| benny7 a întrebat:

De ce suntem împiedicați să știm despre primele momente (cum ar fi, mai puțin de 10 ^ -40 secunde) pentru că nu înțelegem aspectele cuantice ale gravitației?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cred că întreabă de ce nu știm ce sa întâmplat între momentul 0 și la 10^-40 de secunde în Big Bang.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu stii ce intrebi?

| benny7 explică (pentru RAY):

MULŢUMESC-Da desigur!
Cum putem ști totul despre toate lucrurile pe care nu le știm că se întâmplă în spațiu și timp. cum ar fi forța gravitației?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Daca lasati stiinta sa isi faca treaba si nu va bateti joc de ea

| RAY a răspuns (pentru relian):

Nu stim in prezent, ca inca nu am aflat, dar asta nu inseamna ca un creator ti a bagat mana in asta

| benny7 explică (pentru RAY):

Suntem pe TPU!
Grupurile pot fi definite în moduri diferite, dar una dintre cele mai acceptate diviziuni este împărțirea prin răspunsurile pe care ipotezele le dau la întrebări... ok man*

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Da sunt pro libertatea de exprimare dar nu uita ca si cei care aredeau de viu savanti credeau ca au dreptate

| benny7 explică (pentru RAY):

Astăzi, prin sinteza astronomiei, fizicii, chimiei, este posibilă eliminarea unor teorii și estimarea probabilității altora...

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Nu se elimina nimic si se upragdeaza

| benny7 explică (pentru RAY):

Interesant, în astronomie, înțelegem cel puțin acele fenomene care sunt mai apropiate de noi. De exemplu, știm mai bine structura interioară a Soarelui decât structura Pământului și cunoaștem mai multe despre evoluția stelei decât despre originea sistemului solar. Putem viziona mii de stele, dar numai un singur sistem solar, și asta ne face o problemă! -ok*

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

N-am spus așa ceva.

| benny7 explică (pentru RAY):

Unul dintre marile mistere ale fizicii moderne este legat de faptul ca interactiunea dintre materie si antimaterie, de dupa Big Bang, ar fi trebuit sa duca la distrugerea, din fasa, a Universului-OK

| benny7 explică (pentru benny7):

Practic, simetria dintre materie si antimaterie este perfecta, conditii in care, dupa Big Bang, particulele de materie si cele de antimaterie ar fi trebuit sa se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit sa existe...OK*

| relian a răspuns (pentru RAY):

Cred că întreabă de ce nu știm ce sa întâmplat între momentul 0 și la 10^-40 de secunde în Big Bang.

| doctorandus a răspuns:

N-as zice ca suntem "impiedicati" ci ca stiinta n-a explicat inca aceste lucruri.

| relian a răspuns:

Man tu pui intrebari sa cunosti ceva,ori pui intrebarea doara sa poti tot tu sa dai raspunsuri?laughing vad ca tu centrezi tot tu dai si cu capu laughing vorba lu Ray esti cumva Stergoi? Ca numa ala se pare alta activitate nu are, decat sa stea pe aici si sa isi spuna teoriile, sau sa le sustina ca aceste teorii ce tu le faci varza nu-s nicicum venite din teasta ta. Vorba cuiva pe aici inteleg ca vrei sa arati ca citesti, dar stii vorba aia multi citesc, dar f putini sunt cei care si pricep, iar tu esti unu dintre astia multi care nu pricep ceea ce vad sau citesc.Deci nu te mai agita aiurea pe aici ca oricum nu stii nimic,nici nu impresionezi pe cineva cu intrebarile si explicatiile tale.

Sincer explicatiile tale nu le pricepe mai nimeni,asta pentru ca le faci varza,adica amesteci cuvinte fara nici o noima,le arunci la gramada, dar tu stii ce vrei sa intrebi ori sa arati. Pune si fa ceva util, da cu matura pe undeva, fa curat linga o padure, stiu si eu planteaza un pom, asta daca esti capabil sa plantezi un pom.Astea cu universu, gravitatia 99.99% din pop lumii este depasita, deci e mai bun sa iti ocupi timpul cu chestii reale, viata e scurta asa ca traieste, nu sta sa te intrebi povesti sau peste prajit laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu stim ce a fost inainte. Nu suntem impiedicati, pur si simplu nu stim si nu ar avea rost sa stim. Oricum toata treaba asta devine tot mai vaga, si pana la urma nu o sa ne pese la fel de mult(sper).

| benny7 explică:

ŞTIINŢA MERGE!
În acest scop, pentru a înțelege crearea universului nostru, trebuie să avem o înțelegere globală a legilor fizicii care guvernează materia materiei și a antimateriei. Aceasta este o problemă, deoarece CERN a confirmat recent că modelul standard al fizicii particulelor trebuie să se confrunte cu capul, deoarece nu este cea mai mare parte a substanței Big Bang.

Odată ce înțelegem pe deplin natura antimateriei și interacțiunea ei cu materia, nu vom avea răspunsul final la originea universului, dar ne vom apropia de înțelegerea modului în care sa întâmplat acest lucru.