| Jay1 a întrebat:

De ce ştiinţa ar accepta experientele NDE când nici nu sunt Biblice?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Pentru că fenomenologia există. Adică comunitatea științifică acceptă faptul că așa-numitele fenomene la limita morți au loc.
Dar explicația nu aceeași pe care ne-o dau în mod tacit religioși.
De ce?
Pentru nicio latură a științei nu poate demonstra existența conceptului de suflet la modul cum e înțeles el acum, sau mai bine spune nu putem defini dacă există sufletul și ce este el. Ne limităm doar la partea neuro-psihică a fenomenului, restul nu face poate face afrontul unei examinări științifice de rigoare, deoarece empiric vorbim ne confrundăm cu o dilemă falsă.
Cum putem dovedi exista a ceva dacă nu avem un mecanism de falsicabilitatea a acelui ceva? Nu putem! De aici rezultă că subiectul e nul, adică fără răspunsul. Răspunsul la întrebarea "există suflet" nu nici afirmativă, nici negativă căci nu putem preciza acest lucru.
Ce putem preciza/studia cu relativă exactitate, e ceea ce se întâmplă în creierul unei persoane aflate într-o experiență la limita morți.
Explicația (provizorie) este că creierul moare treptat nu instant, și în timp ce moare neuro-transmițori se descarcă la nivel bio-chimic sub formă unor impusuri electrice. Știm că ceea ce experimentează subiecți sunt ultimile clipe de viața, după ce aceste clipe se sfârșesc omul e mort. Dacă conștiința omului continuă după acest prag nu putem să ne pronunțăm doar să speculăm.

| Jay1 explică (pentru SG1995):

Bine - Moartea trunchiului cerebral constituie "point of non return" end.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea ta nu prea e clara asa ca o sa presupun ca te referi la motivul pentru care ar incerca sa combata ceva ce nici macar nu e relatat ca existent in biblie.

Ce nu intelegi in cazul asta este ca sfera paranormalului face referire si la alte chestii nu doar la cele crestine.

Cat despre acceptate, aici e o problema majora de etica si una de resurse. Prin natura lor experimentele astea NDE presupun ca cineva sa fie aproape mort si cam poti sa iti imaginezi de ce ar fi greu sa gasesti oameni ca sa isi doresca sa participe la un asemenea experiment. In acelasi timp, codul de etica al cercetatorilor ii impedica sa puna in periol viata unui participant in mod intentionat.

Lipsind componenta de etica nimeni nu va acepta sa sponsorizeze un asementea experiment pentru ca ce sponsor ar vrea sa fie asociat acel experiment in cazul in care esueaza si niste oameni mor.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Da e pseudostiinta nu au o metodologie stiintifica, nu au dovezi, nu e bibilcă, aşa că stiinta să accepete asa "CEVA "e imposibil.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Poate fi facut stiintific. Daca ai un esantion destul de mare si gasesti designuri experimentale care sa izoleze chestiile paranormale poti descoperi patternuri. Rezultatele nu vor fi litera de lege dar daca ar fi considetente in urma mai multor studii poti sa tragi nist concluzii cu o probabilitate de adevar rezonabila.

Răspuns utilizator avertizat