| AvalohAlyn a întrebat:

De ce sanatatea,medicamentele si tratamentele costa? Parca sanatatea nu are pret, asa ar trebui sa fie, nu credeti? Ar trebui sa fie gratis dreptul la viata si universal dar in zilele noastre costa destul de mult si sa traiesti..Consideri ca sanatatea ar trebui sa aiba pret?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, statul ar trebui sa ofere gratuit cetatenilor urmatoarele: invatamant, sanatate, locuinta si loc de munca.
Acest tip de capitalism care este raspandit in lume este pur si simplu sinistru. Eu nu pot sa inteleg, de ce sa lasi cativa oameni sa faca averi de zeci si zeci de miliarde de euro, in timp ce altii mor de foame si traiesc pe strazi, statul ar trebui sa intervina si sa nu lase sa existe oameni ai strazii. Nu inteleg de ce unii sunt obsedati sa stranga averi colosale pentru ca oricum dupa 100 de milioane de euro, traiesc lipsiti de grija toata familia si inca 3 generatii dupa. Poate gandesc eu gresit, dar sincer acest capitalism este prost, ar trebui sa se gaseasca un sistem economic combinat intre comunism si capitalism, adica sa-l lasi pe om sa-si faca o afacere, dar sa nu-l lasi pe altul sa traiasca pe strazi.
Traiul de viata in Libia in perioada lui Gaddafi:
http://ioncoja.ro/......tatura-sa/

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca nu se gaseste nimeni sa le furnizeze gratis. Pentru fiecare medicament, e nevoie de multe milioane de ore de munca ale unor specialisti foarte bine pregatiti. Oamenii astia trebuie platiti, ei nu pot munci voluntar. Fiecare medic munceste 10-20 de ore voluntar pe saptamna, dar nu poate munci 70 de ore voluntar pe saptamana, fiindca ar fi muritor de foame. Chiar, tu cam cat muncesti gratis pentru sanatatea altora? Sau cat esti dispus sa muncesti?

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Se refera la faptul ca statul ar trebui sa ofere gratis medicamente si tot ce trebuie populatiei, pentru ca si oamenii muncesc, deci ei tin statul si din munca lor si taxele platite statul "traieste".

| Brigaela a răspuns (pentru Kogaion):

Statul nu este o entitate abstracta, statul este totalitatea noastra. Statul nu are de unde sa scoata bani prin magie, toti banii statului sunt banii nostri. Tu vrei sa spui ca statul ar trebui sa ia taxe mai mari de la cetateni si apoi sa le ofere acesti bani sub forma de servicii medicale gratuite. Dar statul deja face asta la un nivel suportabil, fiindca ai fi frustrat daca statul ar spune: da-mi 90% din banii castigati din munca pentru servicii medicale. mai ales cei acre inca nu sunt bolnavi ar fi nemultumiti de faptul ca ar trebui sa rabde de foame pentru a plati altora servicii medicale. Trebuie sa existe si aici un echilibru. Serviciile medicale sunt servicii foarte scumpe, fiindca la baza lor sunt oameni foarte ducati si educatia costa si trebuie platita. Un cercetator medical ajunge la o descoperire dupa 20-25 ed ani de munca grea numai daca este foarte foarte harnic si inteligent. 98% din populatie nu ar putea ajunge la acel rezultat, fiindca le lipseste inteligenta si tenacitatea necesare. De aceea acei 98% trebuie sa plateasca pentru munca super-calificata a celor 2% care pot. Daca ar fi sa investim cat trebuie, ar trebui ca celor care nu pot face cercetare medicala si medicina sa le lasam doar bani de subzistenta, cat sa manance paine goala si uneori cartofi, restul banilor trebuind sa fie investiti in medicina. Ceea ce nu este corect si nu ar putea fi acceptat. Poate tu ai accepta asta, sa muncesti din greu, sa ai doua joburi full-time si peste 99% din banii tai sa mearga la sanatate, adica sa muncesti pentru a castiga sa zicem 4000 de lei pe luna, iar tu sa primesti 200 de lei din ei, dar nu multa lume ar accepta

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Dar inainte de ce se putea ca sanatatea sa fie gratuita? Acest capitalism lasa oamenii sa moara pe unde apuca in loc sa-i salveze. Chiar asa de greu e ca statul sa subventioneze toate aceste lucruri? Adica eu ma gandesc ca decat sa-ti vinzi resursele naturale cum ar fi petrolul, gazele naturale, aurul, etc (cum am facut noi). Si sa aduci totul de la legume, legume, materiale de constructii, etc. Mai bine le facem la noi in tara si ghici ce? Cresc locurile de munca si implicit si PIB-ul tarii. Este o discutie lunga, noi trebuie sa intelegem ca suntem trecatori pe aceasta lume si nu este corect daca te-a ajutat Dumnezeu sa te nasti intr-o familie buna si intr-o tara frumoasa, sa nu-ti pese de ceilalti si sa-i lasi sa moara de frig, foame si boli, doar pentru ca nu au bani.

| Brigaela a răspuns (pentru Kogaion):

Nu s-a putut niciodata. Se poate in CUba, fiindca acolo statul le ia oamenilor totul (gandeste-te ca de-abia de curand au avut voie sa isi cumpere aparat de radio si numai 1% din populatie isi permite sa aiba un radio, fiindca este extrem de scump pentru veniturile lor)
In Romania comunista, ingrijirea medicala era la pamant. Gandeste-te numai la miile de copii imbolnaviti de SIDA in maternitati, fiindca statul refuza sa dea banii pe seringi si ace de unica folosinta. Sau la bolnavii de Parkinson sau epilepsie care isi cumparau medicamente de pe piata neagra, aduse din Ungaria, Bulgaria sau Serbia, fiindca statul refuza sa cumpere medicamente epntru aceste boli, pe motiv ca medicamentele sunt prea scumpe si in Romania nu exista pacienti care sa necesite medicamente atat de scumpe.
Statul, asa cum ti-am zis, nu este o entitate abstracta, veniturile lui provin din munca noastra. Nu mi-ai spus, ai fi dispus sa traiesti foarte foarte sarac si sa muncesti foarte foarte mult, astfel incat sa subventionezi aceste lucruri? Fiindca din munca ta si a mea s-ar subventiona.

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

V-am dat un exemplu din Libia ca se putea. Parintii mei mi-au spus ca pe timpul lui Ceausescu, nu plateai nimic in spital(poate doar spagi). Repet, daca statul ni ar fi unul mafiot, si-ar fi pastrat resursele naturale si nu ar desfiinta locurile de munca, ar fi bani pentru ca lumea sa primeasca servicii medicale gratuite. Asi fi fost dispus sa muncesc cum ati spus dvs, DACA statul nu ar fi fost unul mafiot cum este al nostru unde ANUAL se fura PESTE 8 MILIARDE DE EURO din sistemul sanitar. Sa ne reamintim de Hexi Pharma? De mortii din colectiv care atunci cand au ajuns in strainatate, erau plini de virusi din cauza infectiilor din spitale? Nu inteleg de ce potrejezi acest sistem.

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Mai am o intrebare pentru dvs, observ ca aparati OMS si spune ti ca nimeni nu ne vrea raul. Imi explicati si mie, daca la o infectie cu HIV virusului ii ia aprox 20 de ani sa ajunga la SIDA, cum in primii ani de la declansarea acestei epidemii se mureau pe capete? Toti care aveau HIV si urmau tratamentele conventionale mureau in cativa ani, iar cei care nu luau nimic, multi traiesc si astazi. Va rog( daca doriti) sa urmariti documentarul House of Numbers(esti subtitrat si in romana), acolo o sa-i vedeti pe cei care au descoperit HIV/SIDA cum spun ca au creat acest virus pentru decimarea populatiei.

| Brigaela a răspuns (pentru Kogaion):

Durata de instalare a SIDA este variabila, intre 6 luni si 20 de ani. Depinde de cantitatea de virusuri care a fost inoculata (este cu atat mai scurta cu cat cantitatea a fost mai mare), de poarta de intrare (este mai scurta daca inocularea s-a facut direct in sange si mai lunga daca inocularea s-a facut pe cale sexuala), de tulpina de virus (sunt unele mai agresive si altele mai putin agresive), de varsta pacientului (evolutia este foarte rapida la copii si mai lenta la varstnici), de starea lui de nutritie (cu cat pacientul este mai malnutrit cu atat evolutia este mai rapida).
Din pacate, nu exista nici un pacient care sa nu fi luat tratament si sa fi supravietuit. Toti cei acre au supravietuit mult au luat tratament. Cei diagnosticati tardiv, care nu au luat tyratament, au facut SIDA intr-un timp variabil si au murit foarte repede.
Documentarul ala este o bataie de jocv la adresa inteligentei, pana si un copil de clasa a sasea are destule cunostinte ca sa-si dea seama ca e o manipulare pentru prosti. Pana la urma, stim cu totii ca virusul HIV a fost gasit in niste preparate realizate in anii 1920, din sangele unor tribburi africane care mureau de o boala misterioasa. cat de ignorant sa fii sa crezi ca inainte de 1920 cineva a creat un virus sa decimeze populatia? Nu mai urmari prostii din alea, o sa te spele rau de tot pe creier si nu o sa mai intelegi nimic din viata, o sa ajungi sa crezi tot felule de idei paranoide si o sa te aduca in pragul nebuniei.

| Kogaion a răspuns (pentru Brigaela):

Eate clar ca nu vom ajunge la un consens, fiecare ramane cu parerea lui, daca dvs spuneti ca 2 doctori premiati cu Premiul Nobel, spun prostii + alti doctori recunoscuti mondial, doar ca nu va convine dvs, eu ma retrag. Si inca ceva, cazurile din 1930, au fost infectati de la cimpanzei cu ceva ASEMANATOR HIV ului, nu cu HIV, pentru ca in ziua de astazi, s-a dovedit ca HIV ul se poate instala doar la oamen, nu la animale!

| relian a răspuns:

Tu ai munci gratis pentru cineva sau pentru ceva? Cine o sa iti dea de manncare, unde o sa stai si asa mai departe? Dreptu la viata ar trebuie sa fie gratis, iar daca n-ar fi medicamentele atunci ar ramane numai persoanele sanatoaswe si nu am mai avea bolnavi intre noi, cei care se imbolnavesc sunt eliminati.Vezi tu in lumea salbateca animale debile, bolnave, schioape etc, oarbe? Deci animalele nu au nelvoe de medicamente, dar au dreptu la viata gratis.Hai sa avem si noi asa dreptu la viata tot gratis.Omu prin faptul ca sia ajutat aproapele a adus oamenirea unde se afla acum, adica linga prapastie.Il ajuti pe un bolnav sa supravietuiasca si el ce face? Face urmasi care vor avea urmari naspa de tot asupra speciei, apoi venim si ne plingem ca nu avem dreptu la viata.Cine nu te lasa sa traiesti? Si uite asa unia au vazut siau dat seama ca se poate face parale de pe urma asta si asta fac, Nu e vina lui ca face medicamente si te ajuta, dar iti cere bani, e vina alora care au conceput urmasi stiind ca vor transmite boli mai departe, dar nu lea pasat.

| Kogaion a răspuns (pentru relian):

Doamne fereste! Ce gandire criminala pot avea unii! Si daca in lumea aia se intampla sa fii ti cel bolnav, ce faceai? Mai bine ai invata sa scrii corect! 10 clase se fac inca gratis.

| relian a răspuns (pentru Kogaion):

La fel si tu, de regula unia vorbesc sa nu adorma, cred ca e si cazul tau.Ar fi bun sa o iei de la gradinita, cred ca ti-ar prinde bine.Tea invitata care la ciorba cumva? Nu iti place ce scriu, cum scriu du-te si cata de tigaiile tale.Cand o sa vin eu sa vorbesc cu tine atunci poti sa scoti ceva balarii, pana una alta du-te mai baga 3-4 matanii mai bate c eva cruci si lasa-ma pe mine cu gandirea mea.Si pe viitor ai face bine sa comentezi aluia c are intreaba, asta asa ca idee, iar daca tot te bagi in seama cu cineva neintrebat, ai face bine sa vorbesti frumos, daca nu primesti ceea ce cauti.Esti un mucea cu mucii in barba vii tu sa dai lectii unora care nici nu tia cerut parerea macar.Nu te mai chinui sa scrii ceva ca te si reclam, unia din voi pe bune merita reclamati, te durea pe tine grija mea sau ce gandesc eu, du-te si fa c eva util mai bine, da cu matura fa ceva daca sa vorbesti frumos, normal nu te pricepi.

| cristimihailov a răspuns:

Sanatatea este cel mai mare business al lumii la ora actuala, langa armament.

Pastreaza-ti-o ca daca o pierzi nimeni nu ti-o da inapoi.

Si de ce s-ar inventa vreun medicament care sa te vindece cand ar putea doar sa iti faca managementul bolii si sa revii mai des?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Guvernele sunt corupte de banci si corporatii. https://www.youtube.com/watch?v=NASaIrzab6k

| drutzix a răspuns:

Si cine dracu crezi ca o sa munceasca sa te vindece pe gratis?
Faptul ca are un pret impinge industria spre inovatie.
Daca nu s-ar fi castigat bani din asta am fi ramas la tratamentul cu lipitori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicina este o afacere. O gramada de boli au fost create in laborator de evrei si aruncate apoi asupra oamenilor si dupa tot ei veneau cu un antidot cu care faceau miliarde.

| Elide a răspuns:

Sunt de acord cu tine! Sănătatea nu ar trebui să aibă preț tu nu vezi că dacă ai nu știu ce boala incurabila nu te tratează nimeni fara mii de euro, totul în viața asta costa! sad

| KiszMy a răspuns:

Sănătatea nu costă, dar boalele sunt prețuite.

| BeSmart17 a răspuns:

Nu cred ca sanatatea ar trebui sa aiba un pret....adica e dreptul nostru sa avem parte de sanatate ca si ceilalti