| Nilsson a întrebat:

De ce percepem un apus de soare ca fiind ceva frumos?

Pana la urma e tot o sursa de radiatie electromagnetica de o lungime de unda diferita.

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

De ce curcubeele ni se par frumoase?

| Nilsson explică (pentru Catrice):

"De ce curcubeele ni se par frumoase?"

Si mai buna intrebarea.
Sa spun parerea mea: pentru ca Dumnezeu le-a daruit oamenilor calitatea de a aprecia ce este frumos, fie ca vorbim de un apus de soare, un curcubeu, o mare turcoaz sau niste munti inzapeziti in departare.
Orice alte explicatii pur si simplu nu tin.

| Darkmagic a răspuns (pentru Nilsson):

Acum 3 ore | Nilsson:
"Dumnezeu le-a daruit oamenilor calitatea de a aprecia ce este frumos,... Orice alte explicatii pur si simplu nu tin."
______________________
Pe 5$ ca tin? happy
Sau nu prin Cadere, omul si-a daruit singur capacitatea de a vedea ce este frumos si urat, bine si rau?
Oricum, misto raspunsuri!

| Nilsson explică (pentru Darkmagic):

Pai cam toate raspunsurile sunt mi se par lipsite de consistenta, in afara de cel al userului RoCkKiD care macar a oferit cat de cat o explicatie.
Era mai interesant sa fi auzit de la tine o parere.

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Culori, atmosfera, lumina aia faina pe care o produce big grin

| RoCkKiD a răspuns:

E o chestie romanticizata de arte. Fotografiile, picturile care infatiseaza apusurile de soare au facut din acest banal eveniment ceva special.

E o chestie invatata social, nu toate culturile au aceiasi pasiune pentru apusuri.

| Nilsson explică (pentru RoCkKiD):

Asta ar insemna ca cei care nu au avut nicio tangenta cu artele sa nu considere un apus de soare ca fiind ceva remacabil, dar eu am observat ca pana si pe oamenii simpli de la tara cam raman un pic cu gura cascata la globul rosiatic care se ascunde dupa dealuri.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nilsson):

Cine zice ca oamenii de la tara nu au acces la arta? Pana si cei mai saraci au televizor si serialele romantice (indiene mai nou) sunt foarte la moda. Cinematografia e o foram de arta, or fi citit niste carti in tinerete, au auzit o poezis de eminescu etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E aceeași radiație trecută prin praful din atmosfera pământului. Deci nu e aceeși, ci doar ce rămâne din ea.

| Frank51 a răspuns:

Alta lungime de unde inseamna alta culoare, respectiv o culoare care arata mai bine si este placuta la vedere.

| Nilsson explică (pentru Frank51):

Si de ce ar fi culoarea unui apus mai placuta?

| Frank51 a răspuns (pentru Nilsson):

Intrebare tampita. Pentru ca pur si simplu este mai placuta la vedere.

| Dalmore a răspuns:

Pentru că ne plac culorile și le asociem cu lucruri pozitive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l percep ca pe ceva frumos

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Ok. Dar percepi ceva ca fiind frumos in lumea asta?

| sopranaCadaverica a răspuns:

Inca inainte de a corela frumusetea apusului cu arta (estetica), cinematografia, literatura, mitologia si asa mai departe, a existat o atractie, o semnificatie in jurul ideii de asfintit (ca exemplu, in Egiptul Antic), si de cele mai multe ori, simbolistica momentului a fost intalnita in religie, spiritualitate, filosofie ca fiind ceva nefast/imbucurator/meditativ (asociat cu moartea si renasterea); oamenii din trecut apreciau fiecare moment al zilei si ofereau semnificatie, fiind in comuniune cu natura, pe langa faptul ca indivizii au simtit dintotdeauna o atractie inexplicabila fata de acele culori ce inspira intimitate, caldura, un simt patrunzator si melancolic (estetic vorbind, si nu conteaza perioada istorica) - un apus poate fi privit pur si simplu ca un spectacol al naturii chiar si de omul care dpdv ''cultural'' nu ar fi ''atras'' sau miscat de asa ceva. Cine are timp pentru el, respectiv natura, se va opri in loc si va fi magulit de lumina unui crepuscul. Nu e nici frumos, nici urat daca nu acorzi atentie, daca nu stai sa il privesti, daca ma intelegi. happy

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu il percepeam (poate inca o fac) ca pe ceva trist, sfarsitul unei zile, timpul care se scurge pe langa mine...

| Nătărău a răspuns:

Pentru că stratul atmosferic _e mai dens_ în acele momente (la fel ca la răsărit) și face soarele mai _privibil_ decît ca în restul zilei.

| Nătărău a răspuns:

Știai că soarele poate fi privit cu ochii închiși?

| User23434 a răspuns:

Pentru ca da

| anonymus4106 a răspuns:

Din același motiv pentru care oamenilor li se par mai frumoase și mai atrăgătoare unele persoane față de altele.