| Vernusio a întrebat:

De ce starea de bine dureaza atat de putin si se castiga atat de greu?

10 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Depinde de ce consideri tu ca este "starea de bine".

| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa inveti sa pretuiesti acele momente.

| Sn4k3 a răspuns:

Datorita mentalitatii.

| xerxes1 a răspuns:

Poate in cazul tau.

| Yukidaruma a răspuns:

Starea de bine este ceva relativ ce nu poate fi măsurat sau cântărit, ci doar interpretat. Durata este și ea relativă înturcât:

„Pune mâna pe o sobă fierbinte un minut și ți se va părea o oră. Stai cu o fată frumoasă o oră și ți se va părea un minut. Aceasta este relativitatea." — Albert Einstein

Cât despre câștig, acesta este direct proporțional cu dorința. Dacă dorința e mare, câștigul puțin va provoca nemulțumire. Un om nemulțumit este un om pentru care starea de bine este un dar rar. De aceea este bine să tânjești după ceva mic ca realizarea acestuia să-ți dea o stare de bine mare.

O seară faină!

| KronstadtResurrection a răspuns:

Pentru ca sunteti calici.

| EmanuelKant a răspuns:

Pentru ca oamenii se concentreaza foarte mult pe partea negativa si uita de cea pozitiva.

| MateiT a răspuns:

Pentru ca ai asteptari si mereu vrei o stare de extaz pentru a putea spune ca te simti bine
Uita-te la sistemul tau de credinte. Uita-te cat poti de adanc in subcobstient, traieste acolo si realizeaza ca starile negative, frica si suferinta fac putinele momente bune mult mai intense si in final mai dese

| AalyiaH0a a răspuns:

Pentru ca la fel de greu este sa faci bine.Si atat de usor sa faci rau.