| Superior a întrebat:

De ce totul are nevoie de o energie? Nu exista energie in fiecare atom? Sau, cum apare energia? Adica energia trebuie sa fie facuta tot dintr-o energie care la randul ei e facuta iarasi in energie.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Energia sa transforma in materie prin ecuatia lui einstein dar si invers niciodata nu se pierde nici nu se creaza ceva nou, energia de la big bang pana azi e acelasi

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stiam cateva versuri:
"Nu mai plange, Jane,
Plansu' e dă formă,
Jana nu e moartă,
Jana să transformă!"
Credeam ca poetul s-a inspirat din fapte reale.
Cand ceva se transforma, practic, atunci, nu se creaza ceva nou?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor
Flasneta te love! happy
Acum am inteles cum e cu transformarile astea...
Daca converteam in lucru mecanic energia consumata ca sa inteleg intrebarea gamerului, ajungeam din curul calului, (unde se afla acu' categoria "Stiinta"), pana la tine in cornul caprei.
Cu tot cu iezi. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,pur simplu se creaza ceva din ceea ce deja exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Tu pedalai si inainte, doar ca nu aprindeai niciun bec.Calcaiele,daca ti s-au aprins, nu este decat o descarcare energetica.Continua sa pedalezi!

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca dau peste o impiedicata, de unde naiba sa stiu ca ma pui la pedale dupa Allyson Felix?!
Am reusit sa aprind totusi ceva...
Trei tigari. big grin
Speram sa dau cu ele un raspuns mai infumurat, da' tot a looser suna, asa ca ia-l pe asta, si Fericire! big grin

| T0T a răspuns:

Și materia reprezintă o formă de exercitare e energiei. Tot ce e în univers e caracterizat de energie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Energia = informatie. Atomul este 99, 99% gol, deci lumea materiala e de fapt o iluzie. Terra cu tot ce gazduieste pe ea luata doar ca nuclee si electroni reprezinta un volum echivalent cu o sfera de 20 m. Informatia = putere.

Răspuns utilizator avertizat