| Catrice a întrebat:

De ce se zice ca răzbunarea este dulce?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca prostul se simte bine si satisfacut dupa ce face rau cuiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce naiba-i asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă elimină o tensiune de pe creier, din nefericire, în mod violent și distructiv. Dar poți interpreta și altfel acest cuvânt. Cu -răs în fața cuvântului se exeprimă o amplificare. Deci ar putea să semnifice întoarcerea binelui făcut, în mod suplimentar.

| doctorandus a răspuns:

Proștii cred că dacă te răzbuni rezolvi ceva.

| Catrice explică:

Nu.

| SilentRain a răspuns:

Depinde,am avut momente când am savurat suferința altora din plin
Și unele in care am suferit cot la cot cu "dușmanul"

| Dismally a răspuns:

Pentru ca asa este, cand cineva iti face rau si vine randul tau sa i-o platesti te vei simti mult mai bine, vei fi satisfacut happy

| Legion7X a răspuns:

Pentru că te satisface, și Nu îți place să fii de multe ori cel umilit.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Si pacatul este!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre otravă se zice același lucru. happy

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Nu știu nu am încercathee hee

| Pnin a răspuns:

Pentru că e satisfăcător să îți vezi dușmanul suparat sau nervos din cauza ta. E fain sa știi că ai puterea să-i strici ziua sau viata

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Pentru faptul ca elimini toata ura pe care o porti in tine asupra ceva ce nu suporti si prin aceasta actiune simiti o bucurie pe care nu ai simntit-o niciodata. daca te razbuni pe cineva este un inceput de psihoza care duce la situatii grave precum:Viol, crima, tortura! Daca ai de gand sa te razbuni doar rugaciunea fierbinte te mai poate salva! Roagate sa nu cazi in acest pacat ca este unul de moarte!big grin sanatatea Mintala este importanta dar sanatatea sufleteasca este esentiala!