| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce pasarile au aripi si zboara si eu nu am aripi si nu pot zbura? Credeti ca va avea omul vreodata aripi,si va putea zbura? Va putea vreodata medicina moderna si tehnologia moderna sa-i planteze omului aripi? Totusi cum pot pasarile zbura, prin ce mecanisme biologice?

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Dumnezeu?

| Sn4k3 a răspuns:

Daca scriai intrebarile pe google gaseai o multime de articole.
http://www.zooland.ro/anatomia-zborului-de-ce-pot-zbura-pasarile-3842
http://www.toateanimalele.ro/Articole/Pasari/Zborul.php
Si nu cred ca o sa aiba omul vreodata aripi :)).

| Florentina9210 a răspuns:

RedBull iti da aaripi. laughing Incearca-l!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai din punct de vedere biologic noi nu putem zbura cum o fac pasarile din mai multe motive.
Nu stiu daca medicina moderna si tehnologia o sa faca omul sa aiba aripi ca pasarile, e putin probabil ca asta sa se intample in viitor dar cine stie.
In prezent putem zbura dar nu cu aripi ci cu avioane, elicoptere, baloane cu aer cald ne ajuta sa ne deplasam de la sol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât existențialism în prima întrebare...

Poți găsi destule articole despre păsări și anatomia lor, de ce zboară, cum zboară etc. Dacă știi puțină engleză e și mai bine.
Cred că e posibil și acum să-ți atașeze aripi și să dai tu din brațe, dar evident că n-ai musculatura și scheletul formate pentru așa ceva.

Daedalus și Icarus sigur și-ar fi dorit să trăiască pe vremea asta.

| 6684464 a răspuns:

Ori ai 12 ani ori nu ai trecut pe la biologie(in legatura cu pasarea).

Omul a evoluat din maimuta, unde vezi tu ca maimuta zboara? laughing

| MeForeverAlone a răspuns:

Ciudată întrebare, dar tot odată interesantă. De ce nu putem zbura? Da, o intrebare chiar bună, aș putea spune. Ei bine, tot ce pot să-ți răspund e: pentru că așa ne-a făcut Dumnezeu.
Nici câinii nu au aripi, nici pisicile și nici șoarecii. Șerpii săracii de ei n-au nici membre, doar se târăsc. Acuma hai să ne plângem și că n-avem coarne. Da o coadă de vulpe n-ar fi bună?
Până la urmă nu le putem avea pe toate. Părăsile, de exemplu, nu au mâini. Ți-ar plăcea să ai aripi în loc de mâini? Ai văzut, ele se hrănesc cu ciocul. Șerpii nu au membre, dar nu au nevoie decât de gură pentru a-și umple burtica. Nici nu știu pe unde se ușurează happy
Taurii nu pot decât să dea cu coarnele în pământ, sau în cine îi enervează, ori în cine au ei chef.
Ce ai fi vrut? Aripi, coarne sau coadă? Ori pe toate trei?
Noi nu avem nevoie de astea. Am fost dotați cu o minte sclipitoare, care nu ruginește, nu poate fi rănită ca o aripă și nu poate fi ruptă ca un corn. Pentru ce ne trebuie aripi? Nu noi, oamenii, cu mâinile noastre simple, am inventat tot ce există pe pământ, și vom mai inventa? S-au inventat chiar și mașini zburătoare. Aripi de ce nu s-ar putea face?
Am o idee mai bună. De ce nu le inventezi tu? Ai ajunge bogat și faimos, până la urmă happy

| Brieezer a răspuns:

Păsările pot zbura pentru că așa au fost concepute. În aripi ele au saculeti cu aer care le ajuta la portantă. Poți și tu zbura în ziua de astăzi cu avionul, elicopterul planorul...