| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt asa multi Romani in Israel? Adica stim cu totii ce regim e acolo si totusi ai nostri sunt jumate de milion acolo.
Nu inteleg, poate ma lamureste cineva.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt romani de origine evreiasca. Care au ales sa se stabileasca acolo.

| RAY a răspuns:

Romani sunt peste tot in lume au plecat multe milioane in strainatate,se castiga bine, ai parte de medicina moderna, salar bun, e o tara frumoasa, e tara sfanta, nu e coruptie ca in ro

| Violleta2022 a răspuns:

Cateva sute de romani ti se par tie "jumate de milion"?
Unde ai vazut tu cifra asta, te rog arata-mi o statistica oficiala!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da am gresit eu, uite cifra reala.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Diaspora_rom%C3%A2n%C4%83

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe site ul ambasadei scrie ca traiesc vreo 80.000

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, conform Ambasadei României în Israel, în Israel trăiesc 86.200 de cetăţeni născuţi în România. Deci în niciun caz jumătate de milion.

În al doilea rând, la ce te referi când spui "Știm cu toții ce regim este acolo"? Israelul este o democrație parlamentară cu sufragiu universal, cu un nivel de trai mult peste România.

Israel: produs intern brut per capita: $43, 199
Romania: produs intern brut per capita: $13, 414

Iar la capitolul anti-corupție, Israelul este pe locul 34, iar România este pe locul 61.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Interesant ce spui happy
da m-am documentat gresit, dar totu sunt 210 mi, uite ce sppune aici.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Diaspora_rom%C3%A2n%C4%83

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca in aia 210 mii sunt inclusi si israelieni nascuti acolo din familii romane, aia nu sunt chiar romani

| StrongHeart a răspuns:

E posibil sa fie romani si in Sierra Leone, ce conteaza?

| Dandinelle a răspuns:

Tu stii situatia de-acolo doar de la stiri, daca tu crezi tot ce ti se spune la stiri o sa ai un soc total daca vizitezi tara respectiva. E o tara frumoasa, curata, coruptia nu este afisata asa pe fata ca in Romania.
Am auzit povesti inca de cand eram mica de cunostinte care au plecat acolo la munca, in constructii si s-au mutat acolo, pentru ca in primul rand erau respectati si tratati omeneste de angajatori iar seviciile publice nu erau asa corupte ca la noi in anii '90.
In acelasi timp cunosc si oameni din Israel stabiliti in Germania, care au plecat pentru un job mai bun, saturati de politica de caca, si situatia conflictuala la granita in sud, aproape de Gaza. In Ierusalim vezi la tot metru militari cu ak47 si tot asa, dar de exemplu zona de nord e foarte linistita, iar oamenii traiesc frumos acolo.
Daca nu asculti stirile, si nu esti urmarit de frica, poti incerca sa vizitezi macar Tel Aviv-ul care e un oras foarte simpatic si multicultural.

| Pica1990 a răspuns:

Tara lui dumnezeu se câștigă exagerat de bine