| Dalmore a întrebat:

De ce pe crestini ii ofenseaza ideea de a se trage de maimute?

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E mai liniștitor să alegi varianta mai frumoasă decât să gândești

| Simpatic a răspuns:

Nu pe crestini ci pe oameni in sine, s-a tot discutat asta tinere, aceea a fost o teorie a lui Darwin care a capatat adepti naivi si ca orice teorie si eu pot spune multe.
Eu daca ti-as spune faptul ca zeul Cthulhu exista prin prisma faptului ca a fost lansat de Hp. Lovecraft i-a dedicat si un cult care are adepti inca, este adevarat crezi?

| RAY a răspuns:

Nimeni nu se trage din maimute,este o tampenie sa afirmi asa ceva,si un copil stie ca sunt mai multe speci de mai maimute doar ignoranti nu stiu,cica tras din maimute,care specie de primate s-a transformat asa peste noapte in oameni,lipsa ratiuni trezeste monstri credintei bazate pe ignoranta totala,omul a evoluat ca toate primatele,animale de azi, nu ne am tras din maimute, nici ele nu sau tras, omul este o primata care a evoluat dea lungul timpului, o specie nu evolueaza in una care deja exista, cimpanzei nu evolueaza in oameni sau uragutani in cimpanzei, astea sunt tampeni

| Dalmore explică (pentru RAY):

Ia o gura de aer

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Te-ai enervat fata

| Dalmore explică (pentru RAY):

Vorbesti singur, fata?

https://www.youtube.com/watch?v=eY52Zsg-KVI

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Da fata, tu cand scrii nu auzi o voce acolo in creier

| Dalmore explică (pentru RAY):

Cat de fals poti fi laughing. Cand aveam poza cu mine nu stiai cum sa ma mai pupi in fund, acum ca am facut niste modificari vii cu figuri din astea. Sa-mi pun poza, sa te transform iar in mielusel?

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Poza cu tine? eu am vb vreodata cu tine? cand?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Evolutia nu exista,ori nu asa cum a fost ea zugravita. Daca ar exista ceva gen cum se crede,ori sa crezut,ar fi trebuie sa fi vazut specii noi zilnic laughing ceea ce nu se intampla.

Nici o specie ce o stim,absolut nici una nu o sa evoluieze vreodata in altceva, niciodata in conditiile aratate de aia ce au enuntat teoria asta.
Poti lua toti indivizii dintr-o specie si sa le schimbi conditiile de viata, toti absolut toti vor crapa laughing te asigur de asta.
Atunci cum apare o specie? Ala care sa chinuit o viata, atat stia, a spus si el doara cea observat, dar asta nu inseamna ca lucrurile stau asa cum au fost ele observate.
EU cred ca o specie noua apare doara in anumite conditii si asa foarte usor laughing nici nu trebuie sa treaca milioane de ani asa cum se spune.

Nu stiu daca asa o fi dar eu am teoria mea cu privire la aparitia de specii noi.
Iti zic pe scurt. Luam 2 plante din specii difertite.Ele nu se pot incrucisa corect? Dar acest fapt nu este 100% sigur ca nu se pot incrucisa, exista o mica posibilitate ca ele tousi sa o poata face.

Acum sa zicem ca chestia asta s-a intamplat, asa aparu o planta noua, total diferita de cele 2 corect? In continuare ce se intampla? Daca noua planta nu are dusmani naturali, ma refer sa placa unui erbivor so manince laughing in cazul asta dispare, s-a dus dracu, nu mai putem vedea acea specie.Deci daca no consuma nimeni,daca ea apare in anumite conditii,stiu si eu la marginea unor zone unde nu prea are concurenta,ea se va perpetua,se va inmulti,va ocupa acel areal si apoi usor usor in timp se va adapta si specializa la acel mediu in care aparu.

cam asta este dupa mine evolutia,nu ca o specie ocupa un areal anume, cu anumite conditii, acele conditii se schimba, iar cu ele trebuie sa se schimbe si acea specie, ori se schimba ori dispare.Total fals.acea specie niciodata nu se va schimba,ea este perfect adaptata la acele conditii,iar sa se poata schimba nu o va putea face,daca conditiile se schimba dispare si ea.
Ia tu milioane de animale sau ce sa zic,ia pinguinii toti si dui la ecuator,te asigur ca toti,dar absolut toti vor disparea.

Cum ar putea apare o specie noua din acei pinguini? Daca printr-o minune laughing un pinguin ar calarii,sau sar lasa calarit mai stiu eu de ce alt animal de la ecuator,si printr-o alta minune ar rezulta un embrion,atunci ar apare o specie noua.
Altfel nici o sansa,absolut nici una. Faptul ca speciile isi schimba coloritu,sau gabaritu,asta nu arata nimic,nu duce spre aparitia unei noi specii deloc. Daca ai mancare maninci mult si te faci gras laughing daca faci foamea slabesti,scandura de gard laughing dar nu te vei schimba niciodata.

Aparitia unei specii noi presupune un nou individ aparut din specii diferite.
Sa dau un exemplu calaresti oaia cu cainele laughing ceva de genul asta.Din cauza asta cei mai multi spun ca o noua specie apare in milioane de ani,tocmai pentru ca nu se intampla sa iasa ceva din ce am spus mai sus asa des,dar nu din cauzele aratate de aia ce ne explica evolutia.

Concluzia? Evolutia apare NUMAI datorita modificarilor genetice majore,atat nimic mai mult,si DOAR daca individul aparut nu are dusmani,care sal elimine,plus conditii sa stea linistit acolo unde aparu.

Restu is basme,ca era odoata ca niciodata un mamifer care locuia pe linga ape,la un mom dat mancarea disparu,el a vazut ca era ceva mancare in ape asa ca a intrat in apa si minca de acolo ce putea,si tot asa pana cand aparu BALENA laughing fals,toate astea is basme.
Nici un mamifer de uscat indiferent care ar fi el,bagat in apa,toata specia lui bagata in apa,te asigur ca va crapa pana la ultimu,nu va supravietui absolut nici unu.

Sa fi aparut balena de care vorbeam,acel mamifer ce traia pe linga ape,sigur si-o fi traso cu o specie din apa,bag mana in foc pentru asta,doara asa ar fi putut aparea balena,nu ca sia schimbat acel mamifer conditiile sia trebuie sa se adapteze la viata acvatica.

Acel mamifer de uscat sia traso cu altul acvatic,aparu un individ nou,care n-a fost papat de nimeni,care s-a dus in apa undeva,unde nu prea misunau alte vietati,adica sa nu prea aibe concurenta si asa aparu balena.
Eu asa cred ca apar noi specii,nu povesti ce zic astia.

Deci ai dreptate sa spui ca nu ne tragem din maimute,probabil exista un mamifer care sia traso cu alte animaluri laughing si asa aparuram noi, apoi sia mai traso si cu alte animaluri si aparu maimutele, ala da specimen, si-o tragea cu ciene apuca pe unde prindea, sau pe care prindea laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru Dalmore):

RAY e fată? Asta ar explica multe, dar mă cam îndoiesc.

| Sn4k3 a răspuns:

''Dumnezeu a creat oamenii dupa chipul si asemanarea lui'', daca se trag din maimute, nu prea ar mai merge ideea asta. Deci de asta.

| Theo94 a răspuns:

Teoria evolutiei spune ca omul a evoluat dintr-un stramos comun cu al maimutelor de astazi la fel si ele (dintr-un stramos comun).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma ofensează.
Dar presupun ca li se pare jignitor.Lut si duh sfânt suna mai bine decât descendenții unor animale păroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe majoritatea nu ne ofenseaza ideea evolutiei, dar pe mine cel putin ma enerveaza ateii cu studii mult inferioare mie care, cu orice ocazie, incearca, fara dovezi ample, sa ma convinga ca ma trag din maimuta. Eu stiu ca totul a evoluat din celule, adanc sub apa, apoi s-au dezvoltat pesti si apoi s-a trecut pe uscat drept viermi etc. Exista o gramada evidenta plauzibila despre acest lucru, comparativ cu o simpla teorie a unui frustrat pe nume Darwin.

| Madesz a răspuns:

Pe mine nu ma ofenseaza ideea :j
Fiecare crede in teoria cea mai plauzibila a aparitiei omului
Evident ca majoritatea crestinilor merg pe varianta,, Adam si Eva,,

| Rihhana1 a răspuns:

Deoarece le contrazice teoria.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Pe un crestin adevarat nu cred ca il ofenseaza ideea ca se trage de maimute, un crestin adevarat nu considera ca tragerea maimutei influenteaza cu ceva religia sau credinta crestinilor.
Crestinii adevarati sunt oameni deschisi la minte oameni care isi dedica timpul si activitatile in voia Domnului, poate exista si crestini care se simt ofensati daca le spui ca noi oamenii ne tragem din maimute, gorile, urangutani dar dupa parerea mea daca vreun crestin este deranjat de acest lucru probabil e frustrat, fanatic. si, obsedat de Cuvintul Lui Dumnezeu a uitat sa-l Slujeasca pe dumnezeu asa cum ar trebui ca si crestin, deci fanatic. Ca si cum ai spune; Noi credem in dumnezeu haideti sa dam foc biblilor Dumnezeu ne va salva... big grin