| RAY a întrebat:

De ce teistii cer ca sa fim deschisi la minte doar cand vine vorba de dogmele lor? De ce nu dau si ei o posibilitate unui univers fara un creator?

63 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Inainte de toate, fiecare are alta personalitate, unii sunt mai toleranti altii nu, trebuie sa ii intelegem pe toti.

Raspunsul la intrebarea ta este e simplu. Am mai spus asta si repet, este vorba de pariu de probabilitate. Cel mai probabil exista Dumnezeu. Asta nu inseamna ca exista sau nu exista, ci ca totul sa aiba sens, cel mai probabil Dumnezeu exista si tot ce vedem in jur a fost creat de El. De aceea exista doua extreme, pentru ca probabilitatea poate ajunge in ambele, unii zicand ca cel mai probabil nu exista Dumnezeu datorita ratiunii lor, iar ceilalti sa zica opusul datorita pariului de probabilitate.

Asadar, daca esti un om rational, nu ai nimic de pierdut daca oferi sansa probabilitatii existentei Lui Dumnezeu, dar ai de pierdut foarte mult daca nu faci asta.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Pariul_lui_Pascal

| RAY explică (pentru Frank51):

De care dumnezeu vorbim?

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Scuza-ma, dar nu am inteles intrebarea.

| RAY explică (pentru Frank51):

Cum vezi tu acel creator?

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea se poate explica si intelege prin cuvinte. Eu o pot asemana cu o entitate pozitiva, greu de explicat big grin

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ratiunea acopera logica, sufletul acopera spiritualitatea. Deci da, trebuie sa-ti ignori ratiunea, in acest caz, si sa te folosesti de suflet pentru a-l simti pe Dumnezeu, nu a-l intelege. Dupa cum a zis si Immanuel Kant, oamenii nu sunt facuti sa inteleaga tot, divinitatea nu le permite. Acum daca vrei sa-l faci si pe Kant inchis la minte, e problema ta.

| RAY explică (pentru Plato):

Stai putin eu gandesc, vad lumea, universul prin empirism https://ro.wikipedia.org/wiki/Empirism
hai sa te intreb ceva,tu spui pe dumnezeul in care cred eu doar cu sufletul il descoperi,e cand e vorba de alt dumnezeu numai se aplica regula asta sau alte personaje ca zana maseluta,mos craciun,alba ca zapada,desi faci o eroare de logica, realitatea nu functioneaza asa, empiric nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,creator, a doua greseala, o smecherie, scrii acolo daca ma contrazici il faci inchis la minte pe kant, cu mine asemenea manipulari, smecheri nu merge

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Fiecare religie va spune ca ea este cea corecta, bineinteles. Eu incerc sa adopt o pozitie neutra, nu sa tin partea unei idei. Kant si Pascal au zis ca exista, Einstein si DaVinci ca nu, nu voiam sa te manipulez, ci sa-mi sustin argumentul prin vorbele lui Kant. Ba da, se aplica regula si la Allah, Zeus, sau ce zeitati vrei tu. Dupa cum spune biserica ortodoxă, fiecare va fi judecat in functie de credinta sa, fie ca e Iisus sau Mahomet.
Desi tocmai asta ti-am spus in prealabil, mi-ai vorbit in continuare de logica; credinta nu tine de logica, sufletul nu are rațiune. Mai apoi, "realitatea nu functioneaza asa"... prietene, Dumnezeu e in afara realității umane, in afara Universului, in afara științei. Tu asimilezi ideea de divinitate doar folosindu-te de capacitatile omenesti fizice, iti cenzurezi sufletul pe motiv ca ce nu vezi nu exista. Chiar crezi ca totul se rezuma la amarata si umila noastra lume? Suntem inceputul si sfarsitul existentei? Oamenii sunt prea mici, din toate punctele de vedere, pentru a insemna ceva la nivel astronomic. Ratiunea, pe care tu te bazezi atat de mult, e conceputa sa inteleaga doar omenescul, lumea materiala, in timp ce sufletul, pe care tu il incarcerezi, e capabil sa perceapa infinitul, deoarece e facut din infinit. Abolirea sufletului inseamna abrutizare, dezumanizare. Omul nu poate exista fara suflet. In momentul in care mori, toate cartile citite, toata stiinta iti e inutila. Sufletul insa isi continua drumul, necunoscut noua, deci de el ar trebui sa ne ocupam mai mult, il vom avea mai mult timp.

| RAY explică (pentru Plato):

Faci afirmati multe =zero dovezi, dovedeste ceea ce afirmi

| Hammurabi a răspuns:

Frate, până la urmă, ce fel de ateu ești tu?
Mă freci la cap de nu știu căt timp că ateii nu neagă existența lui Dumnezeu, ci doar nu cred în ea.
Și uite ce scrii tu :
"personaje inventate de om"
"daca nu le accepti basmele"
"de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu"
"Dumnezeu este o inventie evreiasca"
"Dumnezeu este o inventie tribiala a poporului evreu"

Dacă nici asta nu înseamnă negarea existenței lui Dumnezeu, atunci ce e?
Cred că tu ești mai mult confuz. Nu știi nici în ce să crezi, nici în ce să nu crezi.
Sau îți place să fii inconsecvent doar ca să-i agiți pe alții? laughing)))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Mai man tu ai scris ca atei afirma ca nu exista dumnezeu si ca au ei certitudinea asta 100%,eu am spus stai putin ca nu e asa,ateismul este lipsa credinteti in zeii,dumnezeu, nu este ce ai scris tu acolo,dar da dumnezeul in care cred crestini,mulsulmani,evrei este un zeu tribial inventat si copiat de la canaiti,sumerieni,egipteni,nu ma crezi vrei dovezii?
le am tot oferit,oricine poate cauta asta, apoi ai scris dar poate e alt creator, si ti am spus ca da poate este, unul panteist, dumnezeu =natura =spinoza, einstein, newton

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tare aș vrea să înțeleg ce-ai scris.
Sau nu. Mai bine nu.
Mai bine îmi iau cafeaua și mă duc pe terasă să mă bucur de viața asta frumoasă, că mă stresezi îngrozitor. laughing)))))

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"unul panteist, dumnezeu =natura =spinoza"
Dumnezeul panteist este ilogic. E ca si cum as zice ca norii sunt Dumnezeu pentru ca cade apa din ei cand ploua.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

))))))))))))) esti femeie sa bei cafeaua bea o bere

nu stiu cum sa isi explic, nu stiu de ce dumnezeu vorbim? ca sa stiu ce sa isi raspund

| RAY explică (pentru Superior):

Daca tu asta ai inteles din panteism

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"nu stiu de ce dumnezeu vorbim"
Dumnezeul biblic e tot acelasi cu cel al islamului sau al oricarei alte religii doar ca e descris diferit.

| RAY explică (pentru Superior):

Complet gresit

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Serios?

| Lioana a răspuns:

Pai ai oferit aceasta sansa de existenta a lui Dumnezeu?

| RAY explică (pentru Lioana):

Dumnezeu este o inventie evreiasca,pot dovedi asta, unui creator panteist da, dar asta nu inseamna ca cred in acel creator sau am credinta, nu stiu daca exista nici nu prea cred, dar de dragul de a avea o minte deschisa, da, Tu?

| Lioana a răspuns:

In ce fel ai oferit acea sansa? pentru ca vad ca ai doar teorii contra crestinismului.

| RAY explică (pentru Lioana):

Ce e rau in a imi exprima parerea despre crestinism

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Nu schimba subiectul. In ce fel ai oferit acea sansa?

| RAY explică (pentru Lioana):

O posibilitate atat, cum adica in ce sens, dar crestini in cel ofera sanse pentru 6500 de zeii

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Pai poti spune ca ai dat o sansa credintei in Dumnezeu daca ai mers la biserica o perioada destul de mare incat sa te apropii de oamenii de acolo si sa aprofundezi ceea ce cred ei, sau daca te-ai rugat lui Dumnezeu cerand un semn ca El exista, sau daca nu ai spune atat de multe lucruri anticrestinism cu pretentia ca tu detii adevarul absolut iar crestinii gresesc si ai analiza mai mult.
Cata vreme esti atat de pornit impotriva crestinilor criticandu-i in toate felurile prin intrebarile tale, nu poti spune ca ai dat o sansa crestinismului. Sau asta e felul tau de a-l cauta pe Dumnezeu si a-i cere dovezi ca exista?

| RAY explică (pentru Lioana):

Urmeaza sa spui, user ray in semn de minte deschisa, cate moaste ai pupat anul asta? chiar asa minte inchisa ai incat sa nu saruti cu dragoste niste oase putrezite

| RAY explică (pentru Lioana):

Mai da voi crestini de ce nu dati o sansa altor religi asa zis pagane,ce faci propaganda religioasa aici, omule posibilitate nu inseamna a avea credinta,dau posibilitate si vampirilor,varcolacilor,fantomelor dar nu cred ca exista, nu am credinta fata de ele e si cun dumnezeu e la fel nu cred in el, nu am de ce sa merg la biserica care apropo sunt multe religi crestine care se contrazic pe acelasi basm, crestini spun sa il gasesti pe zeul lor cu sufletul da ce crezi ca hindusi nu spun la fel, ba da, atunci de ce sa nu oferi posibilitate tuturor religilor, nu tu spui du-te doar la biserica crestina =dogmatism nu minte deschisa, iar legat de dumnezeul evreiesc nu ofer nici o posibilitate sunt convins 1000% ca este o inventie evreiasca

| RAY explică (pentru Lioana):

Nu caut nici un dumnezeu evreiesc, locul lui este la categoria basme inventate de om, eu vreau o dovada empirica nu manipulare emotionala, gen pe dumnezeu il gasesti cu inima zau, deci dumnezeu asta mi-a dat ratiune ca sa ignor ratiunea, wow

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Nu as spune niciodata asa ceva. Puparea mostelor nu tine de credinta crestina. E o alta credinta auxiliara si nu o practica decat unii ortocsi.

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Reciteste ce ai scris si vezi daca intelegi ceva. Eu nu am inteles.

| RAY explică (pentru Lioana):

Ca sa inteleg ca esti sectanta mai nou sau ai jucat teatru,asta e noua smecherie de fraierit atei, te dai agnostica apoi spui dar da o posibilitate hai la noi la biserica, ma nu te credeam asa, in fine, pa

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"Urmeaza sa spui, user ray in semn de minte deschisa, cate moaste ai pupat anul asta? chiar asa minte inchisa ai incat sa nu saruti cu dragoste niste oase putrezite"
Tu intelegi complet GRESIT divinitatea, de asta nu crezi in ea.
Pupatul de moaste e o traditie, nu o necesitate.

| RAY explică (pentru Superior):

Traditie ca traditie dar face parte din religia ortodoxa asa poti spune si despre cine cea de taina sau despre sarbatori

| Lioana a răspuns:

Hai ca o iei razna Ray. Eu incerc sa fiu obiectiva dar asta observ la tine. Nu te supăra. Discutam doar.

| RAY explică (pentru Lioana):

Tu isi dai seama ca ma astept la sinceritate din partea ta

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Din pacate sinceritatea mea depaseste capacitatea unora de a suporta adevarul.

| RAY explică (pentru Lioana):

Ce adevar? ca exista dumnezeu? ca trebuie sa imi ignor ratiunea daca nu voi arde pe vechi in iad

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Nu. Ma refeream la cele care te-au deranjat pe tine despre ce ar trebui sa faci ca sa fii deschis catre posibilitatea existentei lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru Lioana):

Nu sunt deschis spre basme inventate de evrei, dar spre panteism, deism poate in procente de 10%

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Deci ai recunoscut ca nu esti deschis spre crestinism. Acum poti sa-i intelegi si tu pe crestini daca nu sunt deschisi spre ateism.

| RAY explică (pentru Lioana):

Ja, nu sunt deschis spre basme, dar nu am cerut nimanui sa fie deschis spre ateism, scrie acolo ceva de ateism? doar ca teisti spun ca noi sa fim deschisi la ceea ce cred ei iar ei sunt limitati la orice allta posibilitate, nu e logic

| bogdan324 a răspuns:

Mi se pare o prostie partea cu dogmele cand vine vorba de credinta fiindca sunt facute(sau mai bine zis interpretate) tot de oameni,asta inseamna ca pot exista greseli si ca multi oameni vor face aceleasi prostii.
Credinta aia daca tot o ai,o ai pentru tine, nu e nevoie sa-l bati la cap si pe cel de langa tine.
Si da, am dat o posibilitate si la ceea ce ai spus, si recunosc ca lumea ar fi mult mai evoluata fiindca s-ar pune mai mult accent pe munca, stiinta in loc de ''da-mi doamne un ferrari din cer''.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Stii ce e ciudat,ca ei spun eeee dar universul e asa mare, voi de unde stiti ca stiti totul? de parca trebuie sa stii totul ca sa nu crezi in personaje inventate de om, dar nu spun ca ei nu accepta absolut nimic nou, ei detin adevarul absolut, stiu absolut orice, deci e ipocrizie

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Daca crezi, asta nu inseamna sa faci apologia ''las' ca face dumniezo' tot''
Una e sa ai credinta, alta e sa fi cretin si lenes.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Si asta e un adevar

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Ray ce vrei tu de fapt? Sa demontezi credinta crestinilor? Lasa-i in pace cu crezul lor! De ce sa incerci sa-l schimbi? Ei nu accepta teoriile tale dar nici tu nu le accepti pe ale lor. Deci nu esti diferit de ei.

| RAY explică (pentru Lioana):

Nu, nu vreau asta, vreau sa inteleg de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu iar ei sa nu ofere absolut nimic din ceea ce este dovedit stiintific, tu ca agnostica stii asta mai bine, tu esti la mijloc, daca nu le accepti basmele cica esti inchis la minte dar ei nu sunt daca sunt dogmatici

| Superior a răspuns (pentru RAY):

"Nu, nu vreau asta, vreau sa inteleg de ce trebuie sa ofer eu o sansa de existenta a unui zeu iar ei sa nu ofere absolut nimic din ceea ce este dovedit stiintific"
Cand s-a dovedit stiintific ca nu exista Dumnezeu?

| RAY explică (pentru Superior):

Tu asta ai inteles din raspunsul meu?

| RAY explică (pentru Superior):

Eu isi pot dovedi istoric ca dumnezeu este o inventie tribiala a poporului evreu, asta se poate dovedi iar pretentile unui asa zis mantuitor din nou tine de basme, nu exista vreo dovada de vreo minune, biblia contrazice ideea unui mantuitor

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Iisus mai mult ca sigur a existat, Biblia e o colectie de carti scrise de oameni. Momentan avem scrieri ale lui Tacitus si o parte din arhivele romane care arata ca Iisus a fost cine credem ca e. Poate aveam un adevar total daca biblioteca Alexandriei nu era distrusa.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Daca Dumnezeu e o inventie evreiasca, atunci de ce nu il accepta pe Iisus ca mesia? Pentru ca 70% din ei sunt rai si mincinosi. De asta Iisus s-a nascut acolo.

| RAY explică (pentru Superior):

Pentru ca iisus nu era mesia, nu exagera

| RAY explică (pentru Superior):

Erau mai multi asa zis mesia in vremea aia,lucru confirmat de catre evrei,nu inventez eu, exista scrieri istorice despre falsi mesia,dar acel mesia asteptat de evrei nu facea miracole, minuni, nu promitea viata de apoi =ca conform vt asta e un mit, era un om simplu, cu nevasta si copii

| PersonajFictiv a răspuns:

Oculta mondiala a avut si are cuvantul lui Dumnezeu dar l-au modificat.
"Dumnezeu e totul minus religie", asculta melodia lui Rappa - Bal (de)mascat, e geniala.

| EcceHomo a răspuns:

Îmi amintesc de o vecină, o femeie la vreo 45 ani,cu trei copii şi un bărbat a cărei flacără din ochi se stinsese cu mult înainte de termen.M-a oprit într-o dimineață de duminică,eu atunci mă întorceam de la muncă,ea pleca la biserică,şi mi-a ținut o predică despre necuviință,necredință şi alte câteva cu "ne".
Eu,educată fiind,i-am dat la rându-mi replica, folosind desigur câțiva, nu "ne", ci termeni argotici.
A doua zi mi-a trimis poliția acasă, m-a acuzat că aş fi torturat-o mental.În evul mediu m-ar fi băgat în ghete pentru asta.big grin
Nu prea-mi pasă de dogmele lor, atâta vreme cât nici lor nu le pasă de ale mele.Doar când le pasă, îmi pasă.laughing

| PetruM a răspuns:

Ca să poți combate o teorie ideal ar fi să o cunoști și să știi exact ce este greșit în ea. Până când nu ai să citești biblia nu ai să știi ce este greșit în ea doar vei avea bănuieli care te vor măcina atât de tare încât vei intreba pe forum ce ii face pe ei să creadă atât de tare.

| RAY explică (pentru PetruM):

Fi calm ca cunosc biblia mai bine ca tine, nu afirma tampeni

| PetruM a răspuns (pentru RAY):

Ok, și dacă o cunoști găsești similitudini între Cartea Facerii și Teroria Big Bang? Dar între creație și evoluționism?

| RAY explică (pentru PetruM):

Ce is cu intrebarile astea tampite?

| PetruM a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, îmi cer scuze.

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Biblia a fost scrisa la intervale foarte mari de timp. Evident ca mentalitatea omului s-a mai schimbat intre timp si. a ajuns sa se contrazica singura big grin

| RAY explică (pentru Nemessys):

Nu neg asta, plus traduceri eronate, dar asta nu dovedeste ca e divina, e un basm copiat din alte culturi, o culegere de povesti