| Ada477 a întrebat:

De ce viața e atât de nedreaptă cu unii? De ce unii chiar daca sunt buni au numai ghinion, se îmbolnăvesc și pățesc lucruri rele?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Isi atrag necazurile prin gandurile rele, cand gandesti la bine patesti multe lucruri bune sau ce vrei devine realitate daca stii sa atragi in viata ta. boliile sant inevitabile, mancarea e contaminata, pastilele facute sa ne ucida incet, oamenii nu mai au compasiune fata de altii, interesele pe primul loc

| RAY a răspuns:

Nimeni nu este bun, primim ceea ce meritam

| sierra1 a răspuns:

Vorba aia: dracu' nu doarme!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil pentru ca... dreptatea este vazuta doar de oameni, poate fi considerat chiar abstract, nu tine chiar asa de mult de viata.

Avand in vedere ca toti suntem egali, in modul cum actioneaza natura si asa zisa "viata" la care te-ai referit, nu suntem altceva decat niste "lucruri" care fac parte din ea, nu?

Caile misterioase ale vietii pot fi vazute probabil... doar daca nu ne gandim asa mult la ele.

| Frank51 a răspuns:

Totul este aleatoriu.

| johnnny123 a răspuns:

Poate pentru ca nu exista niciun "de ce".
Cat despre "dreptate" si "nedreptate", acestea sunt niste concepte pur umane. Universului nu-i pasa de ele absolut deloc.

| Eireann a răspuns:

Este o loterie. Cu ceva timp in urma ma uitam la stiri si era ceva despre Caracal si apatea Dinca in imagini cum era dus la audieri. Si m-am gandit la unele rude care au murit inainte sa apuce varsta astuia sau pacienti care nu o sa o apuce si chiar la mine fiindca desi incerc sa fiu o persoana buna eu abia merg iar el e sanatos.

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns (pentru Ada477):

Asta zic, e o loterie - nu e dupa cum meriti ( sau crezi tu ca meriti) ci dupa cum se nimereste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine în familie s-a întâmplat.ca cei care erau buni sa moara/sa se îmbolnăvească de boli serioase.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Li se întâmplă și lor, sunt pline penitenciarele de astfel de persoane, într-adevăr acest echiliblu înclină puțin în "favoarea" lor dar e doar o coincidență, pana la urma contează și dacă ai grija de tine, dacă ai un stil de viata sănătos, alimentație sănătoasă, unele boli genetice nu iartă pe nimeni indiferent ca discutam de oameni rai sau buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e viata cauza, ci selecția naturala, și nici zeul imaginar.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Fiindcă există eu muahahahahaha

Răspuns utilizator avertizat
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Se pot îmbolnăvii și cei răi și ăia buni. După cum a spus și @Frank51, are dreptate în privința asta: e aleatoriu ciclul vieții al fiecărei persoane.

| Costin_Socolescu_1990 a răspuns:

Viata ti-o faci cu mainile tale, cu actiunile tale. Ai libera alegere sa iti traiesti viata cum vrei. Daca ti se intampla lucruri rele, negative in viata, stii ce faci? Treci peste ele. Rezolvi problemele pe care le poti rezolva si treci mai departe. Gandirea aia ca "viata e nedreapta" nu duce decat la depresie si in unele cazuri la sinucid3re. Nu mai gandi asa negativ ca nu ajungi nicaieri. Invata sa gandesti constructiv.