| daniel18 a întrebat:

De ce omul este cel mai destept, inteligent, superior, ...etc. decat animalele sau orce vietate de pe planeta asta?
Sau de ce nu este si un animal la fel de destept inteligent...etc. ca si omul?
Pentru ca rasa omeneasca e cea mai veche?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Eu tare sunt curios ce s-ar fi intamplat daca omul ar fi evoluat in paralel cu alta specie.Primul lucru pe care-l facem cand invadam un teritoriu, este sa inlaturam concurenta.Nu ne place sa impartim, chiar daca vanam in haita ca lupii, ucidem pe cel mai slab sau avem macar grija sa-i inducem o stare de suicid.
Poate au fost unele specii de primate care au vrut sa tina pasul cu noi, dar fiind mai slabe le-am macelarit pentru ca noi sa avem un somn mai linistit, in lunga noastra sforaiala, ce o numim evolutie umana.
Nu-i chiar cea mai veche specie si daca nu ar fi fost acel asteroid care a distrus ecosistemul prielnic dinozaurilor, acum era posibil ca planeta sa fie populata de reptilieni cu sange rece.
Stie cineva de ce iau bataie la sah de la cainele meu? m-am saturat, il eutanasiez.

| Hombre a răspuns (pentru relian):

Pentru ca te-ai ramolit mai fanaticule, d'aia pierzi la sah. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Pff, chiar mai ramolit decat crezi, am ratat si ultima tiganizare din ultimul deceniu.

16 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Poate exista insa nu le-am descoperit si ele inca nu vor sa-si faca simtita prezenta din diferite motive; poate individual unii oameni au interactionat cu astfel de specii ce exista pe planeta

| Nolkyz a răspuns:

Cine zice? Cine zice ca omul e superior animalelor?
Avem ratiune. Suntem inteligenti. Daca avem ratiune si suntem inteligenti, haide sa distrugem natura ca sa ne simtim noi bine. Haide sa taiem copaci ca sa avem locuri de construit ditai cladirile si sa alung pasarea aia care pana acum se adapostea in copacul pe care vreau eu sa il tai, pentru ca suntem inteligenti si superiori. Haide sa poluam aerul ca e mai important sa ajungem mai rapid intr-un loc. Haideti sa poluam apa ca e mai bine sa o umplem de gunoaie, ca e mai bun pepsi decat apa. Haide sa poluam pamantul ca e mai bine daca il secam de toate nutrientele. Asta doar pentru ca suntem rationali, superiori si al naibii de inteligenti. Unde vezi tu superioritatea, nene? Unde vezi inteligenta, nene?

| daniel18 explică (pentru Nolkyz):

laughing) bine poate m-am inselat in privinta omului dar cu toate acestea el e mai presus decat toate animalele in unele privinte. Deci de ce totusi omul a ajuns mai destept ( ucigator al naturi) decat toate animalele? De ce nu a evoluat si ele ca si omul?

| RAY a răspuns (pentru daniel18):

Dar de ce trebia ca toate animalele sa evoluez in om?
toate animalele au evoluat, pentru tine evolutia inseamna transformarea in om, cea ce nu este asa, evolutia este adaptatea la mediu, selectie naturala

| daniel18 explică (pentru RAY):

laughing rolling on the floor Atunci vrei sa spui caci omul e la fel ca o pisica sau un magar? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru daniel18):

Ce am spus eu ce ai inteles tu, cati ani ai?

| RAY a răspuns:

Omul e tot o masinarie biologica controlat de chimicale si nevoi biologice nu e diferit de celalante animale,singura diferenta e ca omul a evoluat nu doar fizic dar si mintal,tia marit cutia craniana, a evoluat prin gandire,de aia s-a adaptat,eu nul consider superior si doar adaptat restul animalelor
sunt animale inteligente in natura,elefanti au o memorie foarte buna,cimpanzeii au uimit prin inteligenta lor
dar ei sunt adaptati mediului lor
si noi la fel, omul nu-i inteligent prin cea ce face,distruge,omoara, fura, minte, violeaza etc
omul e produsul evolutiei de milioane de ani, cat a distrus omul nu a distrus nici o specie tu spui ca asta e inteligenta?
cei care au creat tehnologia monderna erau genii, nu fiecare om e geniu

| relian a răspuns:

Pt ca omul a fost creat sau a venit de altundeva aici, iar restul este creatia lui, ori creatia alora care a facut si pe om.Nu vorbesc aici de Dzeu. Iara rasa omeneasca aia este ca e cea mai noua nicidecum cea mai veche.Si daca te gindesti ca au trecut milioane de ani si orice creatura de aici putea evolua, insana facut-o atunci ceva putred este pe undeva.Al dracu evolutie totul evoluiaza la toate nivelele insa numai omul la nivelul mansardei. Evolutia daca are loc are loc la orice nivel si laoricare specie nu epe alese. Daca e pe alese atunci ajungem sa dam crezare religiosilor ca exista Dzeu.

| relian a răspuns:

Apoi avind in vedere ca nu exista doar un singur continet si ca spatii de uscat erau separate prin mari intinderi de apa omul nu putea controla orice, sint locuri unde nu a avut acces si acolo ar fi putut evolua o alta specie inteligenta, insa lucrurile nu sau petrecut astfel. Avem apoi oceanele unde iar omul n-a avut ce cauta si acolo sint la fel o remorca de specii din care putea evolua una cu inteligenta.Insa nici acolo nu s-a intamplat chestia asta si atunci nu pot accepta teoria evolutiei intru totul.De faptnici nu sa demonstart nimic, na aparut nici o specie noua de cind sintem noi pe aici, si inainte sa fim noi o specie cumva se putea adapta asa cit de cit si sa ajunga la noi si inca sa mai aibe ceva de lucrat pina sa fie la stadiu final.Dar pauza s-a observat doar dispariatia de specii si atit.Cam complicata viata asta se pare si se lasa cam greu descoperita.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca omul e printre putinele specii care au inceput sa se ridice pe 2 picioare si sa isi foloseasca mainile pentru a face rost de hrana. A observat ca isi poate crea arme si unelte, a inceput sa gandeasca, sa caute o modalitate prin care sa se foloseasca de ce poate crea pentru a castiga lupta pentru supravietuire. A observat ca traind in grupuri e mai usor sa faca fata amenintarilor naturii, astfel iar era nevoie de gandire. Au dat invataturile mai departe, apoi au inceput sa le scrie si astfel urmasii au fost invatati de mici, sa fie inteligenti. Daca lasi un copil in jungla, n-o sa fie cel mai destept, inteligent, superior ...etc decat restul animalelor.

| horia2012 a răspuns:

Pentru ca noi avem ceva ce niciun animal nu are. (cel putin nu s-a descoperit). RATIUNE.
Citeste aici ce e ratiunea:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ra%C8%9Biune

| daniel18 explică:

'Protozoarele" spun oameni caci sunt primele animale care au aparut pe pamant.
De la protozore pana la om, de ce nu a evoluat si celelalte animale ca si omul?

| Джурий_Катька_1986 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu a facut omul dupa chipul sau si evident sa fie cel mai inteligent si poate mai fi un motiv ca este cel mai raspindit si poate creea diferite inventii

| MellyB a răspuns:

Pentru ca omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu! (: