| InnocentSmile a întrebat:

De ce unii oameni sunt rai?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Din inima omului ies gandurile bune sau rele.Omul bun are ganduri bune,iar omul rau are ganduri rele. Spunea cineva :,, Ai grija ce gandesti, gandurile devin cuvinte.Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni.Ai grija ce faci,actiunile devin obiceiuri, obisnuintele formeaza un caracter, iar caracterul devine un destin.

17 răspunsuri:
| madutza2468 a răspuns:

Eu cred ca oamenii rai exista pentru ca noi oamenii mai buni sa-i indreptam si sa-i invatam cum este bine...noi cat traim invatam, dar totodata si noi invatam la randul nostru pe altii.

| Zome a răspuns:

Pentru ca le place sa iasa mereu in evidenta...

| FollowTheLight a răspuns:

Fiindca nu toti putem fii buni.In lume nu exista doar bine, exista si rau.In asta consta diversitatea.Sunt rai fiindca asa s-au obisnuit, asa le e mai usor, si asa se simt ei bine. Poate au unele chestii mostenite de la parinti, poate ii supara ceva, poate sunt nemultumiti de viata, nu poti sa stii.Dar in general orice om rau e macinat pe interior de ceva.Asta e.straight face

| denisxd a răspuns:

Uni oameni sunt rau dupa cum leo dat educatia lor in copilarie Parinti lor Si ei au ramas asa nu sau scinbat, sunt oameni care se skinba pe parcursul maturitati si a vieti Asa sunt oameni nu ai ce la face

| RaVuL a răspuns:

Asa iau dat Dumnezeu pe pamant sau vor sa iasa in evidenta.

| Andu_7395 a răspuns:

Din aceleasi motive pentru care unii sunt buni. Curba lui gauss, mijlocul e normalitatea happy

| miradoniz a răspuns:

Oamenii sunt slabi, nu rai-și triști.NU exista oameni rai,dar exista enorm de mulți care prefera sa nu gândească,sa nu se implice,sa tacă,sa se amăgească refugiindu-se în "bârlogul"interior unde sunt singuri și triști. Unii ajung sa prefere sa nu mai fie nici măcar triști,pentru ca doare, și "înlemnesc"în interior, devin de piatra pe dinauntru.Si pe dinafara. După principiul"dacă eu am supraviețuit, și restul pot sa o facă"

| SatanaInIzmene a răspuns:

De ce albul e alb? R : Pentru ca nu e negru.
De ce cainii sunt caini? R : Pentru ca nu sunt pisici.
De ce pui intrebari aiurea? R : Pentru ca te plictisesti.
De ce te gandesti sa-mi raspunzi aiurea? R : Pentru ca sa ma enervezi...

| liviufirst a răspuns:

Suntem guvernati de sentimente si trairi. Unul din aceste sentimente este rautatea.Rautatea este tentanta pentru ca ai mii de optiuni. Poti fi rau cu orice, oricine si oricum.Ea isi are seva din sentimentele neinsemnate, pe care le devoreaza.Rautatea se naste din frustrari ascunse, din neimpliniri. Poti fi rau cu ce ai iubit acum 5 minute tocmai pentru ca acea "iubire" nu ti-a fost in asentiment.Este o boala a sufletului.Adevarat ca ne nastem rai dar si buni in aceiasi masura, dar liberul arbitru ne apartine. Sper sa faceti alegerea buna.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @InnocentSmile! Cine stabilește ce este bine și ce este rău? Totul este relativ, depinde doar cum privești lucrurile. Cu exerciții de voință cred că vom vedea totul așa cum ne dorim.
O zi cu zâmbet să ai!

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca rautatea face parte din drepturile lor. La fel cum bunatatea este dreptul celor buni. Dupa cum zice Imperia, poti vedea raul unde, de fapt, este bine si viceversa.

| MiauMiauPisiPufoasa a răspuns:

Pentru ca au probleme in viata si decat sa le suporte le varsa pe alti oameni mai buni. Aceasta e puterea demonului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii oameni sunt rai pentru ca au ales sa fie rai.Au ales intunericul pentru ca lumina le orbeste ochii si daca ar veni la lumina faptele lor rele ar iesi la lumina. Dumnezeu sa te binecuvinteze.

| Hombre a răspuns:

Care unii, toti.

| miradoniz a răspuns:

@Emahee hee aoleo!hee hee de e asa,personal, am încurcat-o, pentru ca gândurile mele sunt rar bune-deși fac tot posibilul!hee hee de fapt, am decis ca e mai simplu sa le ignor pe alea rele și sa încerc sa fac câteva din alea bunehee hee

| Bastet a răspuns:

Că nu există îngeri care zburdă pe norişori cântând la harpă.

| dragonulcraiovean a răspuns:

Este foarte buna intrebarea in biblie chiar se spune ca cel drept de 7ori cade este o lupta pe care cei"rai"au pierduto,trebuie sa fim cat mai perfecti, desi perfectiunea momentan nu putem so atingem, dar trebuie sa incercam fim cat mai corecti si sa incercam sa le rezolvam.Asazisa smecherie este doar un pretext care ascunde adevaratele probleme ale acestui sistem banii, femei, masini si lista ar putea continua daca vrei.Sistemul acesta este condus de satan si niciodata noi no sal putem invige fizic, dar putem sal invingem spiritual fiind mai buni mai corecti, asa stau lucrurile cu cei rai sunt genul de oameni din care acest sistem i-a transformat in niste fiinte aproximativ fara suflet.Cand va veni timpul D-zeu ne va cere socoteala iar ei nu vor avea scuze sau motive pentru ca ei stiu adevarul despre D-zeu dar nu vor sal aceepte. Sper ca ti-am fost de folos daca vrei sa-ti explic mai pe indelete contacteaza-ma la id:"dragonulcraiovean" te astept cu placere sa-ti raspund la intrebari