| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce traim noi?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Pentru a fi fericiti scapand de toate barierele si limitele care ne distanteaza de iubire.

Răspuns utilizator avertizat
23 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Daca te referi la noi ca si colectivitate, oameni, nu as putea sa-ti dau un raspuns; insa daca te referi personal, traiesc pentru ca am ales asta, imi place, vreau sa descopar cat mai mult din ceea ce sunt, din frumusetile planetei si misterele ce o inconjoara

| RAY a răspuns:

Ai grija sa nu cazi in depresie, de ce traim? ca avem o singura viata cred e un bun argument

| Shammal a răspuns (pentru RAY):

De unde sti ca avem o singura viata?

| RAY a răspuns (pentru Shammal):

Doveste tu ca avem mai multe

| Shammal a răspuns (pentru RAY):

Nu eu am venit cu afirmatia, tu esti cel care a afirmat ceva, in consecinta sustine-ti afirmatia cu argumente valide, nu contraargumente

| RAY a răspuns (pentru Shammal):

Pai nu exista dovezii ca ar exista alta viata, nu stim ca a nu crede in ceva ai nevoie de dovezii

| Shammal a răspuns (pentru RAY):

Eu iti spun ca exista dovezi care sustin existenta a mai multor vieti; dovezile pe care ti le-am cerut sunt pentru ceea ce tu crezi si ai afirmat mai sus, mai exact, existenta unei singure vieti

| RAY a răspuns (pentru Shammal):

Da-mi o singura dovada stiintifica

| Shammal a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa-ti dau o dovata la ceea ce nu am afirmat? insa tu nu spui nimic legat de ce ai afirmat? daca te uiti prin ce am spus eu nu o sa gasesti ca eu afirm existenta mai multor vieti

| RAY a răspuns (pentru Shammal):

Tu faci misto de mine? omule eu mi-am exprimat parerea nu am chef de pierdere de timp, daca tu crezi nu-mi pasa, daca vrei ignore zi-mi ca isi dau se rezolva in 5 secunde

| Shammal a răspuns (pentru RAY):

Omule tu-i zici omului sa aive grija sa nu cada in depresie si apoi ca are o singura viata, asta e mai mult decat o exprimare a unei pareri; e ca si cum eu ti-as zice sa ai grija pe unde calci ca s-ar putea sa te afunzi in podea si ca esti verde; nu fac nici un fel de misto, insa tu afirmi niste lucruri iar cand te intreb ce anume te-a adus la concluzia respectiva imi zici mie sa dovedesc contrariu

| relian a răspuns (pentru Shammal):

Pt ca nu s-a intors nimeni din alta viata, pentru ca nu nea transmis nimeni car exista si alte vieti pe altundeva.Deci cind nu ai nici o dovada car exista o alta viata asta e dovada care arata ca avem doar una singura.Cred ca esti multumit, asta ray25 nu prea stie ce sa raspunda, e mai timid asa in explicatii

| Shammal a răspuns (pentru relian):

S-au intors foarte multi, cauta despre near death experience (experiente in apropierea mortii), despre astral projection (proiectie astrala), despre vieti anterioare, regresie in vieti anterioare.

| relian a răspuns (pentru Shammal):

Alea nu-s dovezi,sint basme, spuse de credinciosi, bine ca asa au vazut, dar asta nu inseamna cau fost undeva, alea sint chestii aratat de creierul lor nicidecum vreo alta lume.Cui i s-a intamplat? Alora care ai citit de asa ceva. Vrei sa faci un experiment creste un om fara religie si dupa te asigur ca nu va vedea absolut nimic nicaeri.

| RAY a răspuns:

Ai vrut ti-am dat, bye

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca ne-am nascut.

| T0T a răspuns:

Ca să fim fericiți.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca s-au indeplinit conditiile de a ramane in viata. Cand ceva se va defecta, cel mai probabil vom muri.
De ce existam, e o intrebare careia nu poti raspunde acum, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci sa cauti un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne enervam unii pe altii.

| Peridava a răspuns:

Ca sa murim la un moment dat happy
laughing

| ubox7007 a răspuns:

Filozofic vorbind sunt mai multe pct de vedere, cel colectiv unde scopul vieti este prelungirea la infinit a existentei ei, a vieti, prin generati mai bune, si un loc mai bun care gen ar trebui sa il facem, si apoi sa murim ca sa nu aglomeram noile genrari, gen or fi alea mai bune + biologic vorbind nu e chiar asa usor de mentinut atata timp un organism complex ca omul in viata. Din pct d vd individual ca sa fii fericit. Personal vorbind ca sa ii dai tu un sens vieti tale. P.S. la ce iti trebuie asta?

| GirlyxMzy2 a răspuns:

Uneori, m-am gandit la acest lucru si am constat faptul ca traim pentru a fii exploatati. Ganditi-va : In fiecare zi faceti totul automat, va treziti, va spalati pe fata, va imbracati, aranjati... Si dupa, ce? Mergeti la munca. Si, pana la urma, pentru ce? Pentru bani, bani care nu iti dau inapoi ce iti ia serviciul. sad

Întrebări similare