| anonim_4396 a întrebat:

De ce se numeste rochia-randunicii? De ce se numeste matasea-broastei? De ce se numeste coada-calului?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Matasea broastei pentru ca este un fel de alga de apa dulce asemanatoare la tesatura matasii dar in care inoata deseori broastele, iar coada calului pentru ca planta toata e asemanatoare unei cozi de cal.

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Rochita rindunicii, pentru ca are frunza asemanatoare cozii rindunicii, despicata in doua.

| Memecy a răspuns:

Nimic mai simplu oamenii batrani le-au denumit asa din mosi stramosi