| benny7 a întrebat:

De ce Universul se extinde rapid, şi în ce se extinde?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

In "nimic". Imagineaza-ti o camera intunecata fara pereti. Oricat de mult mergi intr-o parte nu dai de nimic. Conceptul de extindere oricum este ciudat, si nu poate fi inteles de multi.

| benny7 explică (pentru Frank51):

MULŢUMESC! Imagineaza-ti o camera intunecata fara pereti! e teoria ta sau? Imagineaza-ti pereţii intunecaţi fară cameră - teoria mea.
vreau neapărat dovezi ştiinţifice dacă cunoşti ceva ok!

| Frank51 a răspuns (pentru benny7):

Nu este neaparat teoria mea, asa se intelege si din teoriile celorlalti.

Nu imi place un aspect. Ca teoriile se contrazic. Se spune ca universul este finit si este in expansiune, asta inseamna ca undeva acolo exista o margine, nu neaparat palpabila, o margine in sensul de spatiu timp. Dar alte teorii spun ca aceasta margine nu exista si etc etc.

M-am cam saturat sa ma stresez din cauza unor plictisiti de viata, care altceva nu au facut decat sa ne incurce mai mult.

| benny7 explică (pentru Frank51):

Poti enumăra pe cineva. dacă vrei?

| benny7 explică (pentru Frank51):

Ştiinţa caută, iar cei fără nu au ce căuta!---ok*.
e teoria mea!

10 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cine ti-a spus tie ca Universul se extinde? Nu are cum sa se extinda. E deja infinit.

| benny7 explică (pentru Lioana):

Mulţumesc! Cine ţi-a spus ţie că Universul se nu are cum sa se extindă? oamenii de ştiinţă sustin, nu putem să ne împotrivim e absurd! ok

| Lioana a răspuns (pentru benny7):

N-ar trebui sa crezi tot ce auzi. Foloseste-ti logica!

| benny7 explică (pentru Lioana):

Pe net ceva informaţii, dacă cunoşti ceva mai mult, dovezi ştiinţifice fără păreri personale dacă se poate!

| benny7 explică:

Universul se extinde, ca şi cum acesta ar fi cel mai natural?!

| SantalPorcocale a răspuns:

Se extinde intr-o bila uriasa de carnati