazut (la TV ce-i drept) de oameni ucisi de caini.
Sa nu mai zic ca asta nu are de face cu superioritatea.

| DragosTrandafir a răspuns (pentru aXy99):

Cainii aia ataca din pur instinct sau ca se simt amenintati nu cred ca Gangsterii aia din america sau hotii fac rau din instinct si nu pentru bani.

| aXy99 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Poate asta le dicteaza instinctul.

| DragosTrandafir a răspuns (pentru aXy99):

Singurul Instinct pur care al avem e acela de a supravietuii, Nu de a omorawinking

| Dalmore a răspuns (pentru aXy99):

Si animalele innebunesc. Unii caini innebunesc de la caldura si ucid fara motiv

| Mclaren12 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Aia fac rau pentru ca sunt spalati pe creier nu din instinct ca doar nu sunt animale. Tu crezi ca daca li se dadea educatia corespunzatoare ar mai fi fost "gangsteri"? Aia sunt crescuti in cartiere rau famate unde domina drogurile si infractionalitatea. Evident ca ei sunt nevoiti sa se adapteze la asta, nu face parte din niciun instinct ca doar nu se nasc criminali.

| Sn4k3 a răspuns (pentru DragosTrandafir):

Pai dc s-ar omora pentru bani? Sunt animale care se omoara pentru o femela, asta e scop personal. Nu poti sa le compari cu noi, suntem superiori din punct de vedere al gandirii. Si faptul ca ne sinucidem, chiar daca nu-i o chestie buna, arata ca gandim mai mult si tocmai asta e problema pentru unii laughing.

| Unravel a răspuns:

A fost o intamplare mai demult, dupa care a devenit sansa, apoi a devenit fapt, pana la urma si necesitate.
In ziua de azi insa s-a ajuns la alt nivel. Cocalarime.

| valystefan10 a răspuns:

Când omul a fost creat, i s-a oferit si libertatea de a alege, astfel ca, in comparatie cu vietuitoarele pamantului, omul este dotat cu capacitatea de discernamant, in a face analiza dintre ce este bine si ce este rau.

Nu este o intamplare, ci este actiunea exclusiva a lui Dumnezeu...in cele descrise mai sus.

Suntem fiinte create cu libertatea de a alege ce este bine sau rau, iar in functie de ceea ce alegem, ne indreptam fie intr-o directie, fie in cealalta.