| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii oameni sunt preocupati doar de avere si statut social?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Daca avere pentru tine inseamna bani,explicatia mea este: pentru ca atat pot ei percepe,pana acolo pot ei vedea lumea urcand,la avere se opreste stacheta evolutiei lor.
Dar bunica imi spunea ca eu sunt averea ei, deci averea asta are multe sensuri.
Cat despre statutul social, stii ca el este si prestigiul dat de pozitia in societate. Si pozitia asta in societate nu se cumpara doar cu bani.La modul ideal, statutul social e reflectat de calitatea umana.

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dar cu ce vrei sa se ocupe de saracie? Cine se ocupa cu saracia traieste degeaba.

| Hombre a răspuns:

Bântui ca o stafie Lora, acum m-am retras la depou pana la sarbatorile de iarna.

| Klepto a răspuns:

Ca astea sunt lucrurile primordiale in viata de acum? Ca pe asta se pune accentul? Ca daca le ai pe astea, poti sa ai orice?
Money makes the world go round.

| Hombre a răspuns (pentru Klepto):

Cleptoman cu curu' mare
Si sacul gol la spinare,
Câtă oare sărăcie
Numai domnul poa' să stie.
Pune mana măi frăţie
Scoate aerul din el,
Indeasă şi tu acolo
Un căţel si un purcel
Si alungă sărăcia
Cat mai departe in slăvi,
Sacul plin cu bogăţie
La cur veşnic măretie.

| Klepto a răspuns (pentru Hombre):

Hombre subjugat de Ema,
In jacuzzi te-a prins lenea,
La bulbuci calzi ai ramas,
Si faci balonase cu al tau vrajmas,
In apa din cada era al unui sfant ectoplasma,
De asta a putut atat de repede sa te converteasca,
De asta tu pana acum ai bantuit,
Cu ce mijloace te-a aservit.

Opinia domnului niciodata n-o sa ma intereseze,
Vreau prea multe femei in jurul meu sa leviteze,
Luptatorii de suma sunt zei in Japonia,
Mai nou si eu caut un loc care onoreaza ciudatenia,
Si fundul mare cat California,
Dens de poate respinge toate gloantele trase in Bosnia,
Un catel si un purcel nu alunga saracia,
Ei reprezinta doar gastronomia,
Doar o foame o s-o potoleasca,
Cealalta din crescut n-o sa conteneasca.

@Lorrra Vad ca vestitul tau fan inca este pe urmele tale si te tine sub lumina reflectoarelor incontinuu, vezi doar sa nu te topesti de la prea multa caldura, sau sa dai in cancer de piele.
Intrebare, ce i-ai spune fanului tau necontenit?

| EmaS a răspuns (pentru Klepto):

Vezi sa nu intre la apa de la atat asteptat!

| Klepto a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt ca si acele mancaruri deshidratate ale cosmonautilor, cand adaugi apa, creste exponential, si am si un creier burete, cum altfel as putea absorbii si retine atatea lucruri, deci apa nu ma sperie, ci la nivel atomic provoaca agitatie.

| IMC90 a răspuns:

Pentru ca daca ai bani poti sa faci orice, si pana la urma asta este idealul in viata a majoritatii.

Ma doare-n 3 litere de statutul social, si nu-mi pasa nici macar atat ce cred altii despre mine.

| elasexygagica a răspuns:

Averea ridica statutul sociallove struck

| secretsisecret a răspuns:

Pentru ca asa vad la parinti lor si sunt materialisti nu le pasa decat sa o duca ei bine sa aiba bogatie si sa ii stie lumea de cei mai buni oameni de pe pamant. nu ii inteleg de ce isi pun bazele aici pentru ca o sa vina ceasul sa plecam la cele vesnice si luam ceva de aici in afara de faptele bune si faptele rele? ceva nimic. m-am cam abatut de la intrebare dar sper ca te am ajutat

| Ralluxd a răspuns:

Pt ca asta sunt ei si n-ai ce face. Nu poti schimba nimic. Asa au fost invatati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai frate daca nu ai banii ce ai sincer nimic daca ma declar sarac cum ma vedea societatea ca pe un nimic sti ca cuv sarac e o jignire intelegi dumnezeul e banul chiar daca multi o sa spuna ca nu-i asa / ei de ce muncesc din placere sau pentru banii / banii sunt ceva divin pentru ca ofera totul cu ei ai tot ce vrei tu ce lucru isi ofera ce isi ofera banul? toti vrem banii indiferent de religie/culoare/rasa /sex banul ne mentine in viata daca as putea m-as ruga sa se inmulteasca bafta multa nici eu n-am crezut ce importanti sunt pana ce nu am realizat ca sunt viata/aerul ce il respiram