| Antipaticu a întrebat:

De ce Romania e o tara saraca, cu toate ca detine multe resurse naturale?

33 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Numai dati vina pe guvern... tara arde si baba se piaptana
Daca lumea s-ar revolta, atunci situatia s-ar schimba...dar cu cine frate?

| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca nu avem "cu ce" / "cu cine"!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu așa guvern bogat ce mai vrei?
Pa, pa.

| Ecea a răspuns:

Pentru ca asta ne dorim.
Asa este mentalitatea romanului.
Nu vrem sa fim altfel,daca am vrea,am face ceva,dar uite ca nu facem nimic, deci in concluzie, acesta este raspunsul.
NU VREM!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Pentru ca sefii prosti si idioti nu au profitat de aceste resurse,si au vandut terenuri strainilor,care acum profita la maxim de ele.
si in plus,in Romania se fura la greu, tot ce se poate, si cat se poate.

| Rapplex a răspuns:

Pentru ca avem o populatie cretina,nepasatoare, care se roaga la pietre si asteapta caldura iarna, care voteaza pe 1kg de faina si 1kg de ulei etc.Conducatorii nu au nicio vina, poate doar ca au fost alesi.Sincer, chiar si eu daca as conduce un popor atat de retard, mi-as baga ceva in toate.

| Rapplex a răspuns:

Avem posibilitatea sa hranim 80 de milioane de oameni si noi importam totul.Si aurul pe care il avem ni`l exploateaza americanii.In alte tari, cand nu le convine ceva ies pe strada sute de mii, dar la noi abia daca se strang 8000, din care peste 50% is pensionari, nu`i de mirare.Suntem praf, de la sport,medicina,economie,vamesi,judecatori, guvern si pana la gandire, rationament etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Antipaticu):

Oricum Romania nu ar avea tupeul sa isi ridice privirea spre Rusia.Sa nu uitam, cand s`a anuntat instalarea scutului antiracheta in Romania, Rusia si-a indreptat rachetele nucleare spre UE.Si in cazul elitelor, ele se formeaza in strainatate pentru ca aici nimeni nu e apreciat, sistemul fiind mort

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Antipaticu):

UE e oricum pe moarte, fiindca nemtilor nu le prea mai convine sa sustina toate tarile.Din lacomie, au acceptat tari ca Romania in UE, care nici peste 10 ani nu ar fi la un nivel potrivit pentru UE.Norvegienii si elvetienii fac bine ca nu intra in UE, deoarece o duc extrem de bine si daca ar intra ar trebui sa sustina parazitii corupti.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Din cauza celor de sus.Vor totul pentru.ei.

| Deny1333 a răspuns:

Când cineva dintre ăştia mai "importanţi" aşa se va gândi să le folosească într-un scop benefic României şi se vor folosi banii cu cap, nu doar cu burta; atunci nu va mai fi săracă.
Mai avem de aşteptat.

| Λndrei a răspuns:

Pentru ca avem coruptie cu carul chiar si in cel mai mic satuc din Romania.Tragic!

| InsanelyWicked a răspuns:

1 pentru ca cei aflati la putere sunt preocupati sa se imbogateasca ei, nu tara.
2 pentru ca nu stim sa valorificam resursele naturale

| florin08 a răspuns:

Vina e in totalitate a noastra. Exact din momentul cand l-am dat pe Ceausescu jos s-a terminat smecheria.Din vina noastra au ajuns acesti baieti la putere.

| florin08 a răspuns:

Inevitabil o sa apara si un al treilea razboi mondial. Populatia globului creste resursele scad si noi o sa fim niste parasute ca in primele razboaie mondiale in care ne-am dat de o parte apoi ulterior ne-am dat de partea castigatoare.

| LaraDot a răspuns:

Simplu. Cei de la putere nu vor sa foloseasca banii de la UE pentru tara. II folosesc pentru ei. Daca i-ar folosi pentru tara, acum Romania ar fi aproape ca Germania.

| ღSคภ๔яค a răspuns:

Pentru ca nu avem conducatori buni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai avem resurce le-am vandut pe toate

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Viata in Romania e groaznica tu ai vazut ce preturii sunt la mezeluri? nu stu unde o sa ajungem chiar nu stiu

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Emigrez oriunde aici morrrrrrrrrrrrr

| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Ma refer doar la doua mici exemple de notorietate. Bratarile de aur din tezaurul dacic insusite de un parlamentar care a facut comert cu ele si scandalul legat de mina de aur de la Rosia Montana. Ar fi o explicatie?
http://www.descopera.ro/......ul-vindeca

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Da, sa nu ne aducem aminte de prea multe ca e mai sanatos pentru noi. big grin Acum, nu referitor la Romania. Ai urmarit interviul cu Aaron Russo pe youtube? E fantastic tipul. A avut curaj. Insa asta la costat viata. La fel si Saviano, jurnalistul-scriitor de 29 de ani, din Italia care a dat in vileag cu nume, date, documente activitatea mafiei in Italia si acum e urmarit de ei. Garzi de corp si schimbarea domiciliului lunar. A afirmat intr-un interviu, ca daca i-ar sta in putinta sa dea timpul inapoi nu s-ar mai amesteca si n-am mai avea curajul sa faca acele dezvaluiri.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Antipaticu):

Sau cei buni depun armele caci isi dau seama ca lupta cu morile de vant si asta e tot o intelepciune. Imi conserv energia decat sa o risipesc inutil.

| Rapplex a răspuns (pentru Antipaticu):

Oricum, cu ce datorie are Romania la ora actuala, 1 miliard de dolari e maruntis.

| opium a răspuns:

Pentru ca suntem o tara de babe pupatoare de oase,pentru ca suntem un neam de boșcaiți,pentru ca in campanie electorala se tine cu ala care da mai mult vin,pentru ca populatia in loc sa caute solutii si se razvrateasca sta la birtul din colt si isi bea mintile. Ah,ca sunt sus-pusi niste papagali, e si asta adevarat, dar revenim la ce am spus anterior-e strict vina noastra.

| tanciuu a răspuns:

Pentru ca oamenii nu stiu cum sa se foloseasca de pamintul si alte bogatii ale tarii