| GabiNoS a întrebat:

De ce soarele nu mai este galben cum era acum 30+ de ani? Acum are culoarea alba si intensitate vizibil sporita. Temperaturile au crescut in medie cu 3-4 grade deja.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Pt ca vor sa suprime viata. Orice creste si infloreste cu ajutorul soarelui. Soarele reprezinta viata. Se dau zilnic cu substante care optureaza patrunderea razelor de soare. Sunt norii artificial creati, chemtrails. Cauta pe net. Sunt sute de avioane care imprestie zilnic substante ce creeaza o patura opaca intre terra si soare, razele nu mai patrund. Totodata nu mai poti respira bine, pentru ca ele contin diverse. Cauta pe net, au scos alge albe din mare. De ce? Pt ca nu mai patrunde soarele, nu mai are loc fotosinteza. Au ordin sa taie toti copacii. Se planteaza copaci modificati genetic, ce nu mai elimina oxigen, si nu mai au puterea sa absoarba dioxid de carbon. Se intampla in toata tara. Ard padurile peste tot, pe planeta. Din acelasi motiv. Suprimarea vietii. 30 ani. Fix din `89. Intelegi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Sonia822):

Vreau si eu ce fumezi tu.

| GabiNoS explică (pentru Sonia822):

Deja au fost taiati cei mai importanti copaci. Miniaturile care se numesc copaci in ziua de azi sunt doar de forma.

https://i1.wp.com/......g_2767.jpg
https://i.pinimg.com/......426798.jpg

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Delir.

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E la fel de galben ca acum 30 de ani si la fel ca acum 30 de ani, nici acum nu te poti uita direct la soare fara sa-ti asasinezi retina...ma rog, trecand peste faptul ca nu era galben nici acum 30 de ani la fel cum nu este nicia cum.

Temperaturile nu au crescut cu 3-4 grade in medie in ultimii 30 de ani, poate daca ziceai 1 erai mai aproape de valoarea reala. Daca eram la o crestere medie de 4 grade eram intr-o griza globala majora acum si vara te fierbeai la foc mic.

Da, incalzirea globala exista.dar nu e asa dramatica pentru moment. Partea dramatica o sa o prinda copii si nepotii nostri daca nu facem nimic. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spectrul solar nu s-a schimbat, nici nivelul de radiație la sursă.
S-a schimbat gradul de retenție al radiației de către atmosfera terestră, așa zisul efect de seră, datorită concentrației crescute de boioxid de carbon.

| relian a răspuns:

Acu 30 si ceva de ani tu aveai minus 30 si ceva de ani, iar la varsta aia vedeai lucrurile altfel decat le vezi acum laughing
Eu acasa la mama locuiam linga un rau, destul de maricel sal zicem asa.
Apoi a trebuie sa plec, ma mutai in alta parte, iar in orasul respectiv era un rau, destul de maricel.Cand eu am vazut acel rau atunci,am spus pfff pai ce asta e rau,sa va arat eu la mine acasa rau frate laughing apoi cand am ajuns acasa dupa alti ani sa vezi surprzia,raul meu imens, asta in gandirea mea, era de fapt un fel de sant in comparatie cu cel de unde locuiesc acum laughing ca sa vezi si tu al naibi rau urias se facu sant laughing

Cu alte cuvinte omul percepe lucrurile diferit, fctie de varsta si de locul unde sta, adica este invatat cu acele locuri si i se par mai altfel decat altele.
Poate or mai fi si alte aspecte implicate, dar astea 2 sigur fac diferenta.
Se aplica si in cazul tau, tu asa vedeai soarele acum 30 de ani cand tu aveai X ani, iar acum ai alta varsta si normal il vezi altfel.

| Celcestietot a răspuns:

De la revoluția industrială a pornit toată șmecheria cu creșterea temperaturilor. Cât despre soare, nu știu ce să spun. Nu erați voi cei care spuneați că peste nu știu cât timp o să moară soarele? Și nu mă refer neapărat să moară acum, ci sa se stingă treptat.

| Bizon95 a răspuns:

Pai pe vremea aia eram mai tanar
cerul era mai albastru
aerul era mai curat
si soarili' mai galben rolling on the floor

acum serios, se schimba clima din cauza cresterii de temperatura care e generata de soare (temperatura aia) dar cresterea e datorata poluarii... bineinteles ca in desert soarele "pare" mai alb cand te frige de nu te vezi

| Dandinelle a răspuns:

Poti sa ne dai niste link-uri unde ai gasit ca soarele da altfel de culoare? sunt curioasa.

| DorelExpertu a răspuns:

S-o fi subțiat stratu de ozon.

| GabiNoS explică (pentru DorelExpertu):

Mai degraba a schimbat cineva becul...