| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce trebuia ca o racheta sa faca inconjurul Pamantului ca sa se duca pe Luna? Exemplu.Presupun ca trebuie sa scape de gravitatie, nu? Si gravitatia e ca un "arc"si trebuie sa dai inconjurul "arcului" ca sa scapi din el

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Corect. Un unhi mai jos si miscarea de cerc le permit da intampine mai putina rezistenta si sa atinga o viteza mai mare, si ies mai usor din zona gravitationala a pamantului.
Mai multe detalii aici
https://en.wikipedia.org/......avity_turn

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci ai aflat. Forta centrifuga. Ha, ha!

| Tehno21 a răspuns (pentru Wr3nch):

Sa întâmpine*

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si care era problema daca ii intreba pe ăia? Ei cunosc mai bine problema decat noi.

| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Puteai sa-ti amintesti de ea din „biblia" lui Jules Verne.

Răspuns utilizator avertizat
21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iesirea din atmosfera se face sub un anumit unghi. Care nu este de 90 de grade. De aici impresia ta ca trebuie sa faca inconjurul Pamantului.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se scrie dupa ce „iese".

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Ca sa economiseasca combustibil,se foloseste de forta centrifuga, adica moca sa isi ia avant laughing.
O racheta daca ar vrea sa se duca pusca fara sa dea ocol ar putea fara nici o problema, asta daca are combustibil suficient, dar deocamdata sintem vai mama noastra legat de combustibili, asa ca se folosesc de ce pot si au la indemana sa economiseasca combustibilul, altfel n-ar mai avea cu ce sa revina inapoi.
Combustibil sa ai suficient ca te duci sfoara laughing

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce sa nu ma duc? Ma duc daca am cu ce laughing

| Sekim a răspuns:

O racheta nu trebuie sa faca inconjurul lumii pentru a parasi atmosfera pamantului, de unde ai auzit asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns:

Da, că sa scape de gravitație.