| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebuie să existe ceva? De ce nu trebuie sa nu existe ceva?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Aolo mai spart cu asta, stai sa-mi iau cimpoiul sa trag sau sa suflu in el nici un mai stiu, deci. de ce trebuie sa existe ceva? si, culmea. De ce nu trebuie sa nu existe ceva. deja mi-ai dat fazan dar asa din ce mai stiu eu din citatele astea pe de net, nu stiu multe iti dai seama, doua-trei citate, si mi le aduc aminte din cand in cand ca acum, si trec toate gandurile prin filtrele alea de citat so. de ce trebuie sa exista ceva. parera mea e ca, trebuie sa existe ceva ca sa poti faci evolua nu? adica trebuie sa fie un inceput in toate altfel nu stiu. trebuie sa existe ceva ca asa consideram noi poate ca ar trebui? in fine, de ce nu trebuie sa nu existe ceva? pai nu trebuie sa nu existe atata timp cat deja exista... mi-ai amestecat visele cu intrebarea asta, o sa intreb un prieten si daca are un raspuns high il postez aici.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie să existe ceva, ca să putem face şi noi ceva. Dacă n-ar exista nimic, n-am avea ce să facem. Asta filosofic vorbind.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Existența a ceva nu este un dat, un măr, pară, njci măcar o poveste.
Este ceva numit viață din care facem parte. Ea a inventat moduri de supraviețuire. Între acestea limbajul articulat. În cadrul acestuia, discursul filosofic în care existența este un concept dinamic, un flux, o tranziție, un proces. În cadrul acestui proces de abstractizare profundă, întrebări ca cele de mai sus, par a avea sens. De fapt nu prea au.

| Goete a răspuns:

Cauta o gaura neagra si pierde-te in ea, acolo trebuie sa nu existe ceva

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Goete):

Ai gasit vreuna prin apropiere?

| Goete a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Nu, ca m-ar fi absorbit si n-as mai putea scrie pe aici - ce pierdere ar fi! happy

| RegeleTauIonut a răspuns:

Trebuie sa existe pentru ca lumea e atomi stintific dovedit citeste carti

| sadrian46 a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

Și atomii ce e?

| RegeleTauIonut a răspuns (pentru sadrian46):

E facuti din electroni si protoni nea Adrian ma luati la misto ca femeile

| sadrian46 a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

O Rege Taulonut! Sunt fizician cu 23 de ani în fizica nucleară și cu ceva idei de premiu Nobel în sertar. Vrei să colaborăm? Îți las ție premiul să mergi tu să îl încasezi. Deal? Mazal?

| sadrian46 a răspuns (pentru RegeleTauIonut):

Și eletronii, ei din ce e făcuți?

| RegeleTauIonut a răspuns:

Omule e demonstrat stintific ca lucrurile trebuie sa existe Einstein in teoria relativitati a zis asta ca să existe ceva dupa ani lumina si a demonstrat si faptul ca lucruri exista simultan in mai multe dimensiuni informeazatee